تئاتر در کوران کرونا به الهامات جدید دست یافت

تهران- ایرنا- هنرمندان ایرانی و ایتالیایی حاضر در نشستی مرتبط با تغییرات تئاتر به دلیل شیوع کرونا در اقامتگاه سفیر ایتالیا در ایران معتقدند بازیگران و کارگردانان نمایش از شیوه‌های نوین پخش آثار بهره گرفتند، زبان‌های کلامی و غیرکلامی را در هم ادغام کرده و سرچشمه الهامات نوین شدند.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از سفارت ایتالیا در تهران، گفت‌وگوی پایانی درباره مجموعه هشت و نیم کلیپ تئاتری، وضعیت تئاتر پس از کوید- ۱۹ عصر دیروز (دوشنبه، ۲۴ اسفند) در اقامتگاه سفیر ایتالیا در ایران برگزار شد.

مجموعه هشت و نیم کلیپ؛ چطور شیوع کووید-۱۹ زندگی ما را تغییر داد، با حمایت سفارت ایتالیا در ایران و همراهی از راه دور و به وسیله شبکه‌های مجازی دو هنرمند ایرانی علی شمس و دانیال خیری‌خواه و همکاری دو هنرمند ایتالیایی؛ یعنی نیکولا پیانزولا Nicola Pianzola  به عنوان بازیگر و آنا دورا دورنو  Anna Dora Dorno کارگردان ایتالیایی و شرکت تئاتری ایتالیایی اینستبیلی واگانتی/ instabili vaganti  ساخته و در حساب‌های کاربری سفارت ایتالیا در شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله اینستاگرام و دیگر پلتفرم‌های مجازی از اواسط مرداد ماه منتشر شد.

این مجموعه که اولین قسمت آن ۱۵ مرداد در دسترسی علاقه‌مندان قرار گرفت، آخرین قسمتش ۱۵ بهمن عرضه شد و دیروز (۲۴ اسفند) اقامتگاه سفیر ایتالیا میزبان بحث ویژه در باره وضعیت فعلی تئاتر و چشم انداز آینده آن، به عنوان حسن ختام مجموعه بود.

این گفت‌وگو که مازیار فکری ارشاد، منتقد سینما و تئاتر اداره می شد از صفحه اینستاگرام سفارت ایتالیا در ایران پخش شد و ناظر حضور هنرپیشه نیکلا پیانزولا و کارگردان آنّا دورا دورنو از ایده‌پردازان و اجرا کنندگان مجموعه فوق با همکاری سفارت نیز بود که توسط اسکایپ از تور هنری خود در اسپانیا با این بحث همراه شد. دانیال خیری‌خواه و علی شمس، روح ایرانی این محصول مشترک و محمد رحمانیان، نویسنده و کارگردان مشهور ایرانی نیز با این بحث همراه شدند. گفت‌وگو در حضور جمع قلیلی از کارگردانان، هنرپیشه ها و منتقدین تئاتری ایرانی، جهت رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شد.

جوزپه پرّونه، به دلیل دستیابی به نتایج مثبت، به هنرمندان تئاتری در این مجموعه تبریک گفته و ابراز امیدواری کرد با شروع روند واکسیناسیون هنرهای نمایشی نیز به فضاهای نوین دست یابند.

این مجموعه کلیپ‌های تئاتری که به برخی مضامین فیلم مشهور فلینی هشت و نیم اشاره دارد، به شکل مجازی سنت های تئاتری ایتالیایی و ایرانی را در باره موضوعی امروزی و جهانی، یعنی ارتباط ما در زمان همه گیری با عادات روز مره مان را در مقابل یکدیگر مطرح کرد و به این شکل یک همکاری مجازی خارق العاده شکل گرفت که محتوای آن، از عنصر غریب جدیدی در زندگی روزمره، یعنی ماسک، شیفت های شب و ارتباط مدام با عناصر مختلف و ضروری در دوران کرونا شکل گرفته است.

در تئاتر وسایل، فضاها و تماشاگرانی که به جای خودجوش بودن به ضبط کردن روی آورده و عدسی دوربین را جایگزین صحنه کرده اند و مخاطبان صحنه تئاتر به بیننده ناپیدای پشت صفحه نمایش تبدیل شده اند.

کارگردانان و بازیگران تئاتر حاضر در این نشست تاکید کردند چگونه همه گیری، به رغم تاثیر مخرب آن به دلیل بسته شدن تئاترها، به گونه ای نکته‌های مثبت نیز داشت و تولیدات محلی به همکاری‌ها و مخاطبان بین المللی دست یافت. بازیگران و کارگردانان تئاتر از شیوه های نوین پخش تولیدات تئاتری بهره گرفتند و زبان های کلامی و غیر کلامی را در هم ادغام کرده و سرچشمه الهامات نوین شدند و افق های جدیدی در برابر هنرهای نمایشی گشودند.

هر هشت اپیزود مجموعه یادشده؛ شامل فراتر از آینه، شیفت شب، نت‌های فقدان، به من نگویید قهرمان، تنها، حالت پرواز، قطع ارتباط، آغاز دوباره و گفت‌وگوی پایانی بر روی کانال های یوتیوب، حساب کاربری توئیتر و اینستاگرام سفارت ایتالیا در تهران قابل رویت هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha