احتمال انتقال ویروس از آزمایشگاه ووهان به بیرون بسیار ضعیف است

تهران- ایرنا- مسئول چینی کارگروه مشترک تحقیقات ردیابی منشا کرونا سازمان بهداشت جهانی و چین گفت: احتمال انتقال ویروس از آزمایشگاه ووهان به بیرون بسیار ضعیف است.

به گزارش ایرنا، «لیانگ وانگ نیان» روز سه شنبه در یک نشست خبری ضمن ارایه جزییات فعالیت های مشترک سازمان بهداشت جهانی و چین برای ردیابی منشا کرونا افزود: اعضای کارگروه معتقدند ویروس کرونا «به احتمال زیاد» از طریق یک میزبان میانی منتقل شده است.

وی ادامه داد: همچنین «ممکن است» ویروس کرونا از طریق انسان یا مواد غذایی منجمد به انسان منتقل شده باشد، اما «بسیار بعید» است انتقال از طریق آزمایشگاه به انسان صورت گرفته باشد.

لیانگ وانگ نیان در این نشست که با حضور دیپلمات های ۲۹ کشور و اتحادیه اروپا برگزار شد تاکید کرد که تحقیقات در این زمینه یک تحقیقات جهانی است و کارهای تحقیقاتی انجام شده در چین بخشی از آن بوده است.

وی اظهار کرد: در تحقیقات ۲۸ روزه در چین، کارشناسان از ۹ مرکز از جمله بیمارستان، بازار خوراک دریایی ووهان و مرکز ویروس شناسی ووهان بازدید و با پرسنل پزشکی، محققان آزمایشگاه، پژوهشگران، پرسنل مدیریت بازار، فروشندگان، خدمات مجتمع های مسکونی، بیماران درمان شده و خانواده های پزشکان و پرستاران قربانی در مقابله با ویروس تبادل نظر دوستانه و صادقانه داشتند.

اظهارات این کارشناس چینی در حالی است که هیات بازرسان سازمان جهانی بهداشت که برای تحقیق در باره فرضیه شیوع ویروس کرونا از چین به این کشور سفر کرده بود پیشتر اعلام کرده بود نمی تواند تایید کند که منشا پیدایش و سرایت جهانی این ویروس از آزمایشگاهی در شهر ووهان بوده است.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا با هدف ایجاد فضای منفی علیه چین، این فرضیه ادعایی را مطرح کرده بود که آزمایشگاهی در شهر ووهان چین منشا این ویروس بوده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بعد از بازدید از ووهان نظریه جنجال برانگیزی را که بیان می کرد کووید-۱۹ از یک ازمایشگاه در شهر ووهان چین منشا گرفته است، تایید نکردند.

این کارشناسان اعلام کردند شواهدی دال بر اینکه ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ قبل از دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان وجود داشته است، در دسترس نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha