بهره‌برداری از ۶ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار ۱۴ هزار میلیارد تومان

تهران- ایرنا- ۶ پروژه بزرگ و ملی صنعت آب و برق با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان در چهار استان کشور با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری در چهل و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران فردا به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دومین مرحله افتتاح طرح‌های مهم صنعت آب و برق در قالب پویش هر هفته#الف_ب_ایران فعالیت خود را از فروردین‌ماه امسال آغاز کرد.

در تازه‌ترین گام از این پویش قرار است فردا ۶ پروژه بزرگ و ملی صنعت آب و برق در چهار استان به بهره برداری برسد.

در هفته چهل و پنجم این پویش ملی، رضا اردکانیان وزیر نیرو فردا به تصفیه‌خانه فاضلاب فیروز بهرام در غرب تهران می‌رود و هم‌زمان با افتتاح ۶ پروژه بزرگ و صنعت آب و برق با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان در چهار استان تهران، قزوین، گیلان و مازندران، جشن پایانی با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری برگزار می‌شود.
نخستین  و بزرگترین پروژه هفته پایانی این پویش"طرح بزرگ جمع آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران (فیروز بهرام)" است که با اجرای یک هزار و ۶۷۰ کیلومتر شبکه جمع ‌آوری فاضلاب، اجرای ۱۱ هزار و ۶۶۸ متر تونل فاضلاب و احداث ۶ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب به ظرفیت ۷۸۰ هزار مترمکعب در شبانه روز با تحت پوشش قراردادن ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تا افق طرح در سال ۱۴۱۰ و سرمایه‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.
بر این اساس، پروژه «تصفیه خانه فاضلاب پردیس» در استان تهران با ظرفیت ۲۴ هزار مترمکعب در روز با مساحتی بالغ بر ۱۲ هکتار، اجرای خط انتقال فاضلاب ۱۱ کیلومتر و برای جمعیت ۲۵۰ هزار نفر تا افق طرح احداث پیش‌بینی شده که با اعتبار ۱۷۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید.
همچنین سد نهب در استان قزوین با ارتفاع ۴۶ متر، طول تاج دو هزار و ۱۵۶ متر و حجم مخزن ۱۲۰ میلیون مترمکعب با هدف تخصیص آب طرح به میزان ۱۱۰ میلیون مترمکعب در سال به تفکیک ۸۰ میلیون مترمکعب حقابه کشاورزی، ۲۵ میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی و ۵ میلیون مترمکعب نیاز زیست محیطی و سرمایه‌گذاری ۴۶۵ میلیارد تومان فردا افتتاح خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید، پروژه تصفیه خانه بزرگ آب گیلان با دو واحد به ظرفیت تصفیه آب هر واحد ۳ مترمکعب در ثانیه و در مجموع ۶ مترمکعب در ثانیه دیگر پروژه آماده افتتاح است که با بهره‌برداری از آن در شرایط فعلی ۱۴ شهر رشت، خمام، بندرانزلی، سنگر،‌ سیاهکل، لاهیجان، رودبنه، آستانه‌اشرفیه، لنگرود، کیاشهر، کومله، شلمان، اطاقور و چاف‌وچمخاله را با جمعیت تحت‌پوشش یک میلیون و ۸۵۱ هزار نفر و ۱۹۷ روستای واقع در مسیر خط‌ انتقال با جمعیت تحت‌پوشش ۲۰۲ هزار نفر از آب تصفیه‌شده بهره‌مند می‌‎شوند.
پروژه تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر صومعه سرا در استان گیلان با اعتبار سه میلیارد تومان و ظرفیت ۲۰۰ مترمکعب در شبانه روز جمعیتی حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر را پوشش می‌دهد.
آخرین پروژه هفته چهل و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، "واحد یک بخش بخار سیکل ترکیبی کاسپین" با ظرفیت ۱۵۰ مگاوات است که با اعتبار چهار هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان برای توسعه اقتصادی و تامین برق پایدار در منطقه و شبکه سراسری به بهره‌برداری می‌رسد.

این مرحله از پویش، بهره‌برداری از طرح‌های مهم صنعت آب و برق را برای سراسر کشورمان در شرایط سخت تحریمی به همراه داشت و نشان داد با وجود شرایط سخت تحمیل شده به کشور، قطار سازندگی دولت «تدبیر و امید» زمین‌گیر نشده و همچنان با قوت رو به جلو در حرکت است.

وزیر نیرو در زمان راه‌اندازی این پویش به مردم قول داده بود تا پایان سال، هر هفته از پروژه‌های مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور رونمایی کند.

در قالب پویش هر هفته#الف_ب_ایران مقرر است از ۲۵۰ پروژه مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری شود.

اهیمت این پویش به قدری بود که «حسن روحانی» رییس‌جمهوری، دهم تیرماه امسال در پیامی که به وزیر نیرو بابت این طرح، گفت: اقدام‌های برنامه‌ریزی شده در زمینه دو نیاز اساسی مردم یعنی آب و برق (الف و ب)، عبور بی‌مشکل از تابستان‌های گرم و خشک، ایجاد امنیت روحی و اجتماعی در جهت استمرار بهره‌گیری از دو نعمت ارزشمند، اعتماد لازم برای برنامه‌ریزی اقتصادی و نگاه امیدوارانه به تابستان ۹۹ با وجود مواجهه با پاندمی کووید۱۹ و عدم دغدغه مردم برای قطعی آب یا برق در بیمارستان، منزل یا محل کار از یک سو و بیان و تشریح لازم در پایان طرح‌ها و افتتاح آنها به سبکی نوین و دلگرم‌کننده از سوی دیگر، برای مردم ایران و دولت تدبیر و امید افتخارآمیز و غرورآفرین بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha