۹ هزار میلیارد تومان برای تصفیه‌خانه "فیروز بهرام" تهران هزینه شد
عکس تزیینی است.

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: ۹ هزار میلیارد تومان برای سامانه شبکه، تصفیه و تونل تصفیه‌خانه فیروز بهرام از منابع داخلی وزارت نیرو، بهای قبوض آب و منابع بانک توسعه اسلامی هزینه شد.

محمدرضا بختیاری روز سه شنبه در آیین بهره برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران (فیروزبهرام) و فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب پردیس که با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: این تصفیه خانه به طول یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه اصلی و فرعی فاضلاب، یک تونل ۱۲ کیلومتری به ظرفیت ۶.۵ متر مکعب بر ثانیه تمام مکانیزه با بالاترین استانداردهای جهانی به بهره برداری رسید.

وی افزود: این تصفیه خانه جمعیت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفری را در ۱۱ منطقه تهران زیر پوشش قرار می دهد و دارای قابلیت تولید پساب با بهترین استاندارد زیست‌محیطی، تولید لجن با کلاس استاندارد جهانی و تولید حدود شش مگاوات برق، قابلیت حذف ازت و فسفر (فرآیند A۲O) است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه طرح عظیم فاضلاب غرب تهران در چهار سال اجرا شد گفت: این تصفیه خانه رکورد اجرایی در کشور را با وجود شرایط سخت کرونا و تحریم های ظالمانه در موعد مقرر زد.

وی بیان داشت: اکنون عملیات اجرایی این تصفیه خانه به تمام رسیده و وارد فاز بهره برداری اولیه و تکمیل تست خشک و تر شده است و ظرف ۲۰ روز آینده فاضلاب وارد تصفیه خانه می شود و تولید پساب به صورت کامل انجام می شود.

بختیاری تاکید کرد: این تصفیه خانه علاوه بر ده ها جنبه مثبتی که در تهران دارد سه ویژگی منحصر به فرد از جمله ارتقای کیفیت آب، تعادل بخشی به منابع زیرزمین و جلوگیری از فرونشست را دارد.

وی با اهتمام بر اینکه بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب در جنوب تهران یکی از مهمترین دغدغه مسئولان تراز اول کشوری بود گفت: در شهر تهران در این چند دهه دغدغه فاضلاب در جنوب تهران وجود داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: با بهره برداری از این تصفیه خانه با ظرفیت تصفیه ۱۹۰ میلیون متر مکعب آب در مناطقه ۱۱ گانه تهران، ۱۳۰ حلقه چاه به اندازه ظرفیت سد لتیان از مدار خارج می شود و این امر کمک شیانی به تعادل بخشی منابع زیرزمینی می کند.

وی خاطر نشان کرد: در این طرح استانداری، شهرداری، شورای شهری تهران و نیروی انتظامی در منطقه ای که به شدت تراکم جمعیت داشتیم همکاری و کمک کردند تا امروز شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.

بختیاری با اشاره به فاز دوم تصفیه خانه پردیس گفت: این تصفیه خانه به لحاظ ابعاد قابل مقایسه با تصفه خانه فیروزبهرام نیست، اما در ارتقای کیفی منابع آب تهران تاثیر به سزایی داشت.

وی تاکید کرد: تا پایان دولت دوازدهم ۵۷ سد تکمیل و به بهره برداری می رسد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha