جداسازی ۱۰۰ درصدی آب از مشتقات نفتی با دستگاه نانویی دانش‌بنیان

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان ایرانی با استفاده از توان متخصصان خود موفق به تولید دستگاه جداسازی آب از مشتقات نفتی با استفاده از غشا نانو شد که می‌تواند جداسازی مواد از آب را به صورت ۱۰۰ درصد انجام دهد.

مهدی اعتمادی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به اینکه این شرکت در مرحله نخست موفق به تولید نانومواد شده است، افزود: این نانومواد دارای کاربردهای فراوانی است. بنابراین در شرکت فقط به تولید مواد اولیه بسنده نشد و به سمت کاربرد مواد در صنایع مختلف حرکت کردیم.

وی بیان کرد: تولید مواد خام در شرایط فعلی کشور خیلی در رفع نیاز صنایع بکار نمی آید. بنابراین اولین گام شرکت این بود که نانو مواد تولید شده را کاربردی کند. با امکان سنجی های صورت گرفته مشخص شد کاربرد این مواد در کدام بخش ها است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه یکی از کاربردهای این نانو مواد در زمینه تصفیه پساب های پالایشگاهی است، افزود: با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، توانستیم این مواد را انتخاب پذیر یعنی مهندسی شده طراحی کنیم.

اعتمادی اظهار داشت: انتخاب پذیری مواد به این صوت است که غشای نانویی اجازه عبور یک سری از مواد را می دهد و در مقابل اجازه عبورسری دیگر از مواد را نمی دهد. یعنی در دستگاه با مواد مهندسی شده تولید شده اجازه عبور آب داده نمی شود، ولی مواد نفتی اجازه عبور از غشا را نمی یابند. 

این فناور ادامه داد: در ساخت دستگاه جداسازی آب از مشتقات نفتی، در کنار مهندسی مکانیک کار اصلی را غشاهای مهندسی شده انجام می دهند. این غشاها اجازه عبور آب را نمی دهد، ولی اجازه عبور مواد نفتی مثل گاز، گازوئیل، بنزین، هیدروکربن های نفتی و مواد آلی روغن را فراهم می کند. 

وی با بیان اینکه در تمام پالایشگاه های کشور بحث جداسازی آب از مواد نفتی معضل بسیار بزرگی است، گفت: درحال حاضر در دنیا از سیستم های مختلفی از قبیل سیستم دفع برای جداسازی استفاده می شود. در این روش به سیستم های هوادهی وحوضچه انتظار نیاز است، اما سیستم طراحی شده نیاز به هیچ گونه هوادهی و حوضچه انتظاری ندارد و به صورت انتخاب پذیری می تواند مواد را از هم جدا و امکان جمع آوری مواد را به صورت جداگانه ایجاد کند، یعنی می توان پساب را جدا و مواد نفتی را جدا جمع کرد.

اعتمادی افزود: این امر باعث می شود علاوه بر جدا کردن و خالص سازی مواد نفتی، آب بدست آمده نیز دوباره به سیکل برگردد و بتوان از آن استفاده کرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: نمونه صنعتی این محصول در حال حاضر به سفارش پالایشگاه اصفهان طراحی و ساخته شده است و علاوه بر آن در شرف توسعه محصول در نمونه صنعتی هستیم.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه قادر به جداسازی ۱۰۰ درصد آب از مواد نفتی است، افزود: این محصول دارای گواهینامه نانو مقیاس و تاییدیه آزمایشگاهی و تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا شرکت های روغن سازی و تولید مواد آلی در زمینه تصفیه پساب از آن استفاده کنند.

اعتمادی گفت: الان شرکت هایی که به شهر نزدیک هستند پساب خود را در محیط زیست رها می کنند. شرکت ها با استفاده از این دستگاه علاوه بر اینکه پساب خود را وارد محیط زیست نمی کنند؛ می توانند آن را به چرخه تولید نیز بازگردانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =