۴.۵ میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه‌ در کشور سرمایه‌گذاری شد

نوشهر- ایرنا - مدیرعامل شرکت برق حرارتی کشور از سرمایه‌گذاری حدود چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری برای ساخت نیروگاه‌ طی یک دهه اخیر در کشور خبرداد.

به گزارش ایرنا، محسن طرزطلب روز دوشنبه در آئین بهره‌برداری واحد بخار نیروگاه گازی سیکل ترکیبی کاسپین نوشهر که با حضور رئیس جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت : عمده سرمایه‌گذاری برای ساخت این نیروگاه ها در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید صورت گرفت که اعتبارات آن از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است.

وی به سهم ۷۳درصدی بخش خصوصی برای فعال سازی نیروگاه های حرارتی بزرگ در پنج سال اخیر اشاره کرد و ادامه داد: درحالی که این میزان سهم در مقایسه با مدت زمان مشابه قبل حدود ۶۰ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی کشور اظهار داشت: در شرایط کنونی یکی از انتظارات این است که سرمایه گذاران بخش خصوصی باید منابع دریافتی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی را به ارز برگشت دهند درحالی که دریافت آن ها از شرکت برق حرارتی بابت فروش برق تولیدی در قالب قراردادهای خرید تضمینی به صورت ریالی است.

طرز طلب اختلاف بین نرخ ارز مبنا با قیمت ارز جاری در کشور را بسیار زیاد توصیف کرد و افزود: این اختلاف قیمت سرمایهگذاران بخش خصوصی را نگران کرده است.

به گفته او هرچند گام‌های موثری برای حل این مشکل برداشته شد اما ضرورت دارد با ورود جدی‌تر دولت به وزارت نیرو برای برون رفت از مشکل یاد شده کمک شود تا شرائط را برای ورود سرمایه گذاران جدید فراهم کرد.

مدیرعامل شرکت برق حراراتی کشور با اشاره به رهنمودهای رییس جمهوری مبنی بر ریل‌گذاری مطمئن برای سال های آتی گفت : طبیعتاً با این رویکرد و همراهی دولت تدبیر و امید، دهه ۱۴۰۰ مشکلی برای تامین برق مطمئن و پایدار نخواهیم داشت.    

طرز طلب در مورد نیروگاه سیکل ترکیبی شهرستان نوشهر نیز گفت: در طراحی، ساخت و بهره برداری از این نیروگاه که جزء نیروگاه های نسل جدید گازی کلاس F در کشور است، از بالاترین راندمان نیروگاه سیکل ترکیبی بهره می برد که ۴۱ درصد نیروگاه های دنیا از این دست هستند و دانش بومی طراحی و ساخت این نیروگاه عمدتاً در اختیار چند کمپانی بزرگ دنیا قرار دارد.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی کشور افزود: این نیروگاه به عنوان نخستین نیروگاه با راندمان بالای ۵۹ درصد محسوب می شود که در مقایسه با راندمان سایر نیروگاه های کنونی سیکل ترکیبی احداث شده حدود ۱۰ درصد بالاتر است.

وی ادامه داد: تولید همزمان این نیروگاه با نیروگاه های کنونی سبب صرفه جویی ۱۰۰ میلیون مترمکعب سوخت نفتی در سال خواهد شد.

واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۶۰ مگاواتی کاسپین مرداد ماه سال ۹۷ با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسیده بود. این نیروگاه در محیط بسیار کوچک ساخته شده و بیشتر تجهیزات ساخت آن نیز تولید داخلی است.

عملیات ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر از تیرماه سال ۱۳۹۵ با پیش بینی اعتباری بالغ بر ۲۸۰ میلیون یورو از محل مشارکت بخش خصوصی و صندوق توسعه ملی در زمینی به مساحت کمتر از هشت هکتار در شهرستان نوشهر آغاز شده بود.

در آئین افتتاح بخش گازی نیروگاه کاسپین نوشهر استاندار مازندران و جمعی از مسئولان شهرستان نوشهر حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha