خودروسازی با کمک دانش‌بنیان‌ها صاحب توانمندی در طراحی می‌شود

تهران- ایرنا- معاون علمی وفناوری رییس جمهوری با تاکید بر حمایت از تولید خودروی مدرن اقتصادی و ایران‌ساخت، گفت:‌ دانش‌بنیان‌ها نوآوری را به صنایع می‌آورند و خودروسازی صاحب توانمندی در طراحی می‌شود

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری امروز در بازدید از بخش‌های مختلف گروه صنعتی ایران‌خودرو، در جریان پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌های روزآمد این مجموعه صنعتی قرار گرفت.

ستاری همچنین ضمن بازدید از مرکز تحقیقات این گروه صنعتی، درباره پروژه‌های فناورانه مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و روند پیشرفت این طرح‌ها به گفت‌وگو نشست تا زمینه‌های لازم برای پیشبرد این پروژه‌ها فراهم شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با گروه صنعتی ایران خودرو همکاری دارد و برای حمایت از تولید خودروی مدرن اقتصادی و ایران‌ساخت، تولید گیربکس‌ بومی، موتور سه استوانه کم‌مصرف ایران‌ساخت، بومی‌سازی تجهیزات برقی و الکتریکی خودرو با بهره‌گیری از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان بسترهایی را فراهم کرده است.

یکی از محورهای فناورانه مطرح شده در این نشست طراحی خودروی ایران ساخت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گروه صنعتی ایران خودرو است که قرار است طراحی مفهومی، تعریف مشخصات و استانداردسازی، طی فرآیندی مدون پیش برود.

در اجرای این برنامه، چهار ماه برای انجام فاز طراحی مفهومی این خودرو پیش‌بینی شده تا با حمایت معاونت علمی و فناوری روند تولید این خودرو به کمک شرکت های دانش بنیان پیش برود و فرآیند آن، توسط کمیته همکاری مشترک دنبال شود.

کسب توانمندی طراحی به کمک دانش‌بنیان‌ها
ستاری کسب توانمندی طراحی را لازمه پیشرفت صنایع دانست و گفت: به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان این اتفاق مهم در حوزه خودروسازی رخ داده است، صنعت خودروسازی با کسب توانمندی طراحی، ماشین‌سازی و ارتقا می‌تواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به ظرفیت های فناورانه نهفته در صنعت خودروسازی گفت: بومی سازی تجهیزات برقی و الکترونیکی خودرو ضمن ایجاد اشتغال، می‌تواند کاهش ارزبری و خودکفایی این صنعت را به دنبال داشته باشد، خودورسازی حوزه‌ای است که شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در صورت برخورداری از توانمندی طراحی، توسعه محصولات بر بستر یک پلتفرم مشترک محقق می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که صنایع باید به‌سوی بهره‌مندی از نوآوری شرکت های دانش بنیان و  خلاق حرکت کنند تا از دانش فنی و توانمندی طراحی و توسعه برخوردار شوند، بیان کرد: با سرمایه‌گذاری و استقبال صنایع بزرگ، اکنون توانمندی طراحی و ماشین‌سازی در صنایع خودروساز به کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق، محقق شده است.

ستاری گفت: امید است شاهد روزی باشیم که این شرکت‌ها با توجه به ظرفیت‌های خوبی که دارند، هر سال با توانمندی طراحی بر اساس یک پلتفرم یکپارچه بتوانند نوآوری و رقابت‌پذیری را در محصولاتشان بیش از پیش توسعه دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha