مشارکت قابل توجه داوطلبان؛ مقدمه انتخاباتی باشکوه در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- ثبت نام از داوطلبان شوراهای اسلامی شهر نظیر سراسر کشور از ۲۰ اسفندماه جاری در آذربایجان غربی آغاز شد و در یک هفته مهلت تعیین شده، یک هزار و ۹۵۰ داوطلب از راه‌های مختلف استفاده کرده و به عنوان نامزد انتخابات ششم شوراها در شهرهای مختلف استان ثبت نام کردند.

به گزارش ایرنا، انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می شود و صدها نفر در این انتخابات، راهی پارلمان شهری و روستایی خواهند شد تا در چهار سال آینده زمینه توسعه مناطق مختلف آذربایجان غربی را فراهم کنند.

نزدیک به ۲ هزار نفر در این استان برای حضور بین  سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ در شوراهای اسلامی شهر، خود را مستحق رای مردم دانسته و با توجه به ویژگی های شوراهای اسلامی شهر در این انتخابات حضور یافته اند تا آرای مردمی را برای حضور در مدیریت شهری به دست آورند.

همه این داوطلبان، اولویت هایی را برای توسعه شهرهای آذربایجان غربی برگزیده اند تا بر اساس آنها، زمینه توسعه و اعتلای روزافزون شهرهای استان و به تبع آن، این منطقه را فراهم آورند.

توسعه خدمات شهری، افزایش سهم شهرهای مختلف از اعتبارات اختصاصی، عمران شهرهای مختلف، استفاده از ظرفیت های مختلف شهری برای توسعه درآمدی و همچنین جذب سرمایه گذاری از جمله مهمترین این اولویت ها به شمار می روند.

البته برای عملی شدن این اولویت ها، باید مردم تصمیم بگیرند و افرادی که برنامه های آنان در راستای نیازهای شهروندان باشد، برای پارلمان شهری برگزینند که مقدمه اصلی آن، وجود طیف های مختلف در بین داوطلبان است تا دست مردم برای انتخاب باز باشد.

در این راستا، مشارکت بیش از پیش داوطلبان و حضور بیشتر آنان در عرصه انتخابات می تواند زمینه ای برای انتخاب افراد اصلح، متخصص و کارآمد برای چهار سال آینده قلمداد شود؛ امری که در این دوره فراهم شد و در نتیجه فضای باز ایجاد شده در حوزه ثبت نام ها، نزدیک به ۲ هزار نفر خود را مستحق دریافت رای مردم برای حضور در پارلمان ۴۸ شهر آذربایجان غربی دانستند.

هزار و ۹۵۰ نفر در انتخابات شوراهای شهری آذربایجان‌غربی نام‌نویسی کردند

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی گفت: هزار و ۹۵۰ نفر داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهرهای استان شدند.

علی مصطفوی افزود: از این تعداد، نزدیک به ۹۰ درصد را مردان و حدود ۱۰ درصد را بانوان تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: بیشترین ثبت نامی در این دوره، نظیر دوره های پیشین مربوط به شهرستان ارومیه بوده و حدود ۲۰ درصد ثبت نامی ها در مرکز استان بوده است.

حضور در انتخابات از هر حزب و عقیده‌ای موجب افزایش تعداد مشارکت کننده‌ها و افزایش تعداد ثبت نامی‌ها می‌شود و مردم نیز با تکثر نازمدهخای انتخاباتی دست بازتر نفر خود را انتخاب می‌کنند.

تکثر نامزدهای انتخاباتی منجر به افزایش مشارکت در انتخابات می‌شود

در همین راستا "غلامعلی عرب خدایی" عضو شورای مرکزی حزب جمعیت دفاع از نظم و قانون در آذربایجانغربی معتقد است که تکثر نامزدهای انتخاباتی منجر به افزایش مشارکت در انتخابات می‌شود.

وی گفت: قطع یقین  با مشارکت حداکثری می‌توان در مقابل سیاه‌بازان عرصه سیاست ایستاد.

وی بیان کرد که مشارکت حداکثری پیروزی قدرت تشخیص مردم بر اراده کم خرد سودجویان است که در این غلبه، سیاه بازان عرصه سیاست حذف می‌شوند.

مسوولان زمینه مشارکت حداکثری مردم را فراهم کنند

وی با اشاره به اینکه مردم طی ۴۲ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی نشان داده اند که در تمامی صحنه‌های حساس حامی نظام اسلامی و پشتیبان رهبری هستند، افزود: مسوولان و مدیران با عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در بحث مشارکت حداکثری، زمینه حضور تمامی اقشار جامعه پای صندوق‌های رای را فراهم کنند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد توسعه اقصادی و رفاه اجتماعی در کشور، اظهار داشت: تحقق این امر نقش بسزایی در حضور تمامی اقشار جامعه در پای صندوق‌های رای خواهد داشت؛ البته باید اذعان کنم که همین مشاهده اینکه مسوولان تمامی تلاش خود را برای بهتر شدن زندگی مردم به کار گرفته‌اند، مشارکت حداکثری را رقم می‌زند.

عضوشورای مرکزی حزب جمعیت دفاع از نظم و قانون با بیان اینکه مردم معنای حقیقی مقاومت را درک می‌کنند، افزود: همین که قلدران و ابرقدرت‌های جهانی چاره‌ای جز تهدید پوشالی ایران ندارند، به معنی قدرت نظام جمهوری اسلامی در منطقه است که خوشبختانه مردم نشان دادند تعریفی دقیق از این مقاومت دارند.

توسعه شهر نیازمند حضور جوانان در عرصه انتخابات است

مدیرکل سابق فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز برای توسعه فرهنگی و عمرانی شهر باید از ظرفیت جوانان استفاده کنند و به جوانان و ظرفیت‌های فکری و ابداعی آنان توجه کرده و از تولیدات جوانان کار آفرین استفاد کنند.

هوشنگ عطاپور بیان کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا با استفاده از ظرفیت های موجود می‌توانند در طرح‌های توسعه شهری و روستایی برای هزاران نفر از جوانان اشتغال پایدار ایجاد کنند اما این مهم در سایه مصرف تولیدات داخلی و حمایت از جوانان کارآفرین محقق می‌شود.

وی ادامه داد: کسانی که به عنوان نامزد شوراهای شهر و روستا وارد عرصه انتخابات شده‌اند، باید به مسووولیت مهم این شوراها واقف باشند و خدمت به مردم را در اولویت نخست خود قرار دهند.

به گزارش ایرنا، انتخابات به عنوان مهم‌ترین عرصه برای حضور مردم در صحنه تصمیم گیری و تعیین سرنوشت خویش و میزان، رای مردم است اما انتخاب اصلح امری اجتناب ناپذیر در این عرصه به شمار می‌رود و این انتخاب، اهمیتی معادل تعیین آینده یک نظام و مملکت را دارد.

در واقع مردم صاحب اختیار هستند تا با اراده و آگاهی خویش و با تشخیص مصالح خود، مسئولان شهری جامعه را تعیین کرده و امورشان را اداره کنند.

انتخابات آتی شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۴۷ شهر و ۲ هزار و ۱۷۳ روستای استان آذربایجان غربی برگزار می شود.

این انتخابات طبق دستورالعمل ها در روستاهای بالای ۲۰ خانوار یا با ۱۰۰ نفر جمعیت برگزار می شود.

انتخابات ریاست جمهوری نیز در تمام نقاط استان آذربایجان غربی با بهره مندی از صندوق های ثابت  و سیار برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =