«گام اول» فارسی‌آموزی چندرسانه‌ای و تعاملی شد

تهران- ایرنا- نرم‌افزار محتوای چندرسانه‌ای و تعاملی گام اول که برای اولین بار متخصصان آزفا (آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان) با همکاری تکنولوژیست‌های آموزشی آن را برای آموزش زبان فارسی در سطح نوآموز طراحی کرده‌اند، با حضور رئیس و معاونان بنیادسعدی رونمایی شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا نسخه نابرخط نرم افزار «گام اول؛ نرم‌افزاری برای آموزش چندرسانه‌ای» بعدازظهر امروز (یکشنبه ۲۴ اسفند ماه) در قالب یک لوح فشرده (سی دی. CD) رونمایی شد.

در ابتدای این نشست رضامراد صحرائی معاونت آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی سعدی به ارائه سخن پرداخت و ضمن توضیحی از جایگاه بنیاد سعدی در آموزش زبان فارسی به فارسی زبانان خارج از ایران بیان کرد: امروز کمتر دانشگاهی است که بنیاد بین المللی سعدی را نشناسد و کمتر آموزگاری هست که از تولیدات و محصولات آموزشی این بنیاد استفاده نکند.

بنیاد توانست در طی این سالها نقش زیرساخت سازی را برای مواردی چون آزمون و آموزش زبان فارسی فراهم کند؛ موضوعی که پیش از آن وجود نداشته اما امروز به واسطه بنیاد بین المللی سعدی مرجعیت مشخصی پیدا کرده است.

وی افزود: خرسندم اعلام کنم که امروز در دانشگاه های اروپایی هم به این پیکره بنیاد سعدی ارجاع می دهند و این نشان از زیرساخت های پژوهشی دارد که این بنیاد در آموزش زبان فارسی فراهم کرده است.

 اگر تحریم های ظالمانه علیه ایران نبود، حتی نسخه های فیزیکی و کاغذی ما هم می توانست در سراسر جهان وجود داشته و مورد استفاده قرار گیرد.

کرونا در بنیاد سعدی تبدیل به یک فرصت شد

معاونت آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی سعدی تصریح کرد: پس از شیوع کرونا استراتژی تبدیل کرونا به فرصت را در بنیاد سعدی پیش گرفتیم و بر حوزه و موضوع آموزش مجازی تمرکز کردیم که دستیابی به آن اگر نگوییم بی‌نظیر که توفیقی کم نظیر بود و در بسترهای آموزش مجازی، امکانات و متقاضیانی فراهم شد که پیش از این وجود نداشت.

نرم افزار چندرسانه ای آموزشی گام اول پله اول فارسی آموزی را تسهیل می کند و در آینده نزدیک نسخه تعاملی کتاب چهارچوب را ارائه می کنیم و همچنین امیدوارم که محصولات جدیدی که در دست اقدام و تولید داریم و بعضا چندین سال است که برای آنان تلاش کرده ایم، به تناوب رونمایی شده و مورد استفاده قرار گیرند.

وی افزود: امروز کتاب لذت خواندن ۳، (کتابی چهار جلدی است که مبتنی بر نیاز متقاضیان ابتدا جلد ۲ آن منتشر شد) با هدف استقلال زبان آموزان که بتوانند به تنهایی به خوانش و یادگیری فارسی ادامه دهند، آماده انتشار شده است؛ البته جلد سه و چهار با هم آماده انتشار شد که جلد سوم تنها کمی زودتر منتشر خواهد شد.

این نرم افزار خودآموز است و نیاز به معلم ندارد و زبان آموز محور است؛ با استفاده از این نرم افزار زبان آموز می تواند گاه اول را به خوبی و محکم بردارد و این شروع خوب، متضمن یک یادگیری خوب است.

صحرائی تصریح کرد: در این نرم افزار تغییر نقش معلم را به خوبی می بینیم؛ به صورتی که دیگر معلم نه در نقش زبان آموزی و نه تسهیل گری که راهنمایی کننده حضور دارد و ما مفتخریم که در بنیاد سعدی این نرم افزار را با این شیوه نوین به کار گرفته ایم.

قول می دهم که نگذاریم با وجود همه محدودیدت ها بنیاد سعدی از آخرین تحولات جا بماند و نرم افزارهایی چون این نرم افزار نشان می دهد که ما در بنیاد سعدی در مسیر درستی حرکت کرده و از این تحولات جا نمانده ایم.

پس از آن احسان طوفانی‌نژاد مدیر آموزش مجازی که به صورت مجازی در این نشست حضور پیدا کرده بود با ارائه پاورپینتی برای مخاطبان حاضر و مجازی در این نشست، به توضیح فرایند طراحی و تولید نرم افزار چندرسانه ای آموزشی گام اول و ویژگی‌های آن پرداخت.

در ادامه سعید لطیفی مسئول پروژه طراحی نرم افزار به ارائه صحبت پرداخت و با نمایش شمایلی از نرم افزار در یک پاورپوینت، دسترسی‌های رایگان و نیاز به خریداری قسمت‌های مختلف نرم افزار را تشریح کرد.

وی در ادامه به صورت مختصر شیوه استفاده، ماهیت و نحوه استفاه از این نرم افزار را با اسلایدهایی برای مخاطبان توضیح داد.

بعد از اتمام صحبت‌های لطیفی رونمایی از نرم افزار گام اول صورت گرفت و به دنبال آن غلامعلی حداد عادل ریاست بنیاد بین المللی سعدی به ارائه سخنانی در این نشست پرداخت.

نرام افزار گام اول، شاهدی بر استفاده موثر از فضای مجازی بود

غلامعلی حدادعادل به عنوان آخرین سخنران در این مراسم یادآور شد: بسیار خوشوقتم که چند روز مانده به آغاز سال نو شمسی در ایران و رسیدن به سال ۱۴۰۰ ما در بنیاد سعدی شاهد پیشرفت بیشتری در کار خودمان هستیم و آن آغاز استفاده از نرم افزار دو سویه آموزشی کتاب گام اول و همچنین انتشار جلد سوم کتاب لذت خواندن است.

این بنیاد که رو به سوی ۱۰ سالگی است از زمان تاسیس تا امروز راهبردهایی برای خود داشته که به دو مورد آن اشاره می‌کنم: اولین راهبرد بنیاد سعدی آموزش زبان به غیرفارسی زبانان بر پایه روش های علمی است؛ چنانچه بنیاد سعدی تلاش کرد تا روش های علمی را در آموزش خود به کار گیرد.

وی افزود: راهبرد دیگر ما در این دوران استفاده گسترده از امکانات فضای مجازی بود که در یکسال گذشته به خاطر شیوع کرونا در تمام دنیا گسترده تر و جدی تر شد و ماهم موفق شدیم در این شرایط، استفاده از فضای مجازی را بیشتر کنیم که یک نمونه از آن همین نرم افزاری است که امروز رونمایی آن را ملاحضه می کنید.

برنامه تالیف کتاب ما همچنان ادامه دارد و به موازات این تالیف تلاش داریم که امکانات نرم افزاری خودمان را افزایش دهیم و مانند همه زبان ها زبان فارسی را به آسانی و ارزان در اختیار زبان آموزان بگذاریم.

گام اول؛ نرم‌افزاری برای آموزش چندرسانه‌ای

یکی از بهترین روش‌ها جهت افزایش بازده آموزش زبان دوم، استفاده از محتوای چندرسانه‌ای (Multimedia) مانند فیلم، عکس، صوت و متن در رابطه با موضوع آموزشی موردنظر است. در همین راستا، نرم افزار چندرسانه‌ای و تعاملی «گام اول» با حمایت بنیاد سعدی تولید شده است.

نرم افزار چند رسانه ای و تعاملی «گام اول» که بر اساس اصول چند رسانه ای مایر تولید شده به صورت تعاملی و بازخورد محور است و در تمام مراحل آموزش از نقشه مسیر یادگیری استفاده می‌کند.

این نرم افزار بر اساس کتاب گام اول که اولین کتاب جهت یادگیری زبان فارسی در سطح نوآموز است طراحی شده وآموزش در این نرم افزار به صورت خودآموز و متناسب با سرعت یادگیرنده است.

نرم افزار گام اول در دو حالت برخط (online) نابرخط ( offline) طراحی و تولید شده است که نسخه نابرخط آن در قالب یک لوح فشرده امروز (یکشنبه ۲۴ اسفند ماه) رونمایی شد و نسخه برخط آن نیز تابستان سال ۱۴۰۰ رونمایی خواهد شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha