سخنگوی شورای عالی وکلا: نگاه تجاری به وکالت قابل قبول نیست

ارومیه- ایرنا- نایب رییس و سخنگوی شورای عالی وکلا با تاکید بر اینکه به هیچ وجه وکالت تجارت به شمار نمی رود، گفت: نگاه تجاری به این شغل مهم در حوزه احقاق حقوق مردم، قابل قبول نیست.

"یوسف رضا ادیب زاده" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با انتقاد از نگاه تجاری و کاسبانه به وکالت، بیان کرد: این امر در تضاد با قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه وکلا تنها برای دریافت پول وکالت نمی‌کنند، اظهار داشت: اینکه ۷۰ هزار پرونده رایگان برای شهروندان بی بضاعت توسط مرکز  وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به سرانجام رسیده است، نشانگر هدف والای این مرکز در تحقق حقوق شهروندی و دفاع از حقوق عامه است.

وی با قدردانی از ریاست قوه قضاییه در فساد ستیزی گفت: حجت الاسلام رییسی با آغاز فساد ستیزی از داخل مجموعه قوه قضاییه و برخورد با قضات فاسد نشان داد که جمهوری اسلامی در برخورد با فساد با احدی تعارف ندارد.

نایب رییس و سخنگوی شورای عالی وکلا با بیان اینکه تعداد وکلای ایران به نسبت پرونده‌های قضایی یک چهارم متوسط جهانی است، گفت: متاسفانه نصف همین تعداد نیز بیکار هستند.

وی دوره جدید این مرکز را دوره تحول عنوان کرد و ادامه داد: سیاست "علی بهادری جهرمی" رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه یک نگاه تخصصی و متعهدانه به حقوق عامه است که در همین راستا انتخاب افراد متعهد و کاربلد در حوزه معاونان، مدیران و روسای کمیسیون‌ها در سطح کلان این مرکز نقش بسزایی در نیل به این هدف داشته است.

"ادیب‌زاده" با بیان اینکه نباید با بد اخلاقی‌ها مانع خدمت وکلا به مردم شد، اظهار داشت: این مرکز آمادگی دارد تا بدون هیچ چشم داشتی، تجربیات خود در امور حقوقی و مشاوره‌ای، حتی برگزاری آزمون وکالت را به کانون‌های فعال در این حوزه انتقال دهد.

سخنگوی شورای عالی وکلا ادامه داد: متاسفانه برگزار نشدن آزمون وکالت توسط کانون‌های وکلا به بهانه کرونا، سبب آسیب روحی و روانی به داوطلبان شده است از این رو ما این آمادگی را داریم تا در اسرع وقت و بدون هیچ چشم داشتی تجربیات خود در برگزاری آزمون به همکاران خود انتقال دهیم.

وی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه را تنها نهاد ملی ارائه دهنده خدمات حقوقی و مشاوره‌ای در کشور عنوان کرد و افزود: در کنار نظارت بر کانون‌های وکلا، قطعا رقابت سالم در هر حوزه‌ای سبب رشد مجموعه‌ها خواهد بود.

"ادیب زاده" با بیان اینکه‌ مرکز همیشه آمادگی خود را برای ارائه خدمات تخصصی به تمامی نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور اعلام کرده است، افزود: در حوزه‌های مختلف خدمات صنفی، این نوع خدمات به اقشار کم بضاعت، ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا به صورت ویژه ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه وکلا سربازان عدالت در صیانت از قانون هستند، گفت: اخلاق حرفه‌ای و اسلامی وکلا در مدار وجدان به قضات در رسیدن به حقیقت کمک می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =