عملیات اجرایی ۴۷۳۳ واحد طرح ملی مسکن در سیستان وبلوچستان آغاز شد

زاهدان- ایرنا- عملیات آماده‌سازی و ساخت چهار هزارو ۷۳۳ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن سیستان و بلوچستان امروز /سه شنبه/ با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شدـ

وزیر راه و شهرسازی شامگاه سه‌شنبه در حاشیه شروع عملیات آماده‌سازی و ساخت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: چهار هزار و ۷۳۳ واحد از طرح اقدام ملی مسکن در زاهدان شروع شد که با این اقدام جمع طرح  از ۵۱۰ هزار واحد در سطح کشور عبور می‌کند.

محمد اسلامی با اشاره به اینکه در ۱۸۳ شهر قبلاً زمین پیش‌بینی نشده و فراخوان نیز نداده بودیم که اقدام طرح ملی مسکن در مورد آن‌ها انجام و غربالگری شدند افزود: در نتیجه جمع کسانی که واجد شرایط هستند حدود ۵۲۰ هزار واحد مسکونی بوده که تقریباً مطابق همین سقف نیاز زمین پیش‌بینی و پروژه‌هایشان را یکی پس از دیگری تعریف کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های اقدام ملی مسکن در سه وضعیت انجام می‌شود تصریح کرد: وضعیت نخست مردم خودشان زمین را می‌گیرند و به صورت گروهی می‌سازند که این مورد در حدود ۱۴۰ هزار واحد زمین انجام خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اخیراً وضعیتی که مردم خودشان زمین می‌گیرند به خاطر شهرهای کوچکی که به این موضوع اضافه شده افزایش داشته است افزود: حدود ۲۳۶ هزار واحد مسکونی نیز به‌صورت مجتمع‌سازی بوده که شهرهای بزرگ، متوسط و جاهایی که زمین محدودیت دارند شامل این وضعیت هستند.
وی با بیان اینکه وضعیت نوع سوم نیز در کلانشهرها بوده  که در قالب قراردادهای مشارکت کار تمام قشرهای جامعه را پوشش می‌دهد گفت: با افزایش نرخ مشارکت مردم طرح ملی مسکن شتاب و مردم سهم آورده خود را طبق زمان‌بندی به حساب واریز کنند تا اجرای پروژه‌ها تاخیر نداشته باشد.
اسلامی با اشاره به اینکه بخش‌هایی از طرح اقدام ملی مسکن که اوایل سال ۹۸ آغاز شده بود امسال شاهد تحویلش به مردم بوده‌ایم و این موضوع ادامه دارد تصریح کرد: از اردیبهشت به بعد ماهیانه افتتاح طرح‌های اقدام ملی مسکن را در کشور شاهد خواهیم بود.
وی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن۴۰ درصد فرض‌مان این بوده که بانک وام و ۶۰ درصد هم خود مردم می‌آورند خاطرنشان کرد: افزایش مبلغ وام را دنبال کرده تا بتوانیم وام ساخت را افزایش دهیم ولی نکته مهم که بخشی از نگرانی را نیز شامل می شود بازپرداخت آن است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برای قشرهایی که در جامعه کارگری، فرهنگیان و بازنشستگان هستند یارانه وام فوق‌العاده و متفاوت‌تر تعلق خواهد گرفت گفت: آموزش و پرورش و وزارت رفاه براساس شناسه این وام را اعمال خواهند کرد و عملاً از این طریق به آنان کمک می‌شود.
وی با اشاره به اینکه دهک‌های یک و ۲ هم تحت نظر سازمان‌های حمایتی وضعیت پروژه‌های‌شان متفاوت است بیان کرد: خیران و موسسات گوناگونی که در این فرآیند نقش ایفا می‌کنند تکلیف ساخت مسکن را به عنوان یک خدمت برای مردم این بخش از جامعه انجام می‌دهند بنابراین این دهک‌ها مشمول سبد عرضه مسکن با این مشخصات نمی‌شوند.
اسلامی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن برای دهک‌های سه تا ۶ خیلی خوب پوشش می‌دهد گفت: سیستان و بلوچستان ۲ اداره کل یکی در شمال و یکی در جنوب  دارد که در فرض اولیه حدود ۳۰ هزار واحد برای آن پیش‌بینی و برآورد نیاز شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha