خلق زیباترین تابلوی مشارکت سیاسی ملت در انتخابات ۱۴۰۰

اصفهان - ایرنا - ملت وفادار ایران اسلامی با حضور پرشور خود در انتخابات ۱۴۰۰ به گفته کارشناسان زیباترین تابلوی مشارکت سیاسی را در چهار دهه انقلاب اسلامی خلق خواهند کرد و تعدد نامزدها با سلایق گوناگون بر حضور این حماسه می‌افزاید.

به گزارش ایرنا، انتخابات و مبارزات انتخاباتی از شاخص‌های مهم نظام‌های مردم‌سالار است که در بطن خویش ۲ عنصر «تداوم» و «تغییر» را پرورش می‌دهد، تغییر در اجزا، اعضا، مسئولان و مقامات، در مقابل تداوم، ثبات، ماندگاری ساختارها، ماهیت و سرشت نظام سیاسی.

تبیین و تحلیل رفتار انتخاباتی و رای دهی در جوامع مختلف با توجه به اهمیت انتخابات در ریل گذاری برای سیات مداران از موضوعات مهم جامعه شناسی سیاسی است، محققان این حوزه از مناظر مختلفی سعی می کنند رازهای رفتار انتخاباتی جوامع خود را کشف و شاخص بندی کنند.

بدون تردید مشارکت حداکثری و حضور بیشترین تعداد مردم بر سر صندوق های رای نیازمندی وجود نامزدها با سلایق مختلف، برنامه های هدفمند و جامع است.

سلایق مختلف نامزدها عاملی برای مشارکت بیشتر مردم

در انتخابات گذشته ثابت شده که تعدد نامزدها با سلایق مختلف و البته برخورداری از برنامه‌های جامع میزان حضور رای دهندگان را افزایش می‌دهد و به داغ شدن هرچه بیشتر تنور انتخابات کمک خواهد کرد.

حضور  پررنگ مردم در بزنگاه‌های تاریخی

ملت ایران همواره ثابت کرده اند که در بزنگاه های تاریخی و در زمان هایی که نیاز به حضور و مشارکت حداکثری بوده از این حضور و مشارکت دریغ نکردند که از جمله در جنگ تحمیلی و انتخابات گذشته می‌توان این موضوع را به صورت مشهود دید.

باید پذیرفت که صلاحدید تایید صلاحیت شمار بیشتری از نامزدها بستری مناسب برای رقابت سالم کاندیداها به شمار می رود، نامزدها نیز باید اهداف، برنامه‌ها و محورهای اصلی فعالیت های خود را برای شهروندان توضیح دهند تا در آینده همین وعده‌ها از سوی رای دهندگان مورد مطالبه قرار گیرد.

اصفهان استانی اثربخش در سیاست

در موضوع سیاست و دیگر موارد با اهمیت اجتماعی و سیاسی در کشور، استان اصفهان از جمله مناطق با اهمیت و موثر به شمار می‌رود و ساکنان این منطقه با حضور هرچه بیشتر سبب برگزاری انتخابات موثر و پرشور شده اند.

استان اصفهان حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد که ۸۸ درصد جمعیت آن در حدود ۱۱۰ شهر زندگی می کنند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر وروستا، اولین میان‌دوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و دومین میان‌دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

بر اساس این اطلاعیه ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح روز سه شنبه مورخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز و تا پایان وقت اداری روز شنبه مورخ ۲۵ اردیبهشت۱۴۰۰ (به مدت ۵ روز) ادامه می‌یابد.

همچنین ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها از ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه مورخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ آغاز شد و تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه مورخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ (به مدت ۷ روز) ادامه دارد.

ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری نیز از ساعت ۸ صبح روز دوشنبه مورخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ آغاز و تا پایان وقت اداری روز یکشنبه مورخ ۲۲ فروردین۱۴۰۰ (به مدت ۷ روز) ادامه می‌یابد.

ثبت نام ۲۲۱ نفر در اصفهان در ۵ روز

در مجموع پنج روز نام نویسی، ۲۲۱ داوطلب برای شرکت در انتخابات ششمین دوره شوراهای ۱۴ شهر شهرستان اصفهان ثبت نام کردند.
در پنجمین روز نام نویسی از داوطلبان شوراهای اسلامی شهر، در مجموع ۹۵ داوطلب از ۱۴ شهر شهرستان ثبت نام خود را به صورت الکترونیک و غیرحضوری نهایی کردند که از این تعداد، ۸۳ داوطلب آقا و۱۲ داوطلب خانم هستند.
از ۹۵ داوطلب ثبت نام شده، ۵۸ نفر داوطلب شرکت در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان بوده که ۴۸ داوطلب آقا و ۱۰ نفر خانم هستند.
در مجموع پنج روز ثبت نام، ۲۲۱ داوطلب ثبت نام خود را قطعی کردند که از این تعداد  ۱۹۵ نفر آقا و ۲۶ نفر خانم هستند.
همچنین از ۲۲۱ داوطلب ثبت نام شده، در مجموع ۱۴۲ نفر داوطلب شرکت در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان بوده که ۱۰۹ داوطلب آقا و ۳۳ داوطلب خانم هستند.

حفظ یکپارچگی کشور در گرو انتخابات پرشور 

به نظر یک تحلیلگر مسائل سیاسی، حضور موثر و حداکثری تمامی اقشار مردم در انتخابات ۱۴۰۰ به وحدت و یکپارچگی کشور کمک می‌کند.

محسن نصری در گفت و گو با ایرنا افزود: حضور مردم در صحنه سیاسی انتخابات لازم و ضروری است و تک تک آرا در این مشارکت، ارزشمند و اثربخش خواهد بود و در جهات و ابعاد مختلف به پیشرفت و رفع چالش‌ها کمک خواهد کرد.

وی با تاکید بر رفع مشکلات مردم با تصمیمات درست و سنجیده اضافه کرد: همه آحاد مردم و مس,ولان باید با حفظ وحدت برای حل مشکلات به ویژه در بخش اقتصادی گام بردارند.

حضور حداکثری بیانگری ولایت پذیری ملت 

عضو هیات علمی و استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: بسیاری به مشکلات و چالش‌هایی که در کشور وجود دارد معترضند اما با اینحال مخالف ضد انقلاب و نفوذی‌ها هستند بویژه اینکه حضور حداکثری ملت در صحنه‌های متنوع و متعدد نظیر انتخابات  بیانگر ولایت پذیری آنان است.

نصری با تاکید بر اینکه انتخابات به منزله نقش آفرینی همگانی در فضای سیاسی کشور است تصریح کرد: از سوی دیگر رای دهندگان وفاداری به نظام را نشان می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه حضور مردم در مراسم و صحنه‌های مختلف مانند ٢٢ بهمن برغم همه گیری بیماری کووید-١٩ نماد زنده بودن، نشاط و غیرت یک ملت است اظهارداشت: امیدواریم در انتخابات ۱۴۰۰ نیز این شور و شوق افزایش پیدا کند.

انتخابات ۱۴۰۰ رویکردی اساسی و بنیادین در کشور

فرماندار اصفهان، انتخابات ۱۴۰۰ را رویکردی اساسی و بنیادین در کشور دانست که دارای قانونی جامع است و گفت: در نظام جمهوری اسلامی، مردم با تکیه بر آرا خود و با انتخاب اشخاص اصلح، سرنوشت خود و کشور را تعیین می‌کنند.

حسین سیستانی افزود: تمامی انتخابات قابل برگزاری در خرداد سال آینده از اهمیت والایی در عرصه مشارکت سیاسی مردم و نمایش انسجام و وفاق ملی برخوردار است.

وی به اهمیت انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و گفت: شرکت افراد شایسته به عنوان کاندیدا در صحنه رقابت این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، برگ زرین دیگری بر افتخارات نظام و انقلاب خواهد افزود.

فرماندار اصفهان تاکید کرد: مکان و نحوه انجام ثبت نام داوطلبان شوراهای اسلامی شهر وروستا باید به درستی مدیریت‌شده و باتوجه به همه‌گیری بیماری کرونا در کشور، تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

پایبندی به قانون ضرورت برگزاری انتخابات پرشکوه

وی با اشاره به  اهمیت برگزاری انتخاباتی پرشور و با مشارکت حداکثری مردم در سال آینده گفت: تمرکز بر اجرای قانون انتخابات و تسلط بر مفاهیم آن باید به گونه‌ای باشد که در مرحله اجرا، هیچ خدشه‌ای به فرآیند انتخابات وارد نشود.

سیستانی، توجه به مقوله آموزش در روند برگزاری انتخابات را حائز اهمیت دانست و تأکید کرد: فعالیت‌های آموزشی در حوزه انتخابیه اصفهان باید آغاز شود و با جدیت ادامه یابد.

فرماندار اصفهان با تاکید بر لزوم مشارکت حداکثری مردم در انتخابات سال آینده گفت: بزودی با تشکیل هیات‌های اجرایی در شهرها و روستاها، شرایط را برای برگزاری انتخاباتی باشکوه و در تراز اصفهان فراهم خواهیم ساخت.

 شماری از کارشناسان امور سیاسی  معتقدند حضور پرشور و فراگیر اقشار مردم در همایش سیاسی انتخابات ۱۴۰۰ به وحدت و یکپارچگی کشور کمک می‌کند تا بتواند مثل گذشته بر مشکلات فایق آید.

آنان یادآور شدند که حضور مردم در مراسم و صحنه‌های مختلف مانند ٢٢ بهمن برغم همه گیری بیماری کووید-١٩ نماد زنده بودن، نشاط و غیرت یک ملت است که به طور قطع در انتخابات ۱۴۰۰ نیز این شور و شوق افزایش خواهد یافت و زیباترین تابلوی مشارکت سیاسی ایران اسلامی خلق خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha