تاسیس صندوق توسعه علمی برای جهت‌دهی به رساله‌های دانشگاهی
عکس تزئینی است

تهران-ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: یکی از برنامه های جدید وزارت علوم، پیگیری تاسیس صندوق توسعه علمی کشور است چون با این پشتوانه مالی می‌توانیم جهت‌دهی بیشتری روی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری فراهم کنیم.

غلامرضا رحیمی روز شنبه در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها اعلام کرد: ایجاد صندوق توسعه علمی کشور اقدامی مناسب برای توسعه جهت‌مند دوره‌های تحصیلات تکمیلی است. قطب‌های علم و فناوری را باید تقویت کنیم و دانشگاه‌های نقش پذیر در توسعه علم و فناوری نیز توسعه پیدا کنند.
به گزارش وزارت علوم در این نشست که امروز در همین وزارتخانه برگزار شد رحیمی با بیان اینکه در بخش پژوهش و فناوری گام‌های بسیاری در سطح کشور در سال ۹۹ ایجاد شده که نوید فناوری جهش یافته را به ما می‌دهد، گفت: آزمایشگاه‌های مرکزی دانشگاه‌ها باید به آزمایشگاه‌های تبدیل شوند که خدمات بیرونی هم می‌دهند و به دستگاه‌های خارج از حیطه وزارت علوم هم خدمات بدهند.
وی اظهار داشت: ظرفیت دوره‌های دکتری را مجبوریم کاهش دهیم چون کشور توان جذب این حد از دانش آموخته دکتری را ندارد. در مقابل باید بر پژوهشگران دوره‌های پسا دکتری بیفزاییم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: دانشگاه‌های ما باید به طرف گرنت محور کردن دکتری پیش بروند. هیچ دلیلی ندارد به صورت قالبی دانشجوی دکتری دانشگاه دولتی جذب کنیم و به همین شیوه هم این دانشجویان را تقسیم کنیم.
رحیمی گفت: بر روی ارتقای علوم پایه و علوم انسانی هم کار کرده‌ایم و اعتباری برای آن در نظر گرفته‌ایم و هر استادی در این زمینه کار کند به آنها پژوهشگر پسا دکتری و گرنت اعطا می‌کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما باید همکاری مستمر با پارک‌ها و تیم‌های فناور داشته باشند، اظهار داشت: اگر شرکتی در پارک‌ها مستقر باشد و توسعه و آر آن دی مناسبی نداشته باشند، دیگر اجازه ندارد در پارک علم و فناوری مستقر باشد.
وی با بیان اینکه شرکت‌های موجود در پارک‌های علم و فناوری نیز باید با دانشگاه‌ها ارتباط داشته باشند، افزود: مأموریت گرایی دانشگاه‌ها نیز دو فاز دارد که فاز اول با ساماندهی مؤسسات و تنظیم مجدد رشته‌ها گره خورده و فاز دوم شامل تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات می‌شود و باید رشته‌ها، گروه‌های علمی، تحقیقات علمی و مراکز رشد به مزیت‌های نسبی هر منطقه توجه شود.
رحیمی گفت: تمام مؤسسات وابسته به وزارت علوم باید در این زمینه نقش پذیر شوند. تمام دانشگاه‌ها باید مراکز رشد، نوآوری و شتاب دهی داشته باشند و با کمک پارک‌های علم و فناوری فعالیت‌های خود را انجام دهند.
وی با بیان اینکه نظر ما این است که فرصت مطالعاتی خارج از کشور وجود داشته باشد، افزود: بودجه پژوهشی در دانشگاه‌ها و زیر ساخت‌های آزمایشگاهی باید تخصیص یابد، در آئین نامه پسا دکتری نیز مبلغی که قرار است به پژوهشگر پسا دکتری داده شود باید به تصویب هیأت امنا برسد. خیلی از دانشگاه‌ها هم اکنون دوره‌های پسا دکتری را دارند.
رحیمی ادامه داد: حذف چاپ مقاله برای دفاع دکتری یک پسرفت در شرایط علمی کشور است. اگر بخواهیم این مسائل را ادامه دهیم هم اکنون رتبه ۴۰ دنیا را هم نداشتیم. حذف شرط چاپ مقاله در دفاع رساله دکتری باید موردی و با شرایط خاص انجام شود نه اینکه رویه کلی شود.
وی افزود: اگر ۶۵ تا ۶۶ هزار سند در بسترهای بین المللی نمایه می‌شود نتیجه تلاشی است که باید ادامه پیدا کند. باید به نشریات داخلی هم توجه شود تا در بستر بین المللی نمایه شوند.
رحیمی گفت: هم اکنون دانشگاه‌هایی داریم که سرانه مقالات آی اس آی در آنها نیم و در برخی ۴ است که سایر دانشگاه‌ها هم باید تلاش کنند خود را به سطح بقیه ارتقا دهند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha