تلاش‌ها برای رفع مشکل بالا آمدن آب در فولادمحله استان سمنان

سمنان- ایرنا- مشکلات مربوط به بالاآمدن آب در فولادمحله شهرستان مهدیشهر با برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر کارشناسی و کاربردی از سوی مسئولان استان سمنان در اولویت کاری قرار دارد.

به گزارش ایرنا، فولادمحله یکی از مناطق شهرستان مهدیشهر در ۷۵ کیلومتری مرکز استان سمنان است. فولادمحله مرکز دهستان پشتکوه بر پایه سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵، بیش از سه هزار و ۱۰۰ نفر جمعیت دارد و از پائیز امسال اهالی این منطقه به دلیل بالا آمدن سطح سفره آب‌های زیرزمینی خانه‌هایشان دچار آسیب شد.
به گفته کارشناسان احداث طرح‌های آبخیزداری با مهار سرعت سیلاب، به آب‌های روان فرصت نفوذ در زمین را می‌دهند و در حوضه آبخیز فولادمحله پنج بندخاکی با حجم ۱۰۰ هزار متر مکعب ساخته شده است که طی دوره ۱۵ تا ۲۰ ساله نتیجه اجرای طرح‌ها منجر به تقویت سطح سفره آب‌های زیرزمینی و بالا آمدن آب شده است.


مشکل بالا آمدن سطح آب در فولادمحله مهدیشهر رفع شود
‍ استاندار سمنان گفت: مشکل بالا آمدن آب در روستای فولاد محله مهدیشهر، به صورت کارشناسی و به صورت دائمی برطرف شود.
علیرضا آشناگر در این نشست ابراز داشت: اقدامات لازم با کار کارشناسی، تخصصی و استفاده از مشاوران مجرب و متخصص در قالب برداشت آب از چاه های قدیمی، لایروبی قنوات، حفر چاه جدید و زهکشی در دستور کار قرار گیرد تا به طور کامل بالا آمدن سطح آب در روستا رفع شود.
وی ادامه داد: لایروبی قنوات به وسیله پیمانکار با هماهنگی دهیاری انجام شود و با ارائه صورت وضعیت به جهادکشاورزی تخصیص اعتبار برای لایروبی قنوات صورت گیرد.
وی بیان کرد: از آب‌های برداشت شده از چاه های قدیمی روستا، در زمینه کشاورزی، کشت‌های گلخانه ای، درختکاری، حفظ مراتع و دیگر اقدامات از این دست استفاده شود.
آشناگر یادآور شد: مطالعات در خصوص آبخوان منطقه فولادمحله در قالب طرح های پژوهشی و یا طرح های عمرانی به وسیله آب منطقه ای به شورای برنامه ریزی استان ارائه شود تا تخصیص اعتبار در این زمینه انجام شود.
وی اضافه کرد: در پرداخت تسهیلات به افراد واجد شرایط روستای فولادمحله که بر اثر بالا آمدن آب دچار خسارت شدند، سختگیری‌های بی‌مورد انجام نشود و تسهیل‌گری لازم صورت گیرد و دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان و فرمانداری مهدیشهر به صورت جدی بر این مهم نظارت مستمر داشته باشند.
استاندار سمنان گفت: دستگاه های اجرایی در زمینه جذب اعتبارات ملی مدیریت بحران بیش از پیش تلاش کنند.


۵۶ خانه در فولادمحله مهدیشهر احداثی و تعمیری شناسایی شد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان با اشاره به بالا آمدن سطح آب در روستای فولاد محله مهدیشهر گفت: ۵۶ خانه در فولادمحله مهدیشهر نیازمند تعمیر و احداث شناسایی شد.
علیرضا فلاحی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان سمنان در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان، ابراز داشت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده به وسیله کارشناسان، ۲۰ واحد مسکونی در روستای فولاد محله به واسطه بالا آمدن سطح سفره‌ های آب زیرزمینی احداثی و ۳۶ واحد تعمیری تشخیص داده شدند.
وی ادامه داد: به منظور احداث ۲۰ واحد مسکونی، ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار در قالب تسهیلات و ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به صورت بلاعوض در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: تاکنون ۱۶ نفر از متقاضیان واجد شرایط واحدهای احداثی، به بانک معرفی شدند و مراحل کار در حال انجام است.
فلاحی تاکید کرد: متقاضیان نسبت به دریافت تسهیلات معیشتی ۱۵۰ میلیون ریالی ویژه روستا اقدام و پرونده خود را تکمیل کنند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان گفت: از مجموع ۳۶ واحد مسکونی تعمیری روستا که بر اثر بالا آمدن سطح آب دچار مشکل شدند، تا کنون ۲۶ نفر به بانک مراجعه کرده و مراحل تکمیل پرونده و پرداخت تسهیلات در حال انجام است.


یک‌میلیارد ریال برای لایه‌روبی قنات فولادمحله در حال پرداخت است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: تاکنون یک میلیارد ریال صورت وضعیت کار از لایروبی قنات در روستای فولاد محله ارائه شده که مراحل پرداخت در حال انجام است.
سید حسن میرعماد اظهار داشت: همچنین برای تخصیص مابقی اعتبارات ویژه لایروبی قنوات به منظور جلوگیری از بالا آمدن آب در سطح روستا مشکلی وجود ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: در قالب ساز و کار مشخص، با ارائه صورت وضعیت کار، سازمان جهاد کشاورزی آمادگی دارد حتی بیش از اعتبار تعیین شده به منظور لایروبی قنات در منطقه اختصاص دهد.

به گزارش ایرنا، بالا آمدن سطح آب می تواند مشکلات جدی در منطقه فولاد محله مهدیشهر ایجاد کند و انتظار می‌رود مسوولان با تسریع در اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها مانند لایروبی قنات به حل مشکل در این منطقه کمک کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha