۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۱
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 84263000
۰ نفر

برچسب‌ها

رویدادهای مهم استان یزد در سال ۹۹

یزد- ایرنا- استان یزد در سال ۱۳۹۹، فراز و نشیب‌هایی در حوزه‌های مختلف پشت سر گذاشت و رویدادهای تلخ و شیرینی را تجربه کرد .

مهمترین مسئله‌ای که در سال گذشته استان یزد، ایران و کل جهان را تحت‌الشعاع خود قرار داد، شیوع بیماری کووید ۱۹ بود که بسیاری از رویدادهای مهم دیگر از آن متاثر شدند، در ماه هایی مثل آبان و آذرماه، حدود نیمی از خبرهای استان یزد در پیرامون تاخت و تاز ویروس کرونا دور زد و حتی بسیاری از خبرهای دیگر هم بطور غیرمستقیم به بیماری کووید ۱۹ مرتبط بود و در ماه های دیگر هم بخش قابل توجهی از رویدادهای خبری استان پیرامون کرونا و پیامدهای آن بود. 

کرونا موجب شد تا چهره اجتماعی و اقتصادی استان یزد دچار تغییراتی شود، برخی از شغل‌ها تعطیل و کاسبی برخی دیگر به شدت کساد شد؛ حوزه گردشگری در استان تاریخی یزد تا تعطیلی کامل پیش رفت و اکنون نیز با زحمت خود را سرپا نگه داشته است.

کرونا در سال ۹۹ بسیاری از عزیزان ما را گرفت و خانواده های زیادی را داغدار کرد؛ خیابانهای یزد با بافت تاریخی و جذاب آن در روزهایی از سال ۹۹ به کلی خلوت و تعطیل شد، اقوام و فامیل ها از هم فاصله گرفتند .

هر سال از تعداد مسافران ورودی می نوشتیم و از ایرانیان می خواستیم یزد را بعنوان مقصد سفر انتخاب کنند اما در سال ۹۹ خبر دادیم که به یزد نیایند تا جان خود و عزیزانتان در سلامت باشد.

از ابتدای شیوع کرونا در بهمن ماه سال ۹۸ تا پایان اسفندماه پارسال مجموعا حدود ۳۱ هزار بیمار مبتلا به کرونا در استان یزد شناسایی شدند که بیش از ۱۵۰۰ نفر آنها فوت کردند؛ شماری از مبتلایان و تعدادی از فوتی ها هم سهم کادر درمان استان بود.

یزد در یکسال گذشته با شیوع کرونا از استانی هایی بود که در هر سه موج اپیدمی این ویروس، شرایط بسیار سختی را تجربه کرد به ویژه در موج سوم که این استان هفته ها در وضعیت قرمز قرار گرفت.

از ابتدای شیوع کرونا تا پایان اسفند ماه حدود ۸۰ هزار نمونه تست کروناویروس گرفته شده که از این میان ۳۰ هزار و ۹۲۶ مبتلای قطعی به کرونا تشخیص داده شد.

کرونا، صنعتی گردشگری استان را به تعطیلی کشاند، هتل ها و مسافرخانه ها تا آستانه ورشکستگی پیش رفتند، بسیاری از شغل های اجتماعی تحت تاثیر کرونا قرار گرفت و درآمد فعالان شاغل در آنها به صفر رسی؛  مجموعه های ورزشی تعطیل شد، رستورانها و مهمانپذیرها از مشتری خالی گردید و خیابانهای شهر خالی از جمعیت شد.

در فروردین ماه سال ۹۹ ، دهها نفر از شهروندان یزدی بعلت مصرف الکل که با انگیزه مصون ماندن از کرونا مصرف کرده بودند راهی بیمارستانها شدند و تعدادی هم فوت کردند. 

اما وقوع حوادث رانندگی در استان یزد در سال ۹۹ هر چند بعلت شیوع کرونا با کاهش محسوسی نسبت به سال های قبل از آن بود اما این نوع حوادث همچنان بعنوان یک معضل در استان یزد مطرح است و همه ساله جان صدها نفر را در استان می‌گیرد و هزاران نفر را راهی مراکز درمانی می کند.

در سال ۹۹ روزانه بیش از یکصد تصادف کوچک و بزرگ در شهر یزد رخ داد که پیامد آن فوت دهها نفر و مصدومیت هزاران نفر از مردم استان شد.

تداوم خشکسالی و بی‌بارانی نیز در سال ۹۹ ادامه یافت و بارش های اندک بهار و زمستان ۹۹ نیز نتوانست مرحمی بر زخمهای کشاورزان و مردم تلاشگر این خطه باشد.

خشکسالی ۲۵ سال است که نفس حوزه اقتصادی یزد را بریده و آن را به شماره انداخته است و خسارات ناشی از آن هزاران میلیارد ریال برآورد شده است.

این در حالیست که وقوع چندین سیل طی سال ۹۹ در استان و بویژه مناطق تفت، مهریز و ابرکوه موجب بر جا ماندن خسارات زیادی شد .

در شدیدترین سیل جاری شده در استان در آذرماه سال ۹۹ در بخش زراعی ۱۰۶ میلیارد ریال، باغی ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ، قنات ۸۷۰ میلیارد ریال  و جاده های بین مزارع ۱۵۸ میلیارد ریال خسارت بر جا ماند.

یزد در مسیر جاده ترانزیت قرار دارد و لذا از استان های مهم کشف مواد مخدر و کالای قاچاق است بطوریکه در سال ۹۹ بیش از ۵۲ هزار و ۱۳۶ کیلوگرم مواد مخدر کشف شد که نسبت به سال ۹۸ با افزایش ۲۹ درصدی روبرو بوده است.

همچنین شاهد افزایش ۴۸ درصدی کشف کالای قاچاق در این استان بودیم که کشف اغلب آنها در پاسگاه شهید مدنی در گلوگاه شمال به جنوب کشور رخ داد.

اما بر اساس نتایج نظام رتبه‌بندی جهانی ISC ۲۰۲۰ در سال ۹۹ دانشگاه یزد در زمره هشت دانشگاه جامع برتر کشور قرار گرفت و در همین زمینه  بر اساس نتایج نظام رتبه‌بندی لایدن برای معرفی دانشگاه‌های برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ میلادی، دانشگاه یزد برای اولین بار در جمع ۳۶ دانشگاه منتخب از کشور ایران در جمع ۱۱۷۶ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت.

افتتاح کتابخانه مرکزی یزد بعد از ۲۵ سال انتظار از دیگر دست آوردهای فرهنگی استان یزد در سال ۹۹ بود.

همچنین یزد سال گذشته به عنوان پایتخت صحیفه سجادیه ایران انتخاب شد و مراسمی به همین مناسبت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در حوزه اقتصادی نیز در سال ۹۹ با حضور وزیر صمت چهار طرح بزرگ شامل توسعه واحد نخ سیرنگ شهرستان اشکدز، واحد تولیدی گرانول شهرستان میبد، معدن سرب و روی تاجکوه شهرستان بافق و طرح توسعه سرب و روی مهدی آباد  شهرستان مهریز با یک هزار و ۹۰۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغالزایی  ۹۰۰ نفر راه اندازی ‌شد. 

همچنین افتتاح چهار طرح بزرگ صنعتی با سرمایه گذاری ۶۷۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۳۱۰ نفر بهمن ماه ۹۹ در استان زد کلید خورد که شامل واحد تولید صنایع بهداشتی سلولزی اشکذر ، افتتاح واحد کنسانتره سنگ آهن میبد ، واحد تولید محصولات پلیمری و بهره برداری از یک واحد تولید کاشی است.

 ساخت پایانه صادراتی کاشی و سرامیک میبد نیز در سال ۹۹ در زمینی به مساحت ۶۸ هکتار با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان در استان آغاز شد.

در اسفندماه و روزهای پایانی سال ۹۹ اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به اتفاق وزرای ارشاد و نیرو در سفری یکروزه به یزد، چندین طرح بزرگ و کوچک اقتصادی را افتتاح کرد که نقش مهمی در حیات اقتصادی این استان خواهد داشت.

افتتاح مرحله نخست بندرخشک پیشگامان یزد از جمله دست آوردهای این سفر بود؛ این مرکز اقتصادی در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده و شامل شرکت تعاونی، سردخانه ۱۵ هزار تنی و دو باب انبار ۱۰ هزار متر مربعی است، برای ۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۷۰۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده و برای راه اندازی آن ۲۷۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

 سد خوانسار هرات نیز در این سفر با حجم مخزن ۲۴ میلیون متر مکعب بعنوان نخستین سد استان یزد به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان خاتم آبگیری شد؛ عملیات ساخت این سد که تاریخ مطالعات آن سال ۱۳۶۹ انجام شده بود، در سال ۸۸ آغاز شد که پس از سالها فراز و نشیب، امروز آبگیری شد. 

چهار طرح مهم حوزه آب و برق استان یزد نیز اسفندماه پارسال با حضور اسحاق جهانگیری به بهره‌برداری رسید که شامل مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی مرور،  قطعه اول و دوم خط لوله آبرسانی به شهرهای میبد و اردکان،  پروژه سد مخزنی سد هرات و تاسیسات وابسته و خط ۲۳۰ کیلوولت ابرکوه- اسمالون بود.

شهریور ماه پارسال هم بهره‌برداری از ۵۲۴ پروژه مختلف در سطح این استان به مناسبت هفته دولت آغاز شد که ۱۱ مورد آن ملی است و زمینه اشتغال ۴۷۸۸ نفر را فراهم کرد و برای راه اندازی آنها چهار هزار میلیارد تومان، ۸۱.۵ میلیون دلار و ۱۶۸۰ میلیون یوان چین سرمایه‌گذاری شد.

همچنین شهریور ماه ۹۹، ۱۳ طرح حوزه صنعت برق با حضور وزیر نیرو به صورت حضوری و ارتباط ویدیو کنفرانس در استان یزد به بهره‌برداری رسید.

افتتاح کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق، ساخت کارخانه‌های تولید کودهای فسفاته بافق، افتتاح کارگاه صنعتی تولید ماسک میبد، افتتاح یک واحد صنایع چوبی و بسته‌بندی در یزد و راه اندازی نیروگاه خورشیدی شمس استان یزد از دیگر دست آوردهای اقتصادی استان در سال ۹۹ بود.

همچنین پارسال مجتمع تولید آهن اسفنجی اردکان و واحد کنسانتره سنگ آهن میبد راه اندازی و ساخت پایانه صادراتی کاشی و سرامیک میبد یزد آغاز شد.

همچنین افتتاح واحد تولید صنایع بهداشتی سلولزی در اشکذر ، واحد تولیدی گرانول با حضور وزیر صمت ،کارخانه گندله سازی سه چاهون بافق افتتاح و ۹۹ طرح‌های ملی استان یزد در ارتباط ویدئویی با رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

در آخرین روزهای سال ۹۹ هم بهره برداری از اَبر پروژه انتقال آب خلیج فارس به شرکت معدنی و صنعتی چادرملوی اردکان یزد با حضور رییس جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس آغاز شد؛ طول این پروژه تا یزد ۸۲۵ کیلومتر است که قطعه اول آن ۳۰۵ کیلومتر تا « گل گهر» سیرجان در استان کرمان قبلا افتتاح شد.

همچنین قطعه دوم به طول ۱۵۰ کیلومتر از گل گهر تا مس سرچشمه کرمان و قطعه سوم هم از مس سرچشمه تا اردکان به‌طول ۳۷۰ کیلومتر است که مورد بهره برداری قرار گرفت.

🎙استاندار یزد: سال موفقی را پشت سر گذاشتیم 

استاندار یزد در دیدار مجازی نوروزی با شماری از یزدی تباران این استان گفت: با همه مشکلات و موانعی که پیش روی استان بود سال موفقی را در حوزه‌های مختلف پشت سر گذاشتیم.

محمد علی طالبی افزود: سال گذشته در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی یک سال آرام همراه با همگرایی و همدلی گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف را شاهد بودیم و برخی از مطالبات مردم محقق شد.

به گفته وی در حوزه تقسیمات کشوری سه شهر و یک بخش جدید به استان یزد اضافه شد که جزوه مطالبات مستمر مردم و بعضاً با سابقه ۴۰ ساله بود و در حوزه اقتصادی هم بعد از چندین سال رشد مستمر آمار بیکاری در استان، طی فصل‌های بهار و تابستان نرخ بیکاری یزد تک رقمی شد به طوری که استان یزد رتبه اول و بیشترین آمار کاهش بیکاری در سطح کشور را به خود اختصاص داد

وی اظهار داشت: یزد یکی از استان‌هایی بود که بیشترین تبعات کرونا را متحمل می شد با این حال جریان سرمایه‌گذاری در استان یک جریان مستمر بود که حتی یک لحظه هم متوقف نشد و ما باز هم در کشور جایگاه اول را هم به لحاظ میزان سرمایه‌گذاری و هم در بحث بهبود فضای کار به دست آوردیم.
استاندار یزد تاکید کرد: در تسهیل و رفع موانع تولید نیز رتبه دوم، در شاخص امنیت سرمایه‌گذاری جایگاه اول، در جذب و تصویب طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی جایگاه سوم و در میزان مبلغ سرمایه گذاری خارجی جایگاه پنجم کشور را به دست آوردیم که موفقیت کمی نبود؛ اختصاص مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان ‌برای سرمایه گذاری و افتتاح روژه‌های اقتصادی هم بی‌سابقه بود.

وی گفت: در شرایطی که کشور برای ۳۰۰ کیلومتر بزرگراه آماده افتتاح، به خود می بالد در استان یزد به تنهایی حدود ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه در مناطق مختلف آماده بهره‌برداری داریم؛ همچنین استان یزد در فروش زمین های شهرک‌های صنعتی و تقاضای سرمایه‌گذاری جایگاه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

طالبی با بیان اینکه انتقال آب خلیج‌فارس به یزد در اواخر سال ۹۹ برای عده ای مثل یک رویا بود، افزود: برخی پس از انتقال آب خلیج فارس هنوز سوال می‌کنند که واقعا آب به یزد آمده؟ این یعنی هنوز بخشی از جامعه باور نکرده که این اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه مدیریت حواشی بحران کرونا از افتخارات استان یزد است تصریح کرد: با حمایت‌های شورای شهر و شهرداری یزد شاهد اتفاقات بسیار خوبی در بحث کمک‌های معیشتی و کمک به بیمارستان‌ها با محوریت خانه فرهنگ صدوقی بودیم که موجب شد یزد در سطح کشور به یک الگو تبدیل شود.

به گفته استاندار یزد، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان با همراهی دولت و بخش خصوصی برای خرید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز برای بیمارستان‌های درگیر با بیماری کرونا در استان جمع‌آوری شد؛ شاید هیچ‌گاه بیمارستان‌ شهرستان‌های محروم استان تصور نمی‌کردند که از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز برخوردار شوند؛ همچنین برای اولین بار در کشور بیمارستان بحران را در یزد احداث کردیم که در یک ماه آینده آماده افتتاح خواهد شد.

وی اضافه کرد: ساخت سازه بحران در بیمارستان شهید صدوقی با همت شورای شهر و شهرداری راه‌گشای بسیاری از مشکلات است و اکنون دانشگاه علوم پزشکی یزد از این مکان برای واکسیناسیون استفاده می کند؛ همچنین برای اولین بار در کشور، بعد از تهران با کمک شهرداری یزد یک آزمایشگاه با امکانات ویژه در حوزه کرونا احداث شد.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =