بیم و امید کرونا در آمریکای لاتین

تهران - ایرنا - رسیدن نخستین محموله واکسن کرونا در قالب طرح کوواکس به نیکاراگوئه و رکورد برزیل در ثبت بیش از دو هزار و ۳۰۰ مورد فوت جدید در ۲۴ ساعت گذشته، تازه ترین اخبار کرونایی آمریکای لاتین است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شمار مبتلایان به کووید-۱۹ تا امروز ۲۷ اسفند (۱۷ مارس) در آمریکای لاتین به عنوان یکی از کانون‌های اصلی شیوع بیماری همه‌گیر به بیش از ۲۳ میلیون و ۳۷ هزار نفر و شمار جانباختگان به بیش از ۷۲۵ هزار نفر رسیده است.

برزیل برای نخستین بار با ثبت دو هزار و ۳۴۰ مورد جدید فوت به کووید_۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، برای چندمین بار در هفته‌های اخیر رکورد زد. به طوریکه مجموع کل جانباختگان این غول آمریکای لاتین به بیش از ۲۸۲ هزار نفر رسید.

شمار مبتلایان نیز در برزیل به بیش از ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار نفر رسیده است.

بر اسا تازه ترین نظرسنجی منتشر شده توسط موسسه «دیتا فولا»، ۵۴ درصد شهروندان برزیل، مدیریت ژائیر بولسونارو در مقابل شیوع ویروس کرونا را بد یا بسیار بد دانسته اند. همچنین ۴۳ درصد برزیلی‌ها، بولسونارو را مقصر اصلی وضعیت اسف‌بار گسترش کووید-۱۹ در این کشور می‌دانند.

این موسسه با اعلام اینکه برزیل با وخیم ترین شرایط بهداشتی در تاریخ خود مواجه است، لزوم اعمال تدابیر اضطراری را خواستار شد.

نخستین محموله از ۱۳۵ هزار دوز واکسن آسترازنکا ساعاتی پیش در قالب برنامه جهانی کوواکس به کشور نیکاراگوئه رسید.

به نوشته خبرگزاری افه، این محموله بخشی از ۴۳۲ هزار دوز واکسن در قالب این طرح جهانی است که تا چند ماه آینده  به این کشور آمریکای لاتین اعطا خواهد شد.

نیکاراگوئه از نخستین روزهای ماه مارس (اسفند) طرح ملی واکسیناسیون با کمک بشردوستانه دولت روسیه در اعطای واکسن اسپوتنیک وی را آغاز کرد.

در نیکاراگوئه تا کنون بیش از شش هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مکزیک نیز با ثبت یکهزار و ۲۷۸ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ به بیش از دو میلیون و ۱۶۹ هزار مبتلا رسید. این کشور با ثبت بیش از ۱۹۵ هزار مورد فوت در اثر ابتلا به ویروس کرونا، بعد از آمریکا و برزیل در جایگاه سومین کشور درگیر قرار دارد.

از آغاز طرح واکسیناسیون کووید-۱۹ در مکزیک تا کنون چهار میلیون و ۵۳۰ هزار و ۷۸۴ دوز واکسن تزریق شده که ۶۰۹ هزار و ۸۹۵ دوز آن توسط کادر درمان و کارکنان بخش آموزش دریافت شده است. همچنین سه میلیون و ۷۲هزار و ۵۰۷ نفر از سالمندان بالای ۶۰ سال تا کنون دست‌کم دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

به نوشته افه، ۸۰ درصد ظرفیت تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه ونزوئلا نیز در آستانه پر شدن است. تاکنون بیش از ۱۴۷ هزار نفر در ونزوئلا به ویروس کرونا مبتلا شده اند.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha