نماینده مجلس: عقب ماندگی زنجان در شاخص تولید ناخالص باید جبران شود

زنجان - ایرنا - نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود اقدامات و پیشرفتهای انجام شده در استان، ما یک عقب ماندگی در شاخص تولید ناخالص ملی نسبت به میانگین کشور داریم که باید برای جبران آن تلاش کنیم.

مصطفی طاهری شامگاه شنبه در جلسه شورای داری استان با بیان اینکه مهمترین معیاری که برای رشد اقتصادی استان وجود دارد، شاخص سرانه تولید ناخالص ملی است، افزود: در شاخص تولید ناخالص یعنی میزان ثروتی که تولید شده نسبت به جمعیت استان، از میانگین کشور عقب ماندگی داریم در حالی که پتانسیل استان زنجان از میانگین پتانسیل کشور بالاتر است و زنجان دارای قابلیت های بیشتری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت های کشور در شرایط وجود تحریم ها اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه بین المللی ۲ تجربه در ۱۰ سال اخیر داشتیم و آن این است که وقتی شدت تحریم ها زیاد می شود نتوانستیم حداقل هایی که برای فروش نفت نیاز داریم، داشته باشیم؛ به تبع آن با یک سری جهش های ارزی و مشکلاتی مواجه شدیم، ولی در همان شرایط در عرض یکی دو سال توانستیم با وجود همان تحریم به نقطه ای برسیم که حداقل های ارزی کشور را تامین کنیم.

طاهری گفت: در دولت یازدهم موضوع برجام پیش آمد تا اینکه در زمان ترامپ همان تجربه تحریم های شدید تکرار شد، در این شرایط حداکثر ما توانستیم ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز بفروشیم و دوباره با جهش های ارزی مواجه شدیم ولی در انتها با وجود دولت ترامپ و ادامه تحریم ها، میزان صادرات به یک و نیم میلیون بشکه نفت رسید و ثبات اقتصادی خوبی را در انتهای سال داریم تجربه می کنیم.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی  افزود: این تجربه ها باید برای ما در خنثی سازی اثر تحریم ها و دور زدن تحریم، درس باشد؛ اگر هم قرار است مسیرهای روان‌تری را برویم که البته لازم هست، باید حواسمان باشد کف نیاز کشور را همیشه از روش هایی که انجام می دهیم، حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید شرطی کردن اقتصاد کشور به تحریم ها را دوباره تکرار کنیم.

طاهری تصریح کرد: مشکلات زیادی در کشور وجود دارد و دولت و مجلس و همه قوا برای رفع مسائل تلاش می کنند ولی آن چیزی که کم رنگ است حل ریشه ای مشکلات است.

وی افزود: اکنون حکمرانی ما تقریبا با چشم بسته است، تلاش داریم با پی گیری جدی موضوعاتی همچون اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی و شفافیت اقتصادی جامعه قدم های مهمی را در راستای حل ریشه ای مشکلات برداریم. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha