خریداری ۱۰ دستگاه سمپاش برای مقابله با ملخ صحرایی در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با توجه به پیش بینی هجوم مجدد ملخ‌های صحرایی به کشور در روزهای پایانی سال و ابتدای سال آینده، هماهنگی‌های لازم برای مقابله با این آفت صورت گرفته و حدود ۱۰ دستگاه سمپاش ULV برای استان خریداری شده است.

مهدی یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اعلام و پیش بینی دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور امسال استان‌های هرمزگان، بوشهر، بخشی از خوزستان و جنوب فارس خط اصلی حمله ملخ‌های صحرایی هستند.

وی بیان کرد: بعد از مبارزه با آفت ملخ صحرایی در نیمه نخست امسال، جلسات آسیب‌شناسی در استان برگزار و کاستی‌های موجود شامل سم، ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای عملیات مقابله، شناسایی و مطرح شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: حدود ۱۰ دستگاه سمپاش ULV برای استان خریداری شده است ولی با توجه به اینکه قیمت سموم حداقل پنج برابر نسبت به قبل افزایش یافته، سموم موجود در استان کفاف مبارزه را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: سموم موجود در استان در صورت هجوم ملخ‌های صحرایی کفاف ۲۰ تا ۳۰ روز را می‌دهد و نیاز است مقدار بیشتری در اختیار استان قرار بگیرد یا اعتبار مورد نیاز برای تامین سموم در اختیار استان قرار داده شود.

یوسفی تصریح کرد: آمادگی نسبی در زمینه تامین سموم را داریم و در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام شده و سازمان حفظ نباتات کشور نیز برای تامین سموم قول مساعد داده است.

وی گفت: در این مدت جلسات متعددی با فرمانداری شهرستان‌هایی که در پیک قبلی درگیر هجوم ملخ‌های صحرایی بودند انجام و برای رفع کمبود نیروی انسانی و خودرو قول مساعد توسط فرمانداران داده شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تمامی پیش بینی‌های لازم برای مقابله و مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده و تنها دغدغه کمبود سموم است که امیدواریم به موقع تامین شود.

وی افزود: نیمه اول سال برای مبارزه به ملخ‌های صحرایی در برخی شهرستان‌ها به ویژه نهبندان با کمبود سمپاش ULV مواجه شدیم که از استان خراسان رضوی تامین شد اما اکنون دستگاه تامین شده و در اختیار شهرستان قرار گرفته است.

یوسفی بیان کرد: نیمه نخست سال جاری بیش از ۶۵ هزار هکتار از اراضی استان به ویژه چهار شهرستان مرزی نهبندان، سربیشه، زیرکوه و درمیان به آفت ملخ صحرایی آلوده شد.

وی گفت: در این مدت مبارزه با ملخ صحرایی در ۳۰ هزار هکتار از اراضی استان انجام شد که بیشترین سطح با بیش از ۱۹ هزار هکتار مربوط به شهرستان نهبندان و کمترین میزان با ۲۵ هکتار مربوط به شهرستان خوسف بوده است.

وی اظهار داشت: در این مدت حداقل سعی کردیم ملخ‌های مهاجر وارد مزارع استان نشوند لذا با ملخ‌ها در مرحله‌ای که نابالغ بودند، مبارزه و جلوی خسارت گرفته شد.

بنابر اعلام سازمان حفظ نباتات کشور با توجه به مساعدشدن شرایط باد و دمایی از اسفند ماه جاری احتمال هجوم شدید موج اول ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به استان‌های جنوبی ایران وجود دارد.

پیش از این نیز پیش بینی شده بود که به دلیل تغییر دما موج بعدی هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران از نیمه دوم اسفند باشد زیرا امسال عربستان به لحاظ شرایط دما، خنک‌تر از معمول بود از این رو سیکل زندگی، مراحل رشد و حرکت ملخ‌های صحرایی به تاخیر افتاد.

سال ۹۸ هجوم ملخ صحرایی توسط دیده‌بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان‌های جنوبی کشور ثبت شد و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.

همچنین در ۳۰ بهمن سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.

ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و قدرت پرواز و تخریبی بالایی دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha