نقش نظامی در قلمرو زبان پارسی از زبان ایرانشناسان

تهران- ایرنا- بنیاد ایرانشناسی با همکاری ایرانشناسان داخلی و خارجی، نقش ارزشمند نظامی گنجوی شاعر پارسی‌گوی را در وبیناری برخط در پهنه فرهنگی ایران بررسی می‌کند.

معاون اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به ۲۱ اسفند ماه گرامی داشت یاد نظامی گنجوی، شاعر پارسی‌گوی گفت: همایش بین المللی ایران و حکیم نظامی گنجوی، با حضور جمعی از ایرانشناسان داخلی و خارجی از کشورهای هندوستان، اسپانیا، آذربایجان، روسیه وگرجستان، دوشنبه (بیست و پنجم اسفند)، در قالب وبینار  در فضای مجازی، برگزار خواهد شد.

حامد فروزان نظامی را از  ارکان شعر و ادب فارسی خواند و اضافه کرد: حکیم نظامی شخصیتی متاله و فقیه، ادیب و شاعر داشته و ریاضی‌دان  و منجمی توانا بوده است. همچنین منظومه آثار و اندیشه‌های او تأثیری عمیق بر شعر و ادب فارسی و شاعران پارسی‌گوی بر جای نهاده است. وی از آن دسته شاعرانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد یا تکمیل سبک و روش خاصی دست یابد. او  تنها شاعری است که تا پایان قرن ششم توانست این نوع از شعر یعنی شعر تمثیلی را در زبان فارسی به تکامل برساند.

بیان این نکته نیز در سبک نظامی گنجوی ضروری است که او زندگی عامه‌ مردم را به تصویر درآورده و آیینه‌ای ساخته است که هرکس خود و زندگی خویش را در آن می‌بیند. تصویری واقعی و حقیقی، نه مجازی و سمبلیک.

معاون بنیاد ایرانشناسی ادامه داد: تأثیر نظامی بر همه کشورهای فارسی زبان را موضوعی شناخته شده دانست و اظهار داشت: بر ادبیات جهان، شبه قاره هند، تاتارستان، ترکستان و عثمانی از وی چهره‌ای شاخص در پهنه ایران فرهنگی ساخته و ایرانشناسان را چه در گذشته و چه در حال مجذوب کرده است. از این رو آثار فراوانی پیرامون شخصیت این حکیم عالی‌قدر نیز خلق شده است. تمامی این موضوعات سبب‌ساز برگزاری این همایش شد.

فروزان درباره نهادهای همکار در برگزاری این نشست بین‌المللی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تربیت مدرس، انجمن علمی استادان زبان و ادبیات فارسی در این برنامه مشارکت خواهند داشت. همچنین تَنی چند از ایرانشناسان داخلی و خارجی با ما همراه هستند و به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های علمی خود درباره آثار، شرح احوال و زمانه زندگی حکیم نظامی‌گنجوی خواهند پرداخت.

 به گزارش ایرنا، همایش بین‌المللی مجازی ایران و نظامی‌گنجوی فردا (بیست و پنجم اسفند)، برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱، از ساعت ۱۱ پیش از ظهر به وقت تهران، به زبان فارسی برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند از طریق برنامه اسکایپ، به آدرس https://join.skype.com/omDfqvkgjfDg»، وارد نشست شوند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha