ارسنجان و زرین دشت شهرستان‌های پرخطرکرونا در فارس

شیراز - ایرنا- وزارت بهداشت در رنگ بندی تازه خود از نظر درگیری با ویروس کرونا، شهرستان‌های ارسنجان و زرین دشت فارس را در ردیف شهرستان‌های نارنجی قرار داد که به معنی مناطق پرخطر است و برخی محدودیت‌های صنفی و شغلی باید اعمال شود.

شهرستان  ارسنجان در فاصله ۱۴۳ کیلومتری شمال شرق و زرین دشت در فاصله ۲۷۴ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارند.

نیروهای پشتیبانی، تکیه گاه امن مدافعان سلامت

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ، سه‌شنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا، از تلاش های کارکنان حوزه پشتیبانی دانشگاه در طی یک سال گذشته برای مبارزه با کرونا تقدیر کرد و گفت: در یک سال گذشته که درگیر بیماری کووید ۱۹ بوده ایم، نیروهای پشتیبانی دانشگاه همواره در صحنه فعال بودند و همگام با تیم های بهداشتی و درمانی، برای مبارزه با این بحران همکاری داشتند.

 مهرزاد لطفی بر برنامه ریزی برای ادامه روند تزریق واکسیناسیون با محوریت گروه بیماری های خاص تاکید کرد.

 انجام بیش از ۷۱۷ هزار تست کووید۱۹ در فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز  نیز با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از ۷۱۷ هزار تست کرونا شامل PCR و تست سریع در فارس انجام شده، آخرین وضعیت کروناویروس در استان تا امروز اعلام کرد.

عبدالرسول همتی گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۶۶۷ هزار و ۸۰۵ مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه های استان انجام شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۱۸۰ هزار و ۵۴ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۴۹ هزار و ۶۹۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد چهار هزار و ۱۳۸ بیمار مثبت نیز به این روش شناسایی شدند و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۸۴ هزار و ۱۹۲ نفر بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است. 

وی همچنین بهبودی ۱۷۴ هزار و ۵۵۸ نفر از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را یاد آور شد و گفت:‌این افراد از بیمارستان ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

معاون بهداشت دانشگاه علومک پزشکی شیراز اضافه کرد: هم اکنون ۵۴۰ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۸۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

 همتی با ابراز تاسف از جان باختن چهار هم استانی دیگر در بیست و چهار ساعت گذشته در اثر کروناویروس، مجموع جانباختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در فارس را ۳ هزار و ۳۱۲ نفر اعلام کرد. 

 وی ورود چهارمین مرحله واکسن های توزیع شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان را بیان و اضافه کرد: برنامه ریزی های لازم برای واکسیناسیون کرونا انجام شده و حتی در روزهای تعطیل نیز فراخوان واکسیناسیون انجام و بیماران خاص واکسن را دریافت خواهند کرد؛ همچنین مراکزی که در شیراز برای انجام واکسیناسیون مشخص شده اطلاع رسانی می شود و پیامک مراجعه هم استانی ها برای دریافت واکسن بر اساس برنامه ریزی انجام شده، به آنان ارسال خواهد شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: گام چهارم اجرای طرح شهید سلیمانی نیز از امروز بیست و پنجم اسفند آغاز شده و تا پانزدهم فروردین ۱۴۰۰ ادامه دارد؛ در این طرح بحث های مرتبط با بهداشت محیط با حضور کارشناسان بهداشت و بسیجیان مشارکت کننده در طرح شهید سلیمانی پیگیری و بازرسی از اماکن حساس و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، نانوایی ها و شیرینی فروشی ها انجام می شود.

دکتر همتی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی از سوی اصناف، با شماره ۱۹۰ تماس بگیرند تا از سوی کارشناسان بهداشتی پیگیری و بررسی شود.

 وی همچنین با اشاره به شلوغی و ترددهای زیاد در روزهای پایان سال، بر پرهیز از خروج غیرضروری از منزل تاکید و اضافه کرد: در صورت خروج از منزل، از وسایل محافظتی به ویژه ماسک سه لایه استفاده کنید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha