اثر بخشی واکسن فخرا به اثبات رسیده است

تهران- ایرنا- احمد کریمی مدیر پروژه واکسن فخرا با بیان اینکه پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست‌های حیوانی، بی‌ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسیده است، گفت: در تولید این واکسن تمامی استانداردهای لازم و با ایمنی کامل انجام شده است.

به گزارش ایرنا، کریمی سه شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی در تشریح مراحل تواید واکسن ایرانی «فخرا» افزود: فروردین کارآزمایی بالینی فاز یک این واکسن تمام می‌شود و همزمان با تست‌های بالینی فاز دو و سه، فاز صنعتی سازی این واکسن انجام می‌شود.

او ادامه داد: امیدوارم صنعتی سازی واکسن فخرا در تابستان امسال به بهره برداری برسد و اواسط تابستان هم به تولید انبوه برسیم.

کریمی با اشاره به اینکه به همت شهید فخری زاده از روزهای اول ورود کرونا به کشور، وارد تشخیص و تولید کیت‌های تشخیصی شدیم، افزود: فرایند تحقیق و توسعه واکسن کووید ۱۹ از سال گذشته آغاز شده است.

مدیر پروژه واکسن فخرا ادامه داد: با جداسازی ویروس کرونا از بین ۳۵ هزار نمونه بیماران ایرانی و کشت ۳۰ ایزوله مناسب اولین بذر واکسن از بین آن‌ها انتخاب و تولید و تابستان مرحله کنترل کیفیت و تست‌های حیوانی آغاز شد.

وی تصریح کرد: در تولید واکسن فخرا تمامی استانداردهای لازم و با ایمنی کامل انجام شده است و امیدوارم این واکسن، فخر ایران باشد.

مدیر پروژه واکسن فخرا در ادامه با بیان اینکه دکتر فخری زاده درباره این پروژه زحمت زیادی کشیدند، تاکید کرد: واکسن ایرانی «فخرا» در سازمان «نوآوری و تحقیقات وزارت دفاع ایران» تولید شده است که این دانشمند شهید ریاست آن را برعهده داشت.

کریمی افزود: فرآیند تولید شامل مراحل کشت سلول، تلقیح، تکثیر، جداسازی و تخلیص، غیرفعال‌سازی و فرمولاسیون در اندک زمانی راه اندازی و سپس تست‌های حیوانی و انواع تست‌های کنترل کیفی انجام شد.

مدیر پروژه واکسن فخرا گفت: این واکسن از ویروس غیر فعال انتخاب شده است و با ورود این ویروس غیر فعال، ایمنی بدن فعال می‌شود.

وی با بیان اینکه همه پلتفورم‌ها مزایا و معایبی دارند، افزود: برای این پلتفورم زیرساخت‌های لازم را داشتیم. این در جهان سابقه طولانی دارد و جواب داده است.

مدیر پروژه واکسن «فخرا» با بیان اینکه پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست‌های حیوانی، بی‌ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسیده است، گفت: هم زمان کار طراحی و ساخت کارخانه تولید انبوه این واکسن نیز آغاز شده است و امیدواریم تا تابستان وارد فاز تولید شود.

کریمی در پایان افزود: واکسن‌های موجود ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کنند. ما باید تحقیقات را ادامه بدهیم و بر اساس نتایج جدید ایمنی واکسن را اعلام می‌کنیم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha