سخنگوی شورای عالی: وکلا سربازان عدالت در صیانت از قانون هستند

ارومیه- ایرنا- نایب رییس و سخنگوی شورای عالی وکلا با بیان اینکه وکلا سربازان عدالت در صیانت از قانون هستند، گفت: اخلاق حرفه‌ای و اسلامی وکلا در مدار وجدان به قضات در رسیدن به حقیقت کمک می‌کند.

"یوسف رضا ادیب زاده" روز دوشنبه در آیین تحلیف کارآموزان سال ۱۳۹۶ مرکز وکلای قوه قضاییه آذربایجان‌غربی هدف مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه را احیای حقوق عامه دانست و ادامه داد: حمایت از حقوق شهروندی از اولویت‌های عملکرد ماست.

وی با تاکید بر اینکه صداقت باید ویژگی نخست یک وکیل باشد، بیان کرد: وکیل کاسب نیست و نباید صرفا دیدگاه مادی داشته باشد چرا که نه قانون اساسی و نه وجدان انسانی اجازه چنین برداشتی را نمی‌دهد.

وی با قدردانی از همکاری و همدلی رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی با مرکز وکلای قوه قضاییه، اظهار داشت: این نهاد، پتانسیل ویژه‌ای برای ارتقای حقوق شهروندی در جامعه است که باید از این ظرفیت در راستای خدمت به ملت اسلامی بهره‌مند شد.

وکلا ابزاری برای انتقام جویی نباشند

معاون وکلای مرکز و دبیر شورای عالی وکلای قوه قضاییه نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه وکلا نباید ابزاری برای انتقام جویی افراد شوند، گفت: هرچند وکیل باید در راستای دفاع از حقوق عامه حتی مجرمان ورود کند ولی این به این معنا نیست که حق را مد نظر قرار دهد؛ به طور مثال در بسیاری از پرونده‌های قتل، وکیل پرونده تمامی تلاش خود را به کار می‌گیرد تا از خانواده مقتول رضایت بگیرد و یا مجازات جرم را به دیه تبدیل کند که همین امر بسیار متفاوت‌تر از پرونده‌هایی است که یک فرد با انتقام جویی و به طور ناحق سعی در محکومیت یک شخص دیگری را دارد.

رامتین قانع با تاکید بر اینکه وقتی از حقیقت آگاهیم نباید حق را با باطل در هم آمیخت، افزود: وکلا باید صلح و سازش پرونده‌ها کوشا باشند.

وی به برخی از پرونده‌های خانوادگی نیز در این راستا اشاره کرد و اظهار داشت: وکلا نباید دعوی خانوادگی زوجین را به سمت طلاق هدایت کنند؛ انتظار می‌رود که وکلا در مرحله اول با معرفی به مشاوره‌های خانواده در تلاش برای سازش زوجین شوند.

معاون وکلای مرکز و دبیر شورای عالی وکلای قوه قضاییه با اشاره به بخشی از سوگند مراسم تحلیف وکلا، بیان کرد: در قسمت پایانی آن شرافت وثیقه سوگندنامه قرار می‌گیرد که نشانگر اهمیت رعایت حق در آن است.

به گزارش ایرنا، صبح امروز آیین تحلیف ۴۳ نفر از کارآموزان سال ۱۳۹۶ مرکز وکلای آذربایجان‌غربی با حضور مسوولان کشوری و استانی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =