نقض آتش بس با ورود یگان‌های ائتلاف سعودی به ساحل غربی یمن

تهران - ایرنا - رسانه های سعودی در حالی از ورود تجهیزات و یگان های دریایی ائتلاف سعودی به ساحل غربی یمن خبر دادند که این اقدام به معنای نقض آتش بسی است که طرفین در سال ۲۰۱۸ بر سر آن توافق کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روسیا الیوم، ائتلاف سعودی دیشب تجهیزات و یگان‌های دریایی خود را وارد سواحل الحدیده در غرب یمن کرد.
با وجود تلاش‌های انصارالله یمن برای برقراری صلح، اما ائتلاف سعودی همچنان اصرار دارد به حملات خود و نیز محاصره این کشور ادامه دهد.  
انصارالله ضمن پایبندی خود به مذاکرات صلح یمن، بارها اعلام کرده که ائتلاف عربی به تعهدات خود به توافقات استکهلم پایبند نیست و در این مسیر کارشکنی می‌کند.
دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۲۲ آذر ۹۷ در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد، به توافق‌هایی درباره استان‌های ساحلی الحدیده دست یافتند، اما دائما از سوی ائتلاف سعودی نقض شده است.

این توافق با هدف توقف درگیری‌ها در این شهر بندری یمن که گفته می‌شود بیش از ۷۰ درصد کمک‌های انسانی به این کشور از طریق آن وارد می‌شود، صورت گرفت تا این کمک‌ها در سایه بازگشت آرامش به این شهر با سرعت بیشتری انجام شود.

ائتلاف سعودی همچنین تلاش دارد در استان‌های تعز (جنوب غرب) و حجة (شمال غرب) جبهه‌های جدیدی را علیه نیروهای دولت نجات ملی بگشاید که نشان دهنده جدی بودن خطر سقوط مرکز استان مأرب است.

این ائتلاف بعد از ظهر امروز جمعه مدعی شد که در استان حجه ده روستا را به کنترل خود درآورده است که نیروهای یمنی با انتشار تصاویری از خودروهای به غنیمت گرفته شده، به این ادعاها پاسخ دادند.


عربستان و امارات از فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند.
این تجاوزات تاکنون به کشته شدن هزاران یمنی منجر شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha