۲ هزار خانواده زندانیان خراسان جنوبی تحت حمایت قرار گرفتند

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی گفت: با توجه به افزایش ۲ برابری مشارکت‌های مردمی در حوزه حمایتی ۲ هزار خانواده زندانیان امسال زیر پوشش پنج انجمن در استان قرار گرفتند.

سید هاشم اسماعیل‌زاده روز شنبه در نشست خبری افزود: از این تعداد هزار خانواده را انجمن مرکزی و بقیه را سایر انجمن‌های استان زیر پوشش دارند.

وی گفت: از ابتدای امسال با مشارکت ۲ برابری مردم و استفاده از اعتبارات داخلی مجموعه خدمات اعتباری ۴۵۰ برابر افزایش پیدا کرده که مددجویان در این مدت چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان خدمات گرفتند.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی اظهار داشت: در حوزه کمک به خانواده زندانیان هزار و ۷۵۶ خدمت مختلف ارایه و ۶ هزار و ۶۰۰ سبد غذایی توزیع شد.

وی با بیان اینکه در این مدت ۱۳۷ مورد اشتغال ایجاد شد افزود: ۶۰ اخذ رضایت شاکی و آزادی ۳۲ زندانی از دیگر خدمات بود که هزار و ۷۵۳ مشاوره و پیگیری وضعیت تحصیلی فرزندان زندانیان جزو همین خدمات بوده است.

اسماعیل‌زاده بیان کرد: توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر فعالیت رزمایش کمک مومنانه تا حد قابل توجهی باعث افزایش خدمات در یک سال گذشته شد هرچند که به دلیل شرایط موجود فعالیت اقتصادی انجمن به نصف رسیده است.

وی گفت: درآمدها نسبت به سال قبل کاهش شدیدی داشت اما در حوزه مشارکت‌های مردمی آمار ۲ برابری داریم که ۲ میلیارد و۱۰۰ میلیون تومان کمک خیران بوده است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی افزود: ۳۲ زندانی آزاد شده هم ۸۵۰ میلیون تومان بدهی داشتند که با پرداخت ۲۱۰ میلیون تومان پرونده‌ها مختومه شد.

وی گفت: با تغییر و تحولی که در ستاد انجام شد استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی در دستور کار قرار گرفت که بدون شک فعالیت گروه جهادی شهید لاجوردی در زندان نقش موثری در حوزه آموزشی، درمانی و اشتغال فعال خواهد داشت.

وی اشتغال نشسته را از مهمترین اقدامات در یک سال گذشته ذکر کرد و گفت: در این طرح سرمایه مورد نیاز زندانی در اختیارش قرار می‌گیرد و محصول تهیه شده را انجمن خریداری می‌کند.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه ۱۵۰ میلیون تومان از اعتبارات موجود به اشتغال نشسته اختصاص یافته است اظهار داشت: تلاش ما این است که اشتغال را به سمتی ببریم که در فروش با مشکلی مواجه نباشیم.

وی کلاه بافی، پارچه بافی، ترمه بافی، نقاشی روی چوب، معرق کاری، ساخت وسایل تزیینی و فرهنگی را از مهمترین موارد اشتغال عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۵۰ نفر در نسوان و ۱۲۰ نفر در بند زندان و ‌کانون اصلاح و تربیت مشغل هستند.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی گفت: در این مدت با همکاری دادگستری بیرجند دوره‌های آموزشی و پیشگیری مختلفی برای خانواده زندانی‌ها برگزار شد و به ۶۰ پرونده طلاق ورود کردیم که ‌۸۵ درصد به صلح و سازش ختم شد.

وی از توزیع بسته حمایتی به ارزش ۵۰۰ هزار تومان و واریز ۳۰۰ هزار تومان وجه نقد به حساب خانواده‌های زیر پوشش انجمن به مناسبت سال نو خبر داد و گفت: بخش عمده‌ای از جامعه هدف ما دانش‌آموزان هستند که علاوه بر مشارکت کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و آموزش و پرورش، انجمن اقدام به خرید ۳۰ دستگاه تبلت هوشمند دانش‌آموزی کرد.

وی اضافه کرد: ۶۹ درصد از خانواده‌های زیر پوشش در خراسان جنوبی فاقد مسکن هستند.

اسماعیل‌زاده گفت: انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان هیچ گونه اعتبار دولتی ندارند و با توجه به رویکردی که امسال با بکارگیری از آحاد مردم و ‌بهره از ظرفیت‌های اجتماعی به وجود آمد امیدواریم با این رویکرد از خدمات عمومی دستگاه‌ها بتوانیم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین رویکردها پیشگیری از آسیب با افزایش آگاهی است زیرا تا هر حدی که آگاهی مردم بالا برود به همان میزان جرم کاهش پیدا می کند.

انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی در حال حاضر از سه هزار و ۴۰۰ فرزند زندانی حمایت می‌کند که هزار و ۸۰۰ آنها دختر هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha