خشم آمریکا از سفر هیات حزب الله به روسیه

تهران – ایرنا – سفر اخیر هیاتی از حزب الله لبنان به روسیه و استقبال گرم مسکو از آن، موجب خشم واشنگتن شده و آمریکا در اقدامی خصمانه از جامعه بین المللی در خواست نموده تا تمامیت جنبش حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های تروریستی بگنجانند.

با گذشت زمان کوتاهی از سفر چهار نفر از نمایندگان حزب الله در پارلمان لبنان به مسکو و دیدار آنها با مقامات روسی به ویژه با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه از جامعه بین‌المللی خواست تا این جنبش را به طور کل (هم شاخه سیاسی و هم شاخه نظامی آن) در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند، اقدامی که نشان از نگرانی و خشم مقامات واشنگتن از گسترش فعالیت های سیاسی حزب الله در لبنان و منطقه دارد.

هیات حزب الله به ریاست "محمد رعد" رییس فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان در سفری سه روزه، روز یک شنبه به دعوت رسمی وزارت امور خارجه روسیه وارد مسکو شد و جلسات خود را با نمایندگان دومای روسیه و سپس وزیر خارجه این کشور انجام داد.

محمد رعد دیدار و مذاکره با "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه را دوستانه و در عین حال صریح توصیف کرد و اظهار داشت، «ما درباره اوضاع منطقه و لبنان و چگونگی تثبیت ثبات و جدایی از هر قدرتی که به حمایت از تروریسم منجر می‌شود، گفت ‌وگو کردیم».

"عمار الموسوی" مسؤول روابط بین‌الملل و عربی حزب الله نیز سه‌شنبه شب در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المیادین در خصوص سفر این هیأت به روسیه گفت که «تکمیل آزادسازی خاک سوریه و بازسازی این کشور، نکته محوری و اصلی [میان حزب الله و روسیه] بود که بر آن توافق داریم».

الموسوی تصریح کرد که «دیدار هیات حزب الله از مسکو در واقع یک اقدام ویژه در سطح رایزنی و توافق با دوستان روسمان بوده است».

وی با بیان این که "تحولات منطقه نیازمند رایزنی و دیدار با مقام های روسیه بود"، اظهار داشت که «در این دیدار، شرایط لبنان به ویژه مسأله تشکیل دولت جدید بررسی شد و دوستان روس ما رویکرد و دیدگاه ما را کاملا درک کرده اند و حمایت خود را بر آنچه لبنانی‌ها بر آن توافق دارند، اعلام نمودند».

الموسوی با بیان این که روسیه علاقه مند است که در زمینه های مختلف در لبنان فعالیت کند، به طرح ابتکاری فرانسه برای تشکیل کابینه جدید در لبنان اشاره کرد و گفت که «روس‌ها هیچ موضع منفی در قبال این ابتکار پاریس ندارند و همچنان این موضوع مطرح است».

این مقام حزب الله با اشاره به ادامه مشکل تروریسم در منطقه (که با حمایت های مستقیم آمریکا و برخی کشورهای غربی – عربی انجام می شود)، تصریح کرد که «ممکن است که تروریسم بار دیگر به لبنان یا سوریه بازگردد».

سفر هیات حزب الله به مسکو و دیدارهای این هیات با مقامات سیاسی و نمایندگان دومای روسیه با واکنش منفی وزارت خارجه آمریکا مواجه شد و دستگاه دیپلماسی آمریکا حضور هیأت نمایندگی حزب الله در مسکو و جلسات آن با بلندپایه‌ترین دیپلمات روس و نمایندگان این کشور را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه العربیه انگلیسی مدعی شد: «ما از تمام کشورها می‌خواهیم که تمایز غلط میان شاخه‌های به اصطلاح نظامی و سیاسی حزب الله را رد کرده و این گروه را در کل به مثابه یک سازمان تروریستی در نظر بگیرند».

"ند پرایس" بدون اشاره به اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه غرب آسیا و جهان ادعا کرد که «حزب الله تحت عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناخته شده و طبق قوانین ایالات متحده یک سازمان تروریستی جهانی است».

ادعای این مقام آمریکایی در حالی عنوان می شود که برخی از متحدان آمریکا از جمله فرانسه، شاخه سیاسی حزب الله لبنان را به رسمیت می‌شناسند و حتی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در یکی از سفرهای خود به لبنان پس از انفجارهای بیروت (آگوست ۲۰۲۰) با «محمد حسن رعد» رئیس هیأت نمایندگی حزب الله دیدار و گفت وگو و بر مشارکت حزب الله در تشکیل دولت لبنان تاکید کرد.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران مسایل سیاسی، توسعه فعالیت و تاثیر گذاری حزب الله در لبنان و منطقه که در سال های اخیر به کشورهای مختلف از جمله سوریه و فلسطین رسیده و در مقابل حصر رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، موجب نگرانی صهیونیسم جهانی و سربازان آن یعنی سران آمریکا شده، از این رو مقامات واشنگتن همانند رهبران رژیم صهیونیستی به هر طریقی به دنبال ضربه زدن به این جنبش هستند و اقتدار حزب الله و توسعه نقش آن در لبنان و منطقه را به هیچ وجه بر نمی تابند، حتی اگر حزب الله در خط مقدم نبرد علیه تروریسم جهانی قرار داشته باشد.    

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha