۲۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۰
کد خبرنگار: 3131
کد خبر: 84268326
۱ نفر

برچسب‌ها

زمین لرزه گرمه خراسان شمالی خسارتی نداشت

بجنورد- ایرنا- فرماندار گرمه خراسان شمالی گفت: زلزله ۳.۶ ریشتری صبح امروز این شهرستان هیچ‌گونه خسارتی مالی و جانی در بر نداشته است.

علیرضا گل حسنی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بلافاصله پس از وقوع این زمین لرزه، ارزیابی‌های لازم انجام شد و طبق این ارزیابی‌ و گزارش ها هیچ‌گونه خسارتی در این شهرستان ایجاد نشده ‌است.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت هشت و ۲۱ دقیقه و ۳۸ ثانیه و در عمق ۶ کیلومتری زمین رخ داده است.

براساس این گزارش، مختصات جغرافیایی این زمین لرزه ۳۷.۰۵۸ درجه عرض شمالی و ۵۶.۱۳۵ درجه عرض شرقی بوده است.

مرکز وقوع این زلزله ۱۶ کیلومتری شهر گرمه در جنوب استان خراسان شمالی بوده است.

یکشنبه شب گذشته نیز زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۵ در امواج درونی زمین ریشتر شهر یک سعود در شهرستان راز و جرگلان در شمال غربی مرکز استان خراسان شمالی را لرزاند و این زلزله براساس ارزیابی های مدیریت بحران استان به واحدهای مسکونی ۱۴ روستای شهرستان مرزی راز و جرگلان خسارت وارد کرد.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.

اخبار مرتبط

  • گرمه خراسان شمالی لرزید

    گرمه خراسان شمالی لرزید

    بجنورد- ایرنا- زلزله‌ای به بزرگی ۳.۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) صبح امروز - چهارشنبه-…

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha