سینمای ایران در سال کرونازده ۹۹ چقدر فروخت؟

تهران- ایرنا- سال ۱۳۹۹ برای سینمای ایران عجیب‌ترین سال به لحاظ فروش در گیشه سینما بود. سالی که با کرونا شروع شد و پرده نقره‌ای گاهی نمایش فیلم به خود دید سال هم با کرونا تمام شد تا فروش کل سینمای ایراندر یک سال کمتر از تنها فیلم پرفروش سال گذشته باشد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، در سینمای ایران در طول یک سال به طور میانگین ۹۰ فیلم بلند داستانی سینمایی ساخته می‌شود که عموما از بین این فیلم‌ها ۷۰ اثر در طول یک سال روی پرده نقره‌ای را به خود می‌بینند و اکران می‌شود. اتفاقی که سال ۱۳۹۹ به جهت حضور مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا تعداد آن به یک سوم کاهش یافت.

البته در ابتدا با توجه به تعطیلی طولانی مدت سینماها، هنر هفتم روی به اکران آنلاین آورد و فیلم سینمایی خروج ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا پیش قراول این ماجرا شد تا بعد از حاتمی‌کیا فیلمسازان بسیاری دیگر تن به اکران آنلاین آثار خود با همه تبعات‌اش ازجمله قاچاق فیلم بدهند.

در ادامه و با آشنایی بیشتر مردم در مواجه با ویروس منحوس کرونا سینماها نیز باز شد و اکران فیلم‌ها کجدار مریز ادامه پیدا کرد تا در نهایت و تا پایان سال ۱۳۹۹ علاوه بر ۳۸ فیلم که به صورت آنلاین اکران شدند ۲۴ فیلم نیز رنگ پرده نقره‌ای را به خود دیدند.   

خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری، زن‌ها فرشته‌اند ۲ و آقای سانسور سه نماینده سینمای کمدی در این سال شدند. آبادان یازده ۶۰ و خروج نمایندگان سینمای دفاع مقدس و فیلم سینمایی پیشی میشی تنها نماینده سینمای کودک در سال ۱۳۹۹ شد تا باز هم سینمای اجتماعی با بیشترین نماینده پیشتاز است.

اما سال کرونازده ۱۳۹۹ از ابتدا با نمایش فیلم شنای پروانه ساخته محمد کارت شروع شد و تا روزهای پایانی سال هم همچنان پرفروش ماند تا هیچ فیلمی نتواند به گرد پای فروش آن هم برسد. البته که از نظر بسیاری از منتقدان شنای پروانه توانایی شکستن رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را هم داشت اما این فیلم حالا تنها ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته است و در صدر ۲۳ فیلم دیگر سال ۱۳۹۹ قرار رفته است. شنای پروانه به طور پراکنده و طی یک سال ۱۲ هفته نمایش داده شده است.

خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی دومین فیلم پرفروش سال ۹۹ هم از دیگر گزینه‌های بود که توانایی رکوردزنی در گزینه‌های آثار طنز را داشت اما تنها یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخت. این فیلم نیز ۲۵ هفته نمایش را تجربه کرد و نکته قابل تامل درباره آن اینجاست که قسمت اول این فیلم سینمایی که در سال ۹۸ اکران شد ۲۷ میلیارد تومان فروخت و حالا قسمت دوم این فیلم در بهترین حالا امسال تنها توانست یک و نیم میلیارد بفروشد.

فیلم سینمایی آقای سانسور ساخته علی جبارزاده با بازی محمدرضا فروتن هم با فروشی معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان طی ۲۵ هفته اکران  در رده سوم پرفروش‌ترین فیلم های سال ۱۳۹۹ جای گرفت.

اما در میان ۲۴ فیلم اکران امسال یکی از سیاسی‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران در دهه اخیر نیز اکران شده است. دیدن این فیلم جرم است به کارگردانی رضا زهتابچیان که بعد از ۲ سال توقیف امسال اکران شد و حالا بعد از ۹ هفته نمایش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان فروخته است.

زن‌ها فرشته‌اند ۲ ساخته آرش معیریان هم دیگر نماینده سینمای کمدی سال ۱۳۹۹ بود که بعد از ۳۴ هفته نمایش نتوانست به باشگاه میلیاردی‌ها بپیوندد و تنها ۷۵۸ میلیون تومان فروخت. این فیلم با بازی محمدرضا شریفی‌ نیا، نیوشا ضیغمی، سحر قریشی، نسرین مقانلو، میرطاهر مظلومی و علی صادقی در رده پنجم پرفروش‌های سال ۱۳۹۹ قرار گرفت.

پیشی میشی ساخته حسین قناعت تنها نماینده سینمای کودک در اکران سال ۹۹ نیز پس از ۲۳ هفته نمایش جایگاهی بهتر از مقام ششمی پیدا نکرد و با فروش ۳۵۰ میلیون تومانسهم اندکی در گیشه و سینمای کودک سال ۹۹ داشت. این فیلم با بازی رضا شفیعی جم و بهاره رهنما، ارژنگ امیرفضلی، نفیسه روشن، یوسف صیادی، ساعد هدایتی و محمد شیری از مهرماه سال ۹۹ در سینماهای کشور اکران شد که در خلاصه داستان آن آمده است: هیچ عشقی به اندازه عشق فرهاد به ملوس پرشور و دردسرساز نیست، شاید به خاطر شباهت فرهاد به آلن دلونه که همه رو عاشق خودش می‌کنه.

فیلم سینمایی بی حسی موضعی ساخته حسین مهکام بعد از ۲۶ هفته اکران ۲۲۷ میلیون تومان فروخت و آن شب با بازی شهاب حسینی و کارگردانی کوروش آهاری نیز بعد از ۳ هفته اکران حالا ۱۳۳ میلیون تومان فروخته است تا این دو فیلم به ترتیب در رده هفتم و هشتم قرار گیرند.

نخستین نماینده سینمای دفاع مقدس در اکران سال ۱۳۹۹ نیز جایگاهی بهتر از نهم پیدا نکرد. فیلم سینمایی آبادان یازده ۶۰ ساخته مهرداد خوشبخت پیس از ۱۰ هفته نمایش ۹۰ میلیون تومان فروخته است.

دهمین فیلم جدول اکران سینمای ایران به ترتیب فروش نیز به فیلم سینمایی تا ابد ساخته امید امین نگارشی اختصاص دارد که بعد از  ۱۵ هفته اکران ۷۷ میلیون تومان فروخته است.

اما در بخش دوم جدول فیلم‌های پرفروش سال ۱۳۹۹ نیز فیلم‌های روزهای نارنجی ساخته آرش لاهوتی با ۵۲ میلیون تومان فروش، منگی به کارگردانی رسول کاهانی با ۱۵ میلیون تومان، کاکا ساخته علی سرآهنگ با ۱۲ میلیون تومان، قتل عمد به کارگردانی سعید دولتخانی با ۱۱ میلیون تومان، اینجا هم باران میبارد ساخته نادر طریقت با ۹ میلیون تومان، خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا با ۸ میلیون تومان، چهل و هفت ساخته احمد اطراقچی و علیرضا عطاءالله تبریزی با ۷ میلیون تومان،‌ مثل یک عاشق به کارگردانی بهرام گوهری با ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، و نه – nine به کارگردانی شاهین رشیدی با ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان به ترتیب در رده ۱۱ تا بیستم‌ام قرار دارند.

در کنار این ۲۰ فیلم نیز امسال ۴ فیلم دیگر خورشید ساخته مجید مجیدی که البته تنها به دلیل اینکه قرار بود به آکادمی اسکار معرفی شود یک هفته نمایش داده شد و سه فیلم شهر سوخته به کارگردانی ناصر پویش،‌ کیارستمی و عصای گمشده ساخته محمودرضا ثانی و گلوله باران به کارگردانی مشترک حسین مومن و مرتضی پایه شناس اکران شدند که هر کدام بین ۲ میلیون و پانصد هزار تومان تا یک میلیون تومان فروش را تجربه کرده‌اند.

اما حالا بعد از بازگشایی نصفه و نیمه سینماها در سال ۹۹ به نظر می‌رسد سال ۱۴۰۰ سینماها به این راحتی قصد تعطیلی ندارند و با ترکیب جالب فیلم‌های اکران نوروزی احتمال اینکه مخاطبان بار دیگر هم با سینماها آشتی کنند وجود دارد.

فیلم سینمایی خورشید که آبان ماه تنها یک هفته نمایش داده شد در کنار ۴ فیلم خون شد ساخته مسعود کیمیایی، لاله ساخته اسدالله نیک‌نژاد، تک خال و هفته‌ای یک بار آدم باش ۵ فیلم اکران نوروز سال ۱۴۰۰ هستند که باید دید این آثار چقدر ظرفیت آشتی مخاطبان با سینما را دارند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =