تاکید روسیه بر حمایت از تاسیس دولت مستقل فلسطین

مسکو - ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای بر حمایت از تاسیس دولت مستقل فلسطینی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، این بیانیه وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه انتشار یافته و در آن به برنامه سفر گابی اشکنازی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به مسکو که فردا (چهارشنبه) صورت می گیرد، اشاره شده است.

در این بیانیه با اشاره به دیدار اشکنازی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفته شده است: دو طرف در این دیدار مواضع خود را در مسائل دوجانبه و دستورکار منطقه ای و بین المللی هماهنگ می کنند.   

در بیانیه آمده است: انتظار می رود در دیدار وزیران خارجه روسیه و اسراییل، وضع کنونی روابط دوجانبه بویژه راههای افزایش همکاریهای اقتصادی و بازرگانی و موضوعات مورد علاقه دو طرف مطرح شود و به مسائل مربوط به تلاش های برای تجدیدنظر در تاریخ جنگ دوم جهانی و قهرمان سازی عوامل رژیم آلمان نازی و همدستان آنها توجه خاص خواهد شد.  

 وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه گفته است: یکی از موضوعات اصلی دیدار لاوروف و اشکنازی، وضعیت منطقه خاورمیانه و تلاش های برای حل و فصل تنش ها در این منطقه با احترام به یکپارچگی، حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه خواهد بود.  

در بیانیه درباره مذاکرات دو طرف خاطرنشان شده است: در این دیدار به مناقشه فلسطین و اسراییل توجه خاص خواهد شد و ما بر این باوریم که تثبیت اوضاع خاورمیانه بدون دستیابی به راهکار پایدار بر اساس راه حل دوحکومتی و برمبنای معیارهای بین المللی امکانپذیر نیست.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به تازگی با اشاره به دیدار کاری لاوروف با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفت: در سی امین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و اسراییل، لاوروف و اشکنازی درباره مسائل مهم دستورکار دوجانبه، ازجمله افزایش دیدارهای وزارت خارجه روسیه و اسراییل و کمیسیون دوجانبه همکاریهای اقتصادی و تجاری و تحکیم همکاریها گفت و گو می کنند.

زاخارووا گفت: دو طرف در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی با محوریت وضع امور در خاورمیانه گفت و گو می کنند. طرف روسی بر پایبندی به تلاش های گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه به منظور ازسرگیری مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطین برمبنای اصول بین المللی تاکید خواهد کرد.  

روسیه از آرمان های ملت فلسطین برای ایجاد حکومت مستقل در سرزمین های اشغالی حمایت می کند و مقام های روس بارها بر این موضع کشور خود تاکید کرده اند.

فلسطین از سال ۱۹۸۹میلادی در مسکو سفارتخانه دارد و روسیه فلسطین را به عنوان کشور مستقل به رسمیت می شناسد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha