گرنت خدمات آزمایشگاهی به استادان دانشگاه‌های کم برخوردار ارایه شد

تهران-ایرنا- مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گرنت خدمات آزمایشگاهی به اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کم برخوردار بیشتر از سایر مراکز ارایه شد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت علوم، عبدالساده نیسی اظهار داشت: حمایت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم از شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران(شاعا) برای خرید و تکمیل زنجیره آزمایشگاهی در راستای ماموریت گرایی دانشگاه ها از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ بالغ بر مبلغ ۸۵۶ میلیارد تومان بوده است که از دانشگاه ها انتظار می رود خدمات آزمایشگاهی در غالب شاعا تقویت و به پژوهش‌های بنیادی بیشتر توجه کنند.

وی با بیان این که شبکه آزمایشگاه های علمی ایران، شبکه‌ای تخصصی است که تمام اطلاعات آزمایشگاه‌های علمی کشور در آن قرار دارد، افزود: در این شبکه، بانک اطلاعاتی تمام آزمایشگاه‌های کشور شامل اطلاعات تجهیزات، کارکنان، وضعیت دستگاه‌های آزمایشگاه، خدمات آزمایشگاهی، نحوه ارایه سرویس خدماتی، تعرفه و بخشی از خروجی آزمایش‌ها ثبت شده است.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: در شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا)، نوع و تعداد خدمات آزمایشگاه‌های منطقه پژوهش و فناوری استان، موسسه و شهر تعیین شده است و در سامانه امکان جستجوی تجهیزات، خدمات آزمایشگاهی و شرکت‌های ارائه خدمات تعمیر و نگهداری نیز وجود دارد.

نیسی یادآورشد:تعداد آزمایشگاه‌های مرکزی ذیل شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران، ۱۳۱ آزمایشگاه و تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های راه‌اندازی‌شده در این دوره هشت ساله، ۱۴ هزار و ۷۵۰ آزمایشگاه است.

وی در خصوص گرنت خدمات آزمایشگاهی هم گفت: گرنت خدمات آزمایشگاهی به اساتید دانشگاه های کم برخوردار بیشتر از سایر مراکز ارایه شده است. در شبکه رایانش سریع و محاسبات پیشرفته (hpc ) به طور همزمان ابر رایانه ها و خوشه‌های رایانه ای برای حل انبوهی از معادلات پیچیده به کار گرفته می‌شوند.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم در ادامه به استفاده از فاینانس خارجی اشاره کرد و اظهار دشت: با استفاده از فاینانس خارجی حدود ۲۳ طرح برای رفع مشکلات داخل کشور و همچنین منطقه تعریف شده که ۲ طرح آن در شورای اقتصاد مطرح شده است.

نیسی افزود: شبکه رایانش سریع و محاسبات پیشرفته را تقویت می کنیم و توسعه می دهیم تا در انجام محاسبات بزرگ از خدمات این شبکه بهره ببریم. البته از خدمات این شبکه برای انجام محاسبات در شیوع ویروس کرونا به خوبی استفاده شد و هم اکنون وزارت بهداشت از امکانات آن استفاده می کند.

وی با بیان این که قرار است کتابخانه‌های دانشگاه‌ها با کمک و همکاری کتابخانه ملی به هم متصل شوند، گفت: تشکیل مناطق ده‌گانه پژوهشی کشور به عنوان بازوی مشورتی معاونت پژوهش و فناوری مطرح هستند و امیدواریم بتوانیم به بهترین نحو از مشورت‌ها و تجربیات ارزنده اساتید و پژوهشگران مناطق ۱۰گانه پژوهشی بهره‌مند شویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha