۶۹۵ هزار و ۵۵ نفر دانش‌آموخته آموزش عالی کشور

تهران- ایرنا- آخرین آمارهای سال ۹۹ موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری، نشان می‌دهد ۶۹۵ هزار و ۵۵ نفر در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵ دانش آموخته شده‌اند که از این تعداد ۵۶.۷ درصد را مردان و ۴۳.۳ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا،‌ موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طبق روال هر سال کتاب آمار آموزش عالی ایران را در سال ۹۹ منتشر کرد.

آمارهای ارائه شده در این کتاب شامل آمار و اطلاعات مربوط به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و موسسات آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی همچنین موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی کشور در سال ۹۸-۱۳۹۷ است.

یکی از حوزه های مهم در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری نظام آموزش عالی، شناسایی میزان کم و کیف دانشجویان ورودی به این نظام است. ثبت نام شدگان موسسات آموزش عالی کشور در واقع همان پذیرفته شدگان سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ نظام آموزش عالی هستند که در موسسات آموزش عالی ثبت نام کرده و به تحصیل اشتغال دارند.

از جمله وظایف و اختیارات موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، ایجاد و مدیریت پایگاه اطلاعات آموزش عالی، جمع آوری داده ها، تجریه و تحلیل آن، و تهیه گزارش های آماری است.

در ادامه به جدیدترین آمار آموزش عالی ایران بر اساس این سال تحصیلی اشاره می شود. جامعه آماری این طرح ملی شامل موسسات آموزش عالی و مورد تایید شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است که در سطح بالاتر از دیپلم متوسطه دانشجو دارند و به دانش‌آموختگان خود مدرک دانشگاهی مورد قبول مراجع ذیصلاح اعطا می‌کنند. به دلیل ارسال نشدن آمار آموزشگران دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷، اطلاعات مربوط به سال ۹۶-۱۳۹۵ است.

تعداد دانش آموختگان کشور

یکی از خروجی های نظام آموزش عالی کشور دانش آموختگان است. از این رو، شناسایی کم و کیف دانش آموختگان به عنوان یکی دیگر از محورهای مهم پایگاه اطلاعات آمار آموزش عالی کشور مورد توجه قرار دارد.

توزیع تعداد دانش آموختگان آموزش عالی به تفکیک شیوه آموزش، نوع تحصیل، وابستگی مرکز و جنسیت نشان می دهد که ۶۹۵ هزار و ۵۵ نفر در سال تحصیلی یادشده از موسسات آموزش عالی کشور دانش آموخته شده اند. بر اساس این آمار، در دوره های حضوری ۶۱۶ هزار و ۲۶۴ نفر، در دوره های نیمه حضوری ۷۲ هزار و ۱۷۰ نفر، در دوره های غیرحضوری ۶ هزار و ۶۲۱ نفر و در کل ۶۹۵ هزار و ۵۵ نفر دانش آموخته شده اند.

از مجموع تعداد دانش آموختگان، ۳۰۱ هزار و ۲۴۰ نفر معادل ۴۳.۳ درصد را زنان و ۳۹۳ هزار و ۸۱۵ نفر معادل ۵۶.۷ درصد را مردان تشکیل می دهند.

طبق آمار دیگر موسسه پژوهش و برنامه ریزی وزارت علوم، ۳۸۲ هزار و ۳۶ نفر معادل ۵۵ درصد دانش آموختگان از موسسات دولتی و ۳۱۳ هزار و ۱۹ نفر معادل ۴۵ درصد آنان از موسسات آموزش عالی بخش غیردولتی هستند.

توزیع دانش آموختگان به تفکیک نوع تحصیل

آمارهای وزارت علوم حاکی از آن است که ۶۴۲ هزار و ۹۸۴ نفر معادل ۹۲.۵۱ درصد دانش آموختگان به صورت روزانه، ۳۰ هزار و ۲۰ نفر معادل ۴.۳۲ درصد در دوره های نوبت دوم یا شبانه، ۱۱ هزار و ۵۴۴ نفر معادل ۱.۶۶ درصد در دوره های فراگیر، ۶ هزار و ۶۲۱ نفر معادل ۰.۹۵ درصد در دوره های الکترونیکی، ۱۲۸ نفر معادل ۰.۰۲ درصد در دوره های پودمانی، سه هزار و ۲۷۵ نفر معادل ۰.۴۷ درصد در پردیس ها و ۴۸۳ نفر معادل ۰.۰۷ درصد در دوره های نیمه حضوری تحصیل کرده اند.

همچنین ۱۴۳ هزار و ۵۸۴ نفر در مقطع کاردانی، ۳۷۳ هزار و ۵۴۸ نفر در مقطع کارشناسی، ۱۵۸ هزار و ۲۰۸ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، هفت هزار و ۳۴۶ نفر در مقطع دکتری حرفه ای و ۱۲ هزار و ۳۶۹ نفر در مقطع دکتری تخصصی دانش آموخته شده اند.

بر این اساس، ۳۴۹ هزار و ۶۵۲ دانش آموخته در گروه علوم انسانی، ۳۲۹ هزار و ۳ نفر در گروه علوم پایه، ۳۹ هزار و ۴۰۱ نفر در گروه علوم پزشکی، ۱۹۶ هزار و ۷۹۸ نفر در گروه فنی و مهندسی، ۲۲۶ هزار و ۵۹ نفر در گروه کشاورزی و دامپزشکی و ۵۳۶ هزار و ۴۲ نفر از گروه هنر دانش آموخته شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =