تنها مدال به سرقت نرفته نصیری در موزه لوزان جانمایی شد

تهران- ایرنا- سرپرست موزه ورزش گفت: محمد نصیری دارنده ۱۱ نشان طلا و نقره و برنز وزنه برداری جهان و المپیک می‎‌گفت همه مدال‌های من را دزدیده اند و فقط همین یک مدال باقی مانده بود که آن را هم به موزه الم‍پیک لوزان اهدا کردم.

سید محسن میر مشاور رییس کمیته ملی المپیک پس از حسن رنگرز نخستین مدیر موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک، سرپرستی موزه را برعهده گرفت تا در ادامه این موزه نوپا را هدایت کند.  او دانش آموخته مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی است.

متن گفت و گوی «میر» با ایرنا را در زیر می‌خوانیم:

کمتر کسی فکر می کرد موزه ملی ورزش که فقط در حد یک ایده بود پس از چند دهه راه‌اندازی شود.

این اتفاق نمی افتاد مگر با انسجام سه حوزه یعنی وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک. هرچند ایده تاسیس موزه ملی ورزش توسط مدیران قبلی کمیته المپیک بود اما اجرایی نمی شد.

چرا؟

زیرا انسجام بین سه نهاد ورزشی به شکل وضعیت فعلی نبود و این ایده در عمل به اجرایی نمی شد تا اینکه در این برهه با هماهنگی بین این وزارت ورزش، کمیته های ملی المپیک و پارالمپیک موزه ملی ورزش در سال ۹۸ گشایش یافت. این نکته وجود دارد که موزه در گام نخست نیاز به اطمینان و اعتماد سازی داشت زیرا بسیاری از ورزشکاران فکر می کردند این موزه تنها انبار اشیا آنها می شود به همین منظور برای رفع این دغدغه با اطلاع رسانی و بازدید آثار و برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان اعتماد سازی کردیم. به عنوان نمونه وصیت‌نامه ارزشمند مرحوم جهان پهلوان تختی که نزد بابک تختی فرزندش در خارج از کشور بود پس از برگزاری باشکوه مراسم رونمایی سالنامه های تختی باعنوان(پهلوانی سرود) و جلب اعتمادشان، وصیت نامه آن مرحوم از طریق وکیل فرزندش به امانت در اختیار موزه ورزش قرار گرفت و سپس وصیت نامه جهت مرمت در اختیار موزه ملی ایران قرارگرفته بود که پس از مرمت، در موزه ملی ورزش جانمایی شد.

با این اوصاف در گام نخست جمع آوری آثار ارزشمند با چه مشکلاتی روبرو بودید؟

ضعف مدیریت اطلاعات جامع از قهرمانان ورزشی و رویدادهای ورزشی در طول تاریخ.

الان چه تعداد آثار به موزه اهدا شده است؟

حدود ۲ هزار و ۱۹۹ اثر در موزه جانمایی شده است که ۲۸۶ اثر از مجموع آثار در این موزه به امانت گذاشته شد.

آماری از دیگر آثار ارزشمند ورزشکاران وجود دارد که به دست شما نرسیده باشد؟

آمار دقیقی نداریم. در المپیک ۷۰ مدال توسط ۵۵ نفر کسب شده است که تنها عسکری محمدیان مدال نقره المپیک خود را اهداء کرده است و در بخش پارالمپیک مدال‌های بیشتری اهدا شده است البته تعدادی از مدال آوران نشان‌های خود را باهدف معنوی به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.

چه تعداد مدال در موزه آستان قدس رضوی وجود دارد؟ 

آمار دقیقی نداریم ولی به عنوان نمونه ۳۶ عدد از مدال های المپیک، قهرمانی جهان و آسیایی مرحوم تختی به‌ همراه بازوبند پهلوانی وی، مدال های پهلوان سوخته سرائی، ۱۵ عدد مدال و کمربند علیرضا دبیر، مدال المپیک کمیل قاسمی، مدال نقره جهانی بهداد سلیمی و ۹ مدال المپیک و جهانی حسن یزدانی در موزه آستان قدس قرار دارد.

 از این حجم از آثار چه تعداد مدال تاریخ المپیک به موزه ورزش اهدا شده است؟

 از ۵۵ ورزشکار تنها یک مدال در بخش المپیک اهدا شده است.

و در بخش غیرالمپیک چطور؟

تک مدال طلای جهانی بهداد سلیمی. البته مدال‌های متفرقه دیگر در این موزه قرار دارد.

اکنون جایگاه موزه ملی ورزش با توجه به حجم آثار موجود در داخل و خارج  کشور کجاست؟

تقریباً در داخل جزو ۱۰موزه برتر کشور به دلیل جذابیت، پویایی و میزان علاقه مندی هستیم البته این نظر شخصی بنده است و در خارج از کشور از نظر تعداد آثار بعد از موزه المپیک لوزان سوییس در رتبه دوم قرار داریم.  باقی موزه های ورزش و المپیک در جهان که قدمت بیشتری هم نسبت به ما دارند بیشتر به طراحی محیطی پرداخته اند تا جمع آوری آثار. در المپیک لوزان بیش از ۱۰ هزار اثر ارزشمند از قهرمانان جهان در این موزه جانمایی شده است.

 آیا از ایران آثاری در موزه المپیک لوزان جانمایی شده است؟

محمد نصیری دارنده ۱۱ نشان طلا و نقره و برنز وزنه برداری جهان و المپیک برای من تعریف کرد که یکی از مدال های المپیک خود را به این موزه اهدا کرده است که البته من از موزه لوزان بازدید نکردم. نصیری می گفت همه مدال های من را دزدیده اند و فقط همین مدال باقی مانده بود که آن را هم به لوزان اهدا کردم.

آیا به عمر چهارساله فعالیت کنونی کمیته‌ملی‌المپیک قد می دهد تا محل موزه جدید کلنگ زنی شود؟

حتما کلنگ زنی می شود که این فضا در مجموعه انقلاب است و یکی از این ایده ها در موزه جدید این است تا هر فدراسیون یک بخش مجزا داشته باشد.

قرار بود تا پایان سال ۹۹ تمام سردیس‌های ۵۵ مدال آور تاریخ المپیک و همچنین پارالمپیکی ها رونمایی شود؟

اکنون تمام سردیس ها ساخته شده است اما به دلیل شیوع کرونا نتوانستیم به صورت ماهیانه رونمایی کنیم و تقریباً هر سه ماه ۶ سردیس را رونمایی کردیم. اکنون منتظر بهتر شدن شرایط و مصوبه ستاد عالی کرونا هستیم. در پارالمپیک تنها سردیس  محمدرضا میرزایی جابری و نورافشان رونمایی نشده است.

در ۱۴۰۰ چطور ؟

شورای سیاستگذاری آثار موزه ورزش که در کمیته المپیک فعال است، تصمیم می گیرد سایر سردیس‌های مدال‌آوران آسیایی و جهانی و پاراآسیایی بر اساس اولویت چگونه ساخته شوند.

به نظر این موزه در آینده با چالش روبرو می شود؟

چالشی نخواهد داشت؛ به عبارتی چالش هایی که از الان قابل پیش بینی باشند، وجود ندارد. زیرا از ابتدای شکل گیری موزه هیچ بازخورد منفی وجود نداشته و درآینده موزه فقط فرصت ایجاد می کند و تنها نقطه ضعفی که نیاز به تقویت دارد، مکان موزه است.

در ورزش ثابت شده که با تغییرات دولت ها برخی اقدامات  تعطیل یا منحل می شوند و این می تواند برای موزه ورزش چالش باشد؟

خیر. زیرا پایه ریزی موزه استاندارد و قانونی بوده است. ممکن است نگاه سلیقه‌ای باشد اما جای چالش در آینده وجود ندارد. موزه دارای هیات امناء و پروانه فعالیت از وزارت میراث فرهنگی است.

اعضای هیات امناء چند نفر هستند؟

۳۰ نفر هستند؛ ۹ نفر حقیقی و ۲۱ نفر حقوقی شامل چند وزارت‌خانه، شهرداری تهران، معاونان وزارت خانه‌های آموزش و پرورش، ارشاد و معاون صدا و سیما و ...هستند.

پس بیشتر اعضاء وزیران هستند که می تواند برای موزه چالش زا باشد؟

نسبت ۳۰ رای حقیقی و حقوقی بیشتر از تعداد آنهاست. انحلال موزه ورزش جزو وظایف هیات امنا و با تصویب حداکثر آراست. از طرفی ما عضو شورای بین المللی موزه ورزش (ایکوم) هستیم .

پس چالش وجود دارد؟

بله.  اگر در  آینده فردی یا تفکری پیدا شود که بخواهد موزه را تعطیل کرده یا به انحلال بکشاند در نادانی مطلق بسر می بَرد در واقع با راه‌اندازی این موزه به گذشته، حال و آینده فرصت تبادل فرهنگی و انسجام فرهنگی و انتقال فرهنگی از نسلی به نسل دیگر داده شده است.

 به عنوان نمونه در گذشته  فدراسیون بین‌المللی زنان تعطیل شد؟

بله. اما مجوز فعالیت آن فرق دارد و تنها از وزارت ورزش مجوز می گیرد.

بهترین اتفاق در سال ۹۹ برای کمیته المپیک؟

توسعه موزه ملی ورزش و اجرای طرح تاریخ شفاهی که نماد شناسنامه تاریخی، معنوی و فرهنگی است.

اگر برگردیم به قبل از راه اندازی موزه، فکر می کنید چه کاری اگر انجام می شد بهتر بود؟

تنها مساله مکان موزه است که اگر از زمان راه اندازی مشخص می شد، شاید تاکنون آماده بهره برداری از فضای تخصصی موزه ورزش بودیم.

مهمترین انتقادی که به رییس کمیته ملی المپیک وارد می دانید؟

به هیچکس نه نمی گویند با (خنده). سیدرضا صالحی امیری بسیار مهربان و اخلاق مدار است و برای اینکه قول های وی محقق شود همه همکاران تلاش مضاعف می کنند و البته به لطف خدا  بیش از ۹۰ درصد محقق می شود.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =