۲۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۰:۰۸
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 84269079
۱ نفر

برچسب‌ها

کارخانه بازیافت شهرداری کرمان افتتاح شد

کرمان - ایرنا - کارخانه بازیافت شهرداری کرمان در سی‌وهشتمین هفته از پویش افتتاح شهرداری و در آستانه نوروز سال ۱۴۰۰، به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا، شهردار کرمان عصر چهارشنبه در آیین بهره‌برداری از این کارخانه در کرمان گفت: قراردادی با سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان برای استفاده از تجربه کارشناسان خبره در رابطه با راه‌اندازی این کارخانه منعقد شد.

سیدمهران عالم‌زاده به حضور به‌موقع کارشناسان شهرداری اصفهان در این پروژه اشاره کرد و افزود: خوشبختانه اکنون، کارخانه بازیافت شهرداری کرمان با تلاش همکارانم و همکاری کارشناسان شهرداری اصفهان، آماده بهره‌برداری است.

وی اظهار داشت: همچنین بخش موجود کارخانه بازیافت شهرداری نیز که در گذشته با تکنولوژی پیشرفته آلمان ساخته شده بود، به‌دلایل مختلف از رده خارج شده بود و برای به‌روزرسانی و راه‌اندازی مجدد، نیاز به اقدامات و هزینه‌کرد زیادی داشت.

شهردار کرمان، راه‌اندازی کارخانه بازیافت را درجهت درآمدزایی برای شهرداری و همچنین تأثیرات مثبت زیست‌محیطی، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با راه‌اندازی این کارخانه، بخش زیادی از زباله‌ها به‌جای دفن، بازیافت می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمان، نیز در این آیین با بیان اینکه کارخانه بازیافت برای راه‌اندازی به تعویض بسیاری از قطعات قدیمی و فرسوده نیاز داشت گفت: علاوه بر آن نیاز بود تا سیم‌کشی و کابل‌کشی کارخانه تعویض و اتاق فرمان آن نیز تکمیل شود.

رامین امیرمداح افزود: سرند کارخانه تعویض شد و با نصب سرند جدید، به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم زباله‌ها را تفکیک کنیم.

وی ادامه داد: برای آشنایی با نحوه کارکرد کارخانه و اطمینان از عملکرد آن، کارخانه چندین‌بار توسط کارشناسان باتجربه تست شده است.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان، با بیان اینکه روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ تن زباله در شهر کرمان تولید می‌شود، گفت: بخش زیادی از زباله‌های شهر برای تفکیک و بازیافت، به این کارخانه منتقل می‌شود.

امیرمداح افزود: زباله‌های تَر در فرایند کارخانه به کود کمپوست تبدیل می‌شود و زباله‌های خشک و از رده خارج، با فرایند بازیافت، مجدد به چرخه تولید بازمی‌گردد.

وی در مورد ظرفیت تولیدی کارخانه گفت: این کارخانه در هفت تا ۱۰ ساعت کاری، ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن زباله را بازیافت می‌کند.
در ادامه، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان از بخش‌های مختلف کارخانه بازیافت بازدید کردند که رییس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کرمان در حاشیه این بازدید، با اشاره به اینکه امروزه زباله به‌عنوان طلای کثیف شناخته می‌شود، گفت: سرمایه‌گذاری در این زمینه، به‌صرفه و حتی درآمدزاست.

علی خدادادی، با اشاره به اینکه یکی از تولیدات کارخانه بازیافت، تولید کمپوست از زباله‌های تَر است، اظهار داشت: استفاده از این کود در فضای سبز تأثیرات مطلوبی دارد.

وی بر لزوم جمع‌آوری کارگاه‌های بازیافت زباله و حذف زباله‌گردی در کرمان تأکید کرد و گفت: شهروندان باید در تفکیک زباله از مبدأ، با شهرداری همکاری کنند.

علیرضا ریاضی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان نیز در حاشیه این بازدید، هزینه خرید سرند، نصب و راه‌اندازی خطوط کارخانه را بیش از ۱۲ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: اقدامات برای راه‌اندازی این کارخانه، از خردادماه امسال شروع شد و امروز به بهره‌برداری رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha