مجموعه‌های فرهنگی توانایی‌های عظیمی دارند

تهران- ایرنا- مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید براینکه مجموعه‌های فرهنگی توانایی‌های عظیمی دارند، گفت: این مجموعه‌ها هنوز شناخته‌ نشده‌اند و عزم و اراده سازمان تبلیغات اسلامی در این است که این مجموعه‌ها را معرفی کند تا جامعه بیشتر از ظرفیت آن‌ها بهره‌مند شود.

به گزارش شنبه شب ایرنا از سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید باباخانی در همایش "هوای نو" خطاب به تشکل‌های شاخص فرهنگی تبلیغی کشور، افزود: بیش از ۱۰ سال از تأسیس مرکز توسعه فعالیت‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی می‌گذرد، هدف از تشکیل این مرکز شناسایی دسته‌بندی، رتبه‌بندی و حمایت از تشکل‌های شاخص فرهنگی کشور بود.

او ادامه داد: این مرکز در ادوار مختلف فراز و فرودهایی داشت و در دوره اخیر مسئولان تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی در بسیاری از استان‌ها حضور یافتند تا تشکل‌های شاخص فرهنگی کشور را بر اساس ملاک‌هایی مانند ساختار تشکیلاتی نیروی انسانی در بحث بالادستی توجه نوجوانان و جوانان رتبه‌بندی کنند. همچنین مقرر شد ذیل مرکز توسعه، مرکز نوآوری نیز به وجود آید تا حمایت‌های پراکنده را به سمت تحقق یک هدف پیش ببرد.

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: مرکز توسعه به‌ مرور تشکل‌های شاخص را در سراسر کشور شناسایی کرد و طی جلساتی که با آن‌ها برگزار شد این موضوع را مشخص کرد که این تشکل‌ها با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند در عرصه تصویرسازی کشور نقش جدی‌تری ایفا کنند.

حجت‌الاسلام باباخانی بیان کرد: یکی از اهداف مهم این‌گونه نشست‌ها این است که مجموعه‌های فرهنگی که رسالت‌های متعددی را دنبال می‌کنند، نیازهای مخاطبین را مدنظر قرار دهند چرا که این مجموعه‌ها کارساز بوده و دارای نظام تشکیلاتی هستند و چشم‌انداز دارند و امور متنوعی را تحت پوشش قرار داده و با رسانه و هنر نیز آشنا هستند. البته در این میان برخی از مجموعه‌های فرهنگی در برخی ابعاد قدرت بیشتری دارند و در شمار بهترین‌های کشور هستند.

وی هدف از برگزاری این جلسات را هم‌افزایی میان مجموعه‌های فرهنگی کشور برشمرد و افزود: مجموعه‌های فرهنگی که در سراسر کشور فعالیت دارند ظرفیتی عظیم محسوب می‌شوند، این مجموعه‌ها به‌عنوان یک ماهیت به‌واسطه جمع شدن روحیات مختلف شناخته شدند و می‌توانند فعالیت‌های بزرگی را انجام دهند، اما باید گفت که مسئولان هنوز با ظرفیت‌های این مجموعه‌ها آشنا نیستند.

او ادامه داد: مجموعه‌های فرهنگی توانایی‌های عظیمی دارند و می‌توانند نه‌تنها در اجرای سیاست بلکه در سیاست‌گذاری‌ها نیز مؤثر باشند لذا برای شناساندن ظرفیت این مجموعه‌ها نیاز به یک همدلی و حرکت رسانه‌ای و ارتباطی است تا مجموعه‌های فرهنگی به افراد بیشتری از مخاطبین، پیام خود را انتقال دهند.

حجت‌الاسلام باباخانی با اشاره به این سخنان رهبر معظم انقلاب که فرهنگ را به هوا تعبیر کردند، تأکید کرد: اولین گام برای مجموعه‌های فرهنگی شناخت نقاط ضعف و قوت است و همچنین در رونمایی رسانه‌ای از مجموعه‌های فرهنگی ظهور و بروز این مجموعه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی مجموعه‌های فرهنگی و تبلیغی را در زیست‌بوم فرهنگی مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: این مجموعه‌ها هنوز شناخته‌نشده‌اند و عزم و اراده سازمان تبلیغات اسلامی در این است که این مجموعه‌ها را معرفی کند تا جامعه بیشتر از ظرفیت آن‌ها بهره‌مند شود و یک جبهه واحد را برای مقابله با تهاجم فرهنگی تشکیل دهد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha