تحریم‌ها بهانه‌ای است برای نادیده گرفتن حق مسلم ایران

تهران- ایرنا- اقدامات فدراسیون فوتبال در رابطه با بهانه‌های تحریمی AFC به منظور سلب امتیاز میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ از ایران، تشریح شد.

به گزارش ایرنا، فدراسیون فوتبال در رابطه با عدم میزبانی تیم ملی از رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و همچنین لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ بیانیه‌ای را به شرح زیر منتشر کرد:

«همانطور که مطلعید با توجه به شیوع بیماری کووید۱۹ برگزاری تمام مسابقات بین المللی۲۰۲۰ فوتبال در تمام رده‌های سنی با چالش‌های متعددی مواجه گردید. در همین ارتباط برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و مسابقات مقدماتی انتخابی جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ نیز تحت تأثیر این همه‌گیری به تعویق افتاد.

پس از بررسی های لازم توسط AFC و ارزیابی شرایط موجود از نظر کنترل بیماری در نهایت مقرر شد ادامه مسابقات لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ با رعایت پروتکل‌های بسیار سخت‌گیرانه پزشکی به صورت متمرکز و به میزبانی قطر برگزار شود. در ادامه همین سیاست‌ها از سوی AFC اعلام شد برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ نیز به صورت متمرکز گروهی برگزار خواهد شد و از کشورهای متقاضی میزبانی نیز درخواست شد در صورت تمایل میزبانی، درخواست خود را برای AFC اعلام نمایند. متعاقباً درخواست‌های واصله از باشگاه‌های ایرانی شرکت کننده در لیگ قهرمانان جهت میزبانی در زمان مقرر برای AFC ارسال شد.

در همین ارتباط در مورد میزبانی دور دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳، AFC در تاریخ پنج ژانویه با ابلاغ بخشنامه‌ای تاریخ و برنامه برگزاری مسابقات باقیمانده را اعلام کرد که بر اساس آن مقرر بود کلیه مسابقات به صورت رفت و برگشت و در تاریخ‌های اعلام شده برگزار شود. متأسفانه در کنفرانس تلفنی که بین AFC و کشورهای شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی انتخابی ۲۰۲۲ قطر در روز ۲۸ بهمن ماه انجام شد AFC اعلام کرد با توجه به شرایط ناشی از کووید۱۹ و مشکلات به وجود آمده برای برخی از کشورها قرار است مسابقات بصورت متمرکز برگزار شود.

در عین حال با توجه به اینکه AFC در یکی از مکاتبات اشاره کرده بود که ممکن است مسابقات بصورت متمرکز انجام گردد، فدراسیون ج. ا. ایران در ۱۶ بهمن پیش از اعلام کنفدراسیون طی نامه‌ای به AFC ارسال و عنوان کرد که تحت هیچ شرایطی قبول ندارد که مسابقات بصورت متمرکز برگزار شود.

متعاقباً AFC در تاریخ یک اسفند مراتب تعویق مسابقات ماه مارس ۲۰۲۱ را اعلام و در تاریخ چهار اسفند ۱۳۹۹ با ارسال بخشنامه‌ای از فدراسیون‌ها درخواست کرد حداکثر تا تاریخ هشت مارس ۲۰۲۱ درخواست‌های خود را برای میزبانی برای AFC ارسال کنند. این در حالی است که فدراسیون هنگ کنگ برای حضور در ایران طبق برنامه مسابقات قبلی، رزرو هتل و دیگر هماهنگی‌های سفر خود به ایران را انجام داده بود که متاسفانه با تصمیم ناگهانی کنفدراسیون کلیه هماهنگی‌های انجام شده برای حضور تیم هنگ کنگ با این بخشنامه منتفی شد.

بر این اساس در تاریخ سه مارس ۲۰۲۱ فدراسیون فرم‌های درخواست میزبانی را تکمیل و برای AFC ارسال کرد.

در تاریخ پنج مارس ۲۰۲۱ AFC طی نامه‌ای رسمی اعلام کرد به دلیل وجود تحریم‌های بین المللی بر علیه کشورمان، اعطاء میزبانی به ایران برای برگزاری مسابقات بین المللی AFC در بخش‌های تجاری، حق پخش و لجستیکی با چالش‌های متعدد مواجه است.

بلافاصله پس از دریافت این نامه در تاریخ هفت مارس، فدراسیون فوتبال ج.ا. ایران را مواضع خود را به طور شفاف به AFC اعلام و با ارائه دلایل منطقی به صراحت از حقوق میزبانی خود برای برگزاری مسابقات باقیمانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ دفاع کرد.

متأسفانه علیرغم تمام پیگیری‌های انجام شده و فراهم بودن تمام شرایط برای کشورمان جهت میزبانی مسابقات باقیمانده گروه سوم، ای‌اف‌سی در اقدامی حیرت آور میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی که حقوق تجاری و پخش تلویزیونی آن در اختیار کشورهای شرکت کننده است را به بحرین داد. در این خصوص فدراسیون از کلیه ظرفیت‌های کشور از جمله وزرات محترم امور خارجه و وزارت محترم ورزش و جوانان نیز بهره برد تا حداقل میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی در گروه C به ایران واگذار شود اما AFC با نادیده گرفتن شرایط میزبانی ایران، رأسا اقدام به انتخاب میزبان و بحرین را برای این منظور معرفی کرد.

نکته پایانی اینکه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با حمایت تمام نهادها و ارگان‌های کشور تمام تلاش خود را جهت اخذ میزبانی رویدادهای بین المللی مرتبط به کار برده است، متأسفانه تحریم‌ها بهانه‌ای شده است تا اعطای میزبانی به کشورمان با چالش‌هایی مواجه و حقوق مسلم کشورمان برای میزبانی این رویدادها نادیده گرفته شود. بدیهی است با توجه به قوانین و مقررات بین المللی فوتبال این حق برای فدراسیون فوتبال کشورمان محفوظ می‌باشد که مطالبات خود را به نحو شایسته از طریق مبادی حقوقی بین المللی پیگیری کند.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha