انتقال آب از سواحل جنوب به فلات مرکزی با ۱۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار

تهران- ایرنا- طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان به هفت استان واقع در فلات مرکزی و شرق کشور است؛ طرحی که با سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار میلیارد تومان به محرومیت‌زدایی و توسعه متوازن ثروت در کشور کمک می‌کند.

به گزارش ایرنا، فردا (یکشنبه) در پنجاه و هفتمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی و شرق کشور با حضور ویدئو کنفرانسی رییس‌جمهوری افتتاح می‌شود.

این طرح دستاوردی بزرگ در آستانه ۴۲ سالگی انقلاب است که به همت متخصصان داخلی و بخش خصوصی توامند به سرانجام رسیده است و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می‌کند.

با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، در مجموع ۵۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران منتقل می‌شود.

عملیات اجرایی جدی برای انتقال این آب در دولت یازدهم آغاز شد که رییس‌جمهوری ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای این طرح اخذ کرد. به‌جز این تسهیلات که اقساط آن نیز پرداخت می‌شود، بقیه هزینه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ معدنی کشور و بخش خصوصی تامین شده است.

برای اجرای این طرح‌ها که در مجموع با لوله‌گذاری به طول سه‌هزار و ۷۰۰ کیلومتر آب خلیج فارس و دریای عمان را به هفت استان شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان منتقل می‌کند ۱۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است؛ طرح‌هایی که اشتغال‌زایی برای ۷۰ هزار نفر در طول سال‌های اجرا از آنها انتظار می‌رود.

پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز می‌شود و در مسیر کرمان و خراسان جنوبی به خراسان رضوی انتقال خواهد یافت و می‌تواند به توسعه صنایع گلخانه‌ای و واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ این استان‌ها کمک کند. از نظر قیمتی نیز در مقایسه با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله عمان و امارات، قیمت این آب ۲۰ درصد ارزان‌تر است.

قطعه نخست خط نخست چند ماه پیش توسط رییس‌جمهوری به‌طورکامل افتتاح شد. خط نخست آب خلیج‌فارس را به استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد منتقل می‌کند.  این طرح در فازهای یک، دو و سه به طول ۸۲۰ کیلومتر، با ۱۲ باب ایستگاه پمپاژ، با حجم سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی اجرایی شده که پتانسیل اشتغال‌زایی آن در دوران ساخت (تاریخ شروع ۱۳۹۱ و تاریخ اتمام ۱۳۹۹) ۱۶ هزار نفر برآورد شده است.

برپایه این گزارش، در خط دوم انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی پیش‌بینی شده است.

این طرح به طول یک‌هزار و ۵۵۰ کیلومتر با ۱۸ باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای ۳۰ هزار نفر اشتغال‌زایی به دنبال دارد. تاریخ شروع این طرح امسال و تاریخ پایان آن ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.  

در خط سوم،  آب خلیج‌فارس به استان‌های یزد و اصفهان منتقل می‌شود. این طرح به طول ۹۱۰ کیلومتر با ۱۰ باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای ۱۴ هزار نفر اشتغال‌زایی به دنبال دارد. تاریخ شروع این طرح امسال و تاریخ پایان آن ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.  

و بالاخره در خط چهارم، انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است.  این طرح به طول ۸۲۰ کیلومتر با ۱۱ باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه‌گذاری ۳۹ هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای ۱۰ هزار نفر اشتغال‌زایی به دنبال دارد. تاریخ شروع این طرح امسال و تاریخ پایان آن ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.  

پنجاه و هفتمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید

فردا با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری قطعه ۲ خط یک انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه و قطعه سه خط یک انتقال آب خلیج فارس به اردکان (چادرملو) افتتاح می‌شود.

همچنین عملیات اجرایی خط ۲ انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، عملیات اجرایی خط سه انتقال آب خلیج‌فارس به استان اصفهان و عملیات اجرایی انتقال آب دریای عمان از چابهار به زاهدان آغاز می‌شود.

برپایه این گزارش، دستیابی به منابع آبی جدید و پایدار در کشور، ایجاد طرح تحول اقتصادی، ایجاد زیرساخت‌های تولید و انتقال آب به عنوان پیش‌نیاز تحقق اقتصاد مقاومتی، رشد و توسعه صنایع معدنی به‌عنوان جایگزین مناسب نفت، رشد و توسعه سایر پتروشیمی‌ها، پالایشگاها و سایر صنایع پایین‌دستی، ایجاد فرصت برای تامین کمبود آب شرب شهرها و روستاها، ایجاد فرصت برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، کشاورزی‌های پر بازده نظیر میوه‌های استوایی، پسته، زعفران و غیره، ایجاد اشتغال پایدار، ظرفیت‌سازی و بهره‌گیری از پتانسیل‌های بومی و تثبیت جمعیت ساکن در منطقه، توسعه اقتصادی سواحل مکران به عنوان گنج پنهان به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حفظ ذخایر آب‌های زیرزمینی و ممانعت از حفر چاه‌های غیرمجاز به منظور احیای محیط زیست، تداوم امنیت پایدار در مرزهای شرقی کشور در راستای تحقق پدافند غیرعامل، جلوگیری از مهاجرت و حاشیه‌نشینی به مراکز استان‌ها و درنتیجه حفظ کرامت مردم نجیب منطقه و افزایش قدرت مذاکره به‌منظور دستیابی به حق‌آبه‌های مرزی با کشورهای همسایه از جمله دستاوردهای مهم  طرح در منطقه فلات مرکزی و شرق کشور خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =