ذخیره آب مخازن و سدهای گنبدکاووس ۲۱ درصد کاهش یافت

گنبدکاووس - ایرنا - سرپرست امور منابع آب گنبدکاووس گفت: هم اکنون ذخیره آب موجود در ۲ سد گلستان و دانشمند، چهار آب بندان و ۲ تالاب بین‌المللی آلاگل و آلماگل این شهرستان حدود ۷۲ میلیون متر مکعب است که در مقایسه بامدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد کمتر است.

حسین ثابتی عصر چهارشنبه در حاشیه برگزاری مانور عملیاتی کنترل عملکرد دریچه‌های تحتانی سد گلستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که حجم مخازن و سدهای گنبدکاووس درمجموع حدود ۱۴۰ میلیون متر مکعب است که درحال حاضر بیش از ۵۱ درصد آن آبگیری شد.

وی افزود: تالاب بین المللی آلاگل با ۴۰ میلیون و ۴۲۰ هزار متر مکعب و سد گلستان با ۲۰ میلیون و ۵۴۰ هزار مترمکعب، بیشترین حجم ذخیره آب در گنبدکاووس را دارند.

ثابتی، حجم آب ذخیره شده در سد دانشمند را چهار میلیون و ۱۷۰ هزار مترمکعب اعلام کرد و گفت: پنج آب‌بندان‌ و مخزن ذخیره آب گنبدکاووس نیز از ۳۰ هزار متر مکعب تا یک میلیون و ۵۷۰ هزار متر مکعب آب دارند.

سرپرست امور منابع آب گنبدکاووس، علت کاهش ذخیره آب در سدها و مخازن این شهرستان را کاهش بارش‌ برف و باران از ابتدای سال آبی (مهرماه) امسال تاکنون اعلام کرد.

در همین پیوند منصور فرشاد رییس اداره هواشناسی گنبدکاووس به خبرنگار ایرنا گفت که از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۰۵.۶ میلی‌متر باران و برف در این شهر و بخش مرکزی آن باریده که ۲۹ میلی متر کمتر از مدت مشابه سال قبل و نسبت به دوره درازمدت نیز ۶۴ میلی‌متر کمتر بوده است.

منصور فرشاد افزود: حجم بارش‌ها سال آبی جاری در منطقه مرزی اینچه برون شهرستان گنبدکاووس نیز حدود ۱۴۲ میلی‌متر و ۱۴ درصد کمتر از دوره درازمدت است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع وسعت دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =