۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۰
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84268592
۰ نفر

برچسب‌ها

رویای چین، رویای توسعه صلح آمیز جهان

تهران- ایرنا- «رویای چین، رویای ملت و هر فرد چینی است» جمله ای که شی جین پینگ ۱۷ مارس سال ۲۰۱۳ میلادی در سخنرانی ۲۵ دقیقه ای بعد از انتخاب خود به عنوان رییس جمهوری ۹ بار تکرار کرد و آن رویا اکنون با گذشت ۸ سال در حال تحقق یافتن است.

به گزارش ایرنا، رویای چین، رویای مردم این کشور در جست و جوی سعادت است و با رویاهای زیبای مردم همه کشورها ارتباط نزدیک دارد. در ۸ سال گذشته، شی جین پینگ بارها برای جهانیان از رویای چین گفته و نظریه و پیشنهاد کشور خود را مبنی بر پایبندی به توسعه صلح آمیز و ارتقای همکاری های برد- برد توضیح داده است.  

وی عنوان کرد: دستیابی به رستاخیز ملت چین، بزرگ ترین رویای مردم در دوران معاصر است. ما آن را  رویای چین می نامیم. مفهوم اصلی آن دستیابی به اقتدار کشور، جوان سازی ملت و خوشبختی مردم است.

در مارس ۲۰۱۳، شی جین پینگ در دانشگاه روابط بین الملل مسکو سخنرانی کرد و ایده حکمفرایی گروه رهبری جدید چین را توضیح داد. این اولین سفر خارجی شی جین پینگ به عنوان رئیس جمهوری بود. وی به جهانیان اعلام کرد که رویای چین رویای توسعه صلح آمیز است.

 توسعه و رشد چین فرصت های فراوان به جای تهدید برای جهان به ارمغان می آورد. شی جین پینگ گفته است: «رویای چین که می خواهیم تحقق بخشیم نه تنها به نفع مردم چین بلکه برای مردم همه کشورها سودمند خواهد بود.»

رویای چین همچنین رویای پیشبرد همکاری برد- برد است. در مارس ۲۰۱۴، شی جین پینگ در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و فرانسه، بار دیگر اهمیت جهانی رویای چین را تشریح کرد و گفت: رویای چین رویایی است که تقدیم جهانیان می شود. زمانی که چین امور خود را به خوبی در پیش بگیرد، مسئولیت و وظیفه خود را ارایه داده و نیز سهمی برای جهان ادا می کند و به دنبال توسعه پیوسته خود، سهم شایانی نیز در صلح و توسعه جهان ارایه می دهد.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۵، شی جین پینگ برای اولین بار در مقر سازمان ملل متحد حاضر شد و در میزگرد همکاری های جنوب - جنوب، به طور جدی بر انسانی بودن رویای چین تاکید کرد و به جهانیان نیز در این مورد اطمینان داد.

وی گفت: ما مثل همیشه، توسعه خود را با توسعه مشترک کشورهای در حال توسعه در یک ارتباط تنگاتنگ برقرار خواهیم کرد و رویای چینی ها را با رویای مردم کشورهای در حال توسعه برای زندگی بهتر پیوند می دهیم و نیز همواره همراه با کشورهای در حال توسعه به طور مشترک پیشرفت خواهیم کرد. این  موضوع هرگز تغییر نمی کند.

تارنمای رادیو بین المللی چین در همین ارتباط نوشته است "کمربند و جاده" نه تنها عملی سازی مفهوم رویای چین است، بلکه از نزدیک رویای چین را با رویای جهانی پیونده داده است. از سال ۲۰۱۳، شی جین پینگ شخصا برنامه ریزی و ترویج ساخت مشترک "کمربند و جاده"، یک محصول عمومی جهانی، از قاره اوراسیا تا آفریقا، قاره آمریکا و اقیانوسیه را انجام داده است. ساخت مشترک "کمربند و جاده" بستر جدید برای مبادلات اقتصادی و تجاری بین المللی ایجاد کرده و همچنین مشارکت در ایجاد رفاه برای همه مردم به یک مسیر مشترک فرصت و شکوفایی تبدیل شده است.

رویای چین متعلق به چین و همچنین جهان است. تحقق رویای چین با یک محیط صلح آمیز بین المللی و یک نظم پایدار بین المللی و همچنین درک، حمایت و کمک مردم همه کشورها همراه است. همان طور که شی جین پینگ عنوان کرده است، تحقق رویای مردم چین مطمئنا فرصت های بیشتری برای همه کشورها فراهم آورده و صلح و توسعه جهانی را به شکل بهتر ارتقا می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =