۲۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84265735
۰ نفر

برچسب‌ها

جهان در  1399 ، بنگلادش و شروع سال با یک اعدام

تهران - ایرنا - کشور بنگلادش در جنوب آسیا در سالی که گذشت تحت تاثیر تحولات زیادی قرار داشت که عمده ترین آنها ویروس کرونا بود که اثرات بسیار منفی بر شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور گذاشت. این کشور همچنین چندین تحول مهم داخلی و بین المللی را نیز تجربه کرد.

به گزارش ایرنا، کشور بنگلادش که در جنوب قاره آسیا در همسایگی هند قرار دارد، مانند دیگر این منطقه از جهان در سالی که گذشت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار داشته است. علاوه بر اثرات منفی این ویروس بر شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور، داکا همچنین چندین تحول مهم داخلی و بین المللی را تجربه کرده است.

ویروس کرونا در بنگلادش 
بحران کرونا در سال گذشته شمسی چالش‌هایی در مقابل راه بنگلادش قرار داده است که به اعتقاد تحلیلگران دولت این کشور بیشتر سال ۲۰۲۱ را باید صرف عبور از این چالش‌ها بکند.

یکی از این چالش ها که دولت این کشور باید آن مبارزه کند خطر بزرگ گرمایش زمین است که تاکنون در این خطه از جهان تاثیرات منفی قابل توجهی داشته است.

این کشور مسلمان جنوب آسیا در عین حال باید واکسیناسیون جمعیت خود در یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای جهان را انجام دهد که خیل عظیمی از آنها از اقشار ضعیف جامعه به حساب می آیند.

در سال ۲۰۲۱ بنگلادش باید زیرساخت‌های بهداشتی و سلامتی خود را بهبود بخشد و اقتصاد مبتنی بر نیروی کار و صادرات خود را احیا کرده و امنیت اقتصادی را برای گروه‌های مختلف از جمله کارگران بخش پوشاک و پناهجویان روهینگیایی تامین کند. 


اعدام قاتل بنیان گذار بنگلادش 
دولت بنگلادش صبح روز یکشنبه (۲۴ فروردین ۱۳۹۹)، عبدل ماجد قاتل مجیب الرحمن بنیان گذار این کشور را ۴۵ سال پس از قتل او در زندانی در نزدیکی داکا پایتخت این کشور اعدام کرد. 
شیخ مُجیب‌الرَحمن از سیاست‌مداران بنگلادشی و رهبر و بنیان‌گذار کشور بنگلادش بود. وی در ۵ بهمن ۱۳۵۳ به ریاست جمهوری بنگلادش رسید و نظام تک‌حزبی را در این کشور برقرار کرد، اما پس از ۷ ماه در یک کودتای نظامی کشته شد؛ وی در سال ۱۳۳۲ رهبر "حزب عوامی" شد و برای ایجاد یک بنگلادش مستقل مبارزه کرد و در سال ۱۳۵۰ در کلکته هند دولت در تبعید بنگلادش را تشکیل داد و نخست وزیر این کشور شد. 
در ۱۵ اوت سال ۱۹۷۵، ۴ سال پس از تأسیس کشور مستقل بنگلادش در این کشور یک کودتای نظامی روی داد که ضمن آن شیخ مجیب الرحمن که به پدر بنگلادش نیز معروف شده ‌است، کشته شد و دولت تغییر کرد. برخی تاریخ‌نگاران نوشته‌اند که برنامه‌های شیخ مجیب باعث نگرانی آمریکاییان شده بود و احتمالاً کودتای ۱۵ اوت ۱۹۷۵ با نقشه و کمک سازمان «سیا» انجام شده بود. 

انتقال مهاجران روهینگیا به جزیره‌ای خالی از سکنه در بنگلادش
در تاریخ ۱۶ اردیبهشت بود که دولت بنگلادش وعده خود برای انتقال پناهجویان مسلمان روهینگیا به جزیره‌ای خالی از سکنه را عملی کرد. در اولین مرحله ۲۰ مهاجر به این جزیره منتقل شده‌اند اما طبق گزارش رسانه‌ها، تا پایان سال ۹۹ حدود ۲ هزار مسلمان روهینگیا در این جزیره ساکن شده‌اند. 
مقامات بنگلادشی سال ۹۸ به ایجاد امکانات در جزیره "باهسان چار" با هدف انتقال ۱۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به آن اقدام کردند. 
اما سازمان‌های حقوق بشر بین المللی اعلام کرده‌اند که این جزیره خالی از سکنه دارای زمینی گلی است که همیشه با توفان‌های شدید در خلیج بنگال مواجه می‌شود. بارندگی‌های شدید در آن نیز امری تهدید کننده برای ساکنین آن خواهد بود. 
طبق گزارش مقام‌های بنگلادش از ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۱۷ قریب به ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیایی به بنگلادش فرار کرده‌اند، درحالی که پیش از این چند صد هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می‌کردند. 
 اکنون نیز حدود یک میلیون نفر از مسلمان روهینگیا در اردوگاه‌های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش زندگی مشقت باری را می‌گذرانند که ۷۰۰ هزار نفر آن‌ها پس از آغاز دور جدید خشونت‌ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال۲۰۱۷ به بنگلادش فرار کردند. 


پیشبینی رشد اقتصادی ۶ درصد در میان رکود اقتصادی ناشی از کرونا در جهان 

بنگلادش درجنوب آسیا که در سال های نه چندان دور به عنوان کشوری عقب مانده و بدهکار محسوب می شد در سال های اخیر با رشد اقتصادی ۸ درصدی می رود که در دهه های آینده به کشوری توسعه یافته و به یکی از غول های بزرگ اقتصادی جنوب آسیا تبدیل شود.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، رشد اقتصادی بنگلادش به عنوان ششمین کشور پرجمعیت جهان به لطف جمعیت جوان (۲۵ درصد)، در سال جاری ۶ درصد خواهد بود. این تخمین کمتر از پیش بینی اولیه ۸.۲ درصد و همچنین ۸.۱۵ درصد سال ۹۸ است. 
بنگلادش به عنوان دومین صنعت نساجی قدرتمند جهان پس از چین، توسعه آی تی، ایجاد تنوع در اقتصاد و نیروی کار خارجی که همه ساله میلیاردها دلار ارز  به این کشور سرایز می کنند، توانسته است زمینه رونق اقتصادی این کشور را فراهم کند، با این وجود به شدت به تقاضای جهانی وابسته است. 
بیش از ۸۰ درصد از درآمد صادراتی بنگلادش از صنعت پوشاک این کشور تامین می‌شود. به دلیل شیوع ویروس کرونا، صنعت پوشاک بنگلادش اکنون با لغو سفارش‌ها مواجه شده است. 
با توجه به گزارش انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک بنگلادش، در سال گذشته خریداران آمریکایی و اروپایی سفارش‌های خود به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار را لغو کرده‌اند. 

موافقت چین با لغو تعرفه گمرکی برای ۹۷ درصد از محصولات بنگلادش
دولت چنین در آخرین روز از خرداد ۹۹ در اقدامی که می‌تواند روابط بنگلادش و چین را نزدیک‌تر کند، با لغو تعرفه گمرکی برای واردات ۹۷ درصد از محصولات بنگلادشی موافقت کرد. 
چین یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری بنگلادش محسوب می‌شود. بر اساس داده‌های فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعتی بنگلادش، ارزش تجارت دو جانبه این کشور با چین در سال مالی ۲۰۱۸-۱۹ حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده است. از این مقدار نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار مربوط به واردات بنگلادش از چین و ۸۳۱ میلیون دلار مربوط به صادرات این کشور به چین بوده است.

انفجار لوله گاز در بنگلادش و کشته شدن ۲۳ نفر 
بر اثر انفجار یک لوله گاز در شهریور ماه ۹۹ در نزدیکی مسجدی در شهر داکا، ۲۳ نمازگذار جان خود را از دست دادند و ۱۴ نفر به شدت مجروح شدند. 
در بنگلادش، معمولاً در ساخت و ساز مقررات ایمنی نادیده گرفته می‌شود. سالانه صدها نفر بر اثر آتش سوزی در این کشور ۱۶۸ میلیون نفری جان خود را از دست می‌دهند. 
در ماه فوریه سال ۲۰۱۹، یک آتش سوزی در محله‌های قدیمی داکا باعث کشته شدن ۷۸ نفر شد. یک ماه بعد از این حادثه، بر اثر آتش سوزی دیگری در یک ساختمان اداری در داکا، ۲۵ نفر کشته شده بودند. 

انتقاد بنگلادش از مایک پامپئو وزیر خارجه سابق آمریکا 
دولت بنگلادش در ماه دی ۹۹ به شدت از اظهارات مایک پامپئو انتقاد کرد. مایک پامپئو در اظهارات خود بنگلادش را پناهگاه گروه تروریستی القاعده معرفی کرده بود. 
اما وزارت امور خارجه بنگلادش با انتشار بیانیه‌ای، این اظهارات پامپئو را تاسف آور خواند و آن‌ها را محکوم کرد. 


ایران به دنبال گسترش تجارت با بنگلادش 
ایران در نظر دارد با آغاز صادرات پیاز به بنگلادش، تجارت دوجانبه با این کشور جنوب آسیایی را افزایش دهد. 
تصمیم برای صادرات پیاز به بنگلادش در طول دیدار محمدرضا نفر سفیر جمهوری اسلامی ایران با محمد عبدالرزاق وزیر کشاورزی بنگلادش گرفته شد. 
این دیدار در ماه مهر امسال (۱۳۹۹) انجام شده بود.
سفیر ایران گفت: قیمت پیاز در ایران در مقایسه با سایر کشورها، ارزان است. بنابراین ایران صادرات این محصول کشاورزی به بنگلادش را با جدیت دنبال خواهد کرد. 
عمده صادرات ایران به بنگلادش شامل کالاهایی چون قیرنفت، سیمان پودرنشده موسوم به کلینکر، کربنات دی سدیم، انگور خشک شده، آلو خشک شده، پسته تازه و خشک شده، سیمان سفید و خرما تازه یا خشک کرده می‌شوند.

از سوی دیگر واردات ایران از بنگلادش شامل نخ، کنف، بلبرینگ، کاغذ و مقوای صافی، کاغذ دیواری و پوشش‌های دیواری و ویتامین‌ها و مشتقات آن‌ها می‌شوند. 

با این وجود در دیداری که در ۲۵ اسفند ماه امسال میان محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با جولیا معین، رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در تهران برگزار شد طرفین، ضمن بررسی راهکارهای توسعه همکاری، بر لزوم اجرای توافقنامه تجاری دو کشور تاکید کردند.

محمدرضا کرباسی در این دیدار اظهار کرد: عضویت ایران و بنگلادش در بسیاری از مجامع بین المللی مثل دی ۸ و اتحادیه پایاپای آسیایی  می‌تواند زمینه خوبی برای توسعه همکاری‌ها باشد. از طرفی،ایران با کشورهای همسایه تجارت خود را افزایش داده و کشور بنگلادش نیز جزء کشورهایی است که پتانسیل فراوانی  را برای همکاری تا حتی یک میلیارد دلار تجارت با ایران دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha