۲۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱:۴۵
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84269061
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد رییس جمهور لبنان از تأخیر در تشکیل کابینه دولت

تهران – ایرنا – رییس جمهور لبنان چهارشنبه شب با انتقاد از تأخیر در تشکیل دولت این کشور از نخست‌وزیر مکلف خواست در صورت ناتوانی در تشکیل کابینه، کناره گیری کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، میشل عون رییس جمهور لبنان، سعد الحریری نخست‌وزیر مکلف را برای تشکیل فوری کابینه با توافق او و براساس سازوکار قانون اساسی به کاخ بعبدا دعوت کرد.

رییس جمهور لبنان خطاب به حریری گفت‌: اگر او احساس می‌کند که از تشکیل دولت نجات ملی در شرایط حساس کنونی ناتوان است، باید راه را برای کسی که قادر به این کار است، باز کند.

عون با بیان اینکه مشکلات مردم لبنان به حدی رسیده که تحمل آن برای مردم سخت شده،  تأکید کرد که اگر کشور فروبپاشد و مردم  اسیر ناامیدی و سرخوردگی شوند، سمت ها و مسؤولیت ها فایده‌ای ندارد.

حریری با تصویب پارلمان لبنان و تایید میشل عون رییس جمهوری این کشور برای چهارمین بار مکلف به تشکیل کابینه شده اما ناظران تاکید دارند آمریکا، فرانسه و سعودی که همچنان مقاومت ضدتروریسم تکفیری و صهیونیستی را مانع تحقق اهداف خود می‌دانند، به حریری اجازه تشکیل دولت جدید را نمی‌دهند.

مشکل اساسی و کنونی لبنان دخالت‌های عربستان، آمریکا و فرانسه در امور داخلی این کشور و پیروی برخی گروه‌های لبنانی وابسته به محور صهیونیستی - تکفیری از جمله «سمیر جعجع» رئیس گروه «نیروهای لبنانی» از سیاست‌ها و راهبردهای ضد مقاومت این محور است.

جریان‌ها و احزاب سیاسی لبنان به ویژه جریان محور مقاومت و رییس جمهوری این کشور در ماه‌های اخیر تلاش‌های خود را بر تشکیل کابینه حریری متمرکز کرده‌اند، ولی وی تاکنون نتوانسته است به دلیل تبعیت از کشورهایی همچون آمریکا، فرانسه و عربستان دولت لبنان را تشکیل دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha