تذکر به بازدیدکنندگان استان فارس که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند

شیراز- ایرنا- برخی از بازدیدکنندگان مکان‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در دومین نوروز کرونایی اصول بهداشتی همچون زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را نادیده می‌گیرند و در این زمینه، سربازرس ستاد خدمات سفر استان توصیه و تذکری را به این گروه از بازدیدکنندگان مطرح کرد.

سید مجتبی علوی پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:‌ برای بازدید از مکان‌های گردشگری،  رعایت همه دستورالعمل‌ها و اصول بهداشتی مانند زدن ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع ضروری است و بازدیدکنندگان بایستی پس از اتمام زمان بازدید، محل را ترک کنند.
مدیرکل فرهنگی معاونت امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با درخواست از هموطنان مبنی بر این که به استان فارس سفر نکنید، گفت: در صورتی که همشهریان شیرازی و مسافران،  قصد بازدید از مکان‌های تاریخی و گردشگری در سطح استان فارس را داشته باشند با توجه به تمهیداتی که در ستاد خدمات سفر و توسط اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس برای جلوگیری از تجمع عمومی اندیشیده شده است بایستی بلیط خود را ازقبل به صورت اینترنتی خریداری واخذ کنند.
علوی یادآور شد: در این بلیط ها زمان و تاریخ و مکان بازدید مشخص شده است و بازدیدکنندگان باید در همان زمان و تاریخ اعلام شده جهت بازدید در مکان مورد نظر حضور داشته باشند.

به فارس نیایید، امکانات اقامتی مهیا نیست
مدیرکل فرهنگی معاونت امور زائرین و گردشگری استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: امسال هیچگونه امکانات و خدمات اقامتی و رفاهی در سطح استان فارس در نظر گرفته نشده است، بنابراین از هموطنان عزیز خواهشمندیم که به استان فارس و شهر شیراز سفر نکنند.
وی افزود: با توجه به تعطیلی ستاد اسکان نوروزی آموزش و پرورش، امکان پذیرش و استقرار مسافرین در مدارس نیز وجود ندارد بنابراین اگر کسانی قصد مسافرت داشته باشند و برنامه‌ریزی لازم جهت محل اسکان و استقرار خود را انجام نداده باشند، قطعا با مشکل جدی مواجه خواهند شد.  
سربازرس ستاد خدمات سفر استان فارس گفت: تعطیلات نوروز امسال، هرگونه فعالیت خانه‌های مسافر شخصی و منازل مبله غیرمجاز در استان با هدف پیشگیری از شیوع کرونا ممنوع است و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.
وی یادآور شد: با توجه به مصوبات ستاد خدمات سفر و همسو با دستورالعمل‌ها و مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا و در جهت جلوگیری از انتقال ویروس کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، همه اقامتگاه‌های موقت و کمپ‌های مسافرتی شهرداری‌ها در سطح استان فارس تعطیل است و خدماتی ارائه نمی‌شود.
این مقام استانداری فارس گفت: نصب و برپایی چادرهای مسافرتی در سطح استان شامل پارک‌ها، اماکن توریستی، گردشگری و تاریخی و معابر، ممنوع است و در صورت مشاهده  تخلف، این چادرها جمع آوری خواهد شد.

سفر مسئولانه به فارس
سربازرس ستاد خدمات سفر استان افزود: اگر افرادی با وجود تمام تاکیدات مبنی بر سفر نکردن در شرایط کرونایی، باز هم به ضرورت قصد مسافرت داشته باشند بایستی اینگونه مسافرت‌ها در قالب مسافرت‌های مسئولانه باشد.
علوی گفت: در سفرهای مسئولانه مسافرین بایستی مکان استقرار خود را شهرهای مقصد سفر مشخص نموده باشند و محل استقرار این مسافرین بایستی در اماکنی باشد که دارای مجوز از اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان باشد، مانند هتل ها، هتل آپارتمان ها،مسافرخانه ها،مهمانپذیرها،اقامتگاهای بومگردی و مجتمع های گردشگری.
وی ادامه داد: این مکان ها موظف به رعایت کلیه دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی شده اند و نظارت کافی بر این مراکز صورت می‌گیرد.
علوی گفت: در قالب مسافرت مسئولانه، مسافران بایستی از سیستم حمل و نقل عمومی مثل ناوگان هواپیمایی و ریلی و اتوبوس استفاده و خود نیز تمام مقررات و موازین بهداشتی را رعایت کنند.

آمار بازدید از مکان‌های تاریخی استان
مدیرکل فرهنگی معاونت امور زائرین و گردشگری استانداری فارس همچنین در رابطه با آمار مسافران و تعداد بازدیدها از اماکن تاریخی و توریستی استان گفت: از ۲۷ اسفند ۹۹ تا پایان روز چهارم فروردین‌ماه جاری، ۳۳ هزار و ۳۱۵ نفر مسافر در قالب سفرهای مسئولانه در مکان‌های مورد تایید و دارای مجوز اسکان داشته‌اند.
وی ادامه داد:‌ در این مدت، ۴۰۶ هزار نفر از مکان‌های تاریخی و گردشگری استان فارس بازدید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =