مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال سید احمد خمینی برگزار شد

شهرری - ایرنا - مراسم بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد ارتحال حجت الاسلام حاج سیداحمد خمینی با حضور اعضای بیت امام راحل و جمعی از علما و روحانیون عصر چهارشنبه در حرم مطهر امام خمینی (س) برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر محمد مقدم عضو مجمع روحانیون مبارز در این مراسم که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و حضور مردم قدرشناس ایران اسلامی برگزار شد، افزود: همه تلاش حاج احمد آقا این بود که کشتی انقلاب در مسیر خودش جریان یابد.

وی اظهار داشت: شخصیتی مثل حاج احمد آقا خمینی نقشی بسیار اساسی در تداوم جمهوری اسلامی داشت؛ او کنار رهبری معظم انقلاب چون یاری امین قرار گرفت و با همه توان مسیر را هموار نمود و راه را باز کرد تا این میراث که جمهوری اسلامی است را پاس بدارد.

مقدم خاطرنشان کرد: پاسداشت فرزند مکرم امام راحل، سالگردش، امسال در روز سوم شعبان قرار گرفته که میلاد سالار شهیدان عاشورا و روز پاسدار است.

این عضو مجمع روحانیون مبارز ادامه داد: از زمانی که حاج احمد آقا به عنوان یک نیروی فعال، کنشر و بالنده سیاسی جایگاه خودش را تعریف کرد، همه دوستان او در خاطراتشان گفته اند و ما از نزدیک دیده ایم که او برای امام یک سرباز پا به رکاب و ارتباط او با مبارزین و نیروهای انقلاب بسیار ارزشمند بود.

وی اضافه کرد: وقتی انقلاب پیروز شد، حاج سید احمد آقا امین است و حاضر نیست لحظه ای خود را ببیند. او همیشه خود را در آینه امام می دید و همه بی مهری ها و نقدها را به جان می خرید برای اینکه از آنچه امام می خواهد گامی عقب تر قرار نگیرد.

حجت‌الاسلام سید احمد خمینی در ۲۴ اسفند ۱۳۲۴ خورشیدی در محله پارک اتابکی قم دیده به جهان گشود. او دوران دبستان و دبیرستان حکیم نظامی را در این شهر سپری کرد و سپس برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه شد. پس از گذشت چند سال دوره سطوح عالی را پشت سر گذاشت، چنانچه خود در این خصوص می گوید:  «سطح را نزد آقایان ابطحی و صادقی، محمد فاضل و آقای سلطانی خواندم». وی همچنین در ۱۳۴۸خورشیدی با فاطمه طباطبایی دختر آیت الله سلطانی طباطبایی ازدواج کرد که حاصل این وصلت سه فرزند به نام‌های حسن، یاسر  و علی بود که هم اکنون سیدحسن خمینی تولیت آرامگاه امام خمینی (ره)  را بر عهده دارد.

سرانجام این یار و مشاور امین امام(ره) در ۲۵ اسفند ۱۳۷۳ خورشیدی به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری شد و پزشکان علت این اتفاق را عارضه قلبی و تنفسی دانستند که با ایست کامل قلب و تنفس برای لحظاتی همراه و در نهایت سبب سکته مغزی شد. با وجود تلاش های فراوان گروه پزشکی وی در این روز دیده از جهان فروبست و در جوار مرقد مطهر امام خمینی(ره) به خاک سپرده شد. خبر درگذشت وی مردمان این دیار کهن را در غمی شگرف فرو برد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha