ورود سازمان مدیریت بحران آمریکا به صحنه کمک به کودکان پناهجو

تهران- ایرنا- دولت آمریکا به سازمان مدیریت بحران اضطراری فدرال دستور داد به گردآوری پذیرش و اسکان شمار فزاینده کودکان پناهجو که از مرزهای جنوبی وارد این کشور می‌شوند، کمک کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ گذر شمار زیادی از کودکان بی سرپرست از مرز مکزیک و ورود آنها به خاک ایالات متحده، موجب تجمع بیش از حد آنها در تاسیسات پذیرش و رسیدگی به مدارک و اردوگاه‌های اسکان آنان شده است.

درخواست الخاندور مایورکاس وزیر امنیت داخلی آمریکا از سازمان مدیریت بحران اضطراری فدرال (فما) برای حمایت از تلاش‌های اسکان موقت هزاران کودک تنهای گذر کرده از مرز مکزیک، هم زمان با انتقادها از نگهداری طولانی مدت آنها در تاسیسات پر ازدحام و بدون تجهیزات و امکانات بهداشتی دولتی، صورت می‌گیرد.

اکنون حدود ۹ هزار کودک در اختیار وزارت بهداشت و خدمات انسانی (اچ اچ اس) و صدها تن دیگر از آنان در اختیار سازمان گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا (سی بی پی) قرار دارند و شمار بیشتری نیز روزانه از مرز مکزیک پا به خاک ایالات متحده می‌گذارند. این سازمان تنها در ماه گذشته (فوریه) بیش از ۹ هزار کودک مهاجر بی سرپرست را در مرزهای جنوبی آمریکا دستگیر کرده است.

در حالی که ماموران دولت با مشکلات مضاعف ناشی از محدودیت‌های مرتبط با بیماری کووید – ۱۹ دست و پنجه نرم می‌کنند، شمار پناهجویان نگهداری شده در تاسیسات و اردوگاه‌های پرازدحام، از ظرفیت آنها فراتر رفته است.  

وزارت امنیت داخلی اعلام کرد که «فما»  در تلاش‌های ۹۰ روزه برای تضمین پناه گرفتن امن کودکان و سپرده شدن سرپرستی آنان به قیم‌هایی که معمولا بستگانشان هستند که از پیش در ایالات متحده زندگی می‌کرده‌اند، همکاری می‌کند. شمار پناهجویان ورودی در خطوط مرزی به علت خشونت‌های کنونی، فجایع طبیعی، ناامنی غذایی و فقر در بخش شمالی کشورهای آمریکای مرکزی، رو به افزایش است.

شبکه خبری بلومبرگ گزارش داد: دولت آمریکا به منظور تشویق اعضای خانواده‌های کودکان پناهجوی بی سرپرست به پذیرش آنان، سیاست مربوط به دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین را لغو کرده است. مصوبه دولت جو بایدن حتی در صورتی که پدر و مادر یا قیم این کودکان به صورت غیرقانونی در خاک آمریکا زندگی کند، قابل اجراست و این افراد پس از معرفی خود و پذیرش سرپرستی کودک، اخراج نخواهند شد.

 این تصمیم آخرین مورد از رشته اقدامات دولت بایدن که اول بهمن ماه به قدرت رسید، برای رسیدگی به اوج گیری ورود مهاجران به ویژه کودکان و نوجوانان بی سرپرست به شمار می‌آید که بیم و نگرانی تبدیل شدن این وضع به بحران انسانی و سیاسی وجود دارد.

سازمان حفاظت از مرزها و گمرک ایالات متحده در ماه فوریه روزانه سه هزار و ۵۰۰ مهاجر را پذیرش کرده که نسبت به ماه پیش از آن، (ژانویه) حدود ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. براساس آمار منتشر شده در روزهای اخیر، در همین دوره، شمار خانواده‌ها و کودکان پناهجوی تنها، بیش از ۲ برابر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان