شوراهای راهبردی با هدف تسهیل سرمایه گذاری در مناطق آزاد تشکیل می شود

کیش-ایرنا- مشاور رئیس جمهور از تشکیل ۴ شورای"سرمایه گذاری، حقوقی، پارلمان دبیرخانه و حقوق بین المللی" در شورایعالی مناطق آزاد برای تسهیل فرایند سرمایه گذاری در مناطق آزاد ۸گانه کشور خبر داد. 

حمیدرضا مومنی در نشست مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش که با حضور جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش عصر امروز در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی این منطقه برگزار شد" اصلاح دستورالعمل ها و شیوه نامه ها، ایجاد بانک اطلاعاتی، تقویت مشوق ها، تقویت و به روز رسانی مزیت های مناطق آزاد" را از اولویت های دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برشمرد.

مومنی با بیان این که ایجاد چنین بسترهای مهمی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد می تواند از منافع و حقوق سرمایه گذاران در مقابل چالش های پیش رو دفاع کند اظهار داشت: با ایجاد یک بانک اطلاعاتی در قالب شورای سرمایه گذاری در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی فرایند سرمایه گذاری در  مناطق ۸ گانه کشور برای فعالان اقتصادی تسهیل می شود.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تشکیل شورای حقوقی نیز از دیگر اقدامات مد نظر دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد است و باید دستورالعمل ها و شیوه نامه ها بررسی و اصلاح شود.

مشاور رئیس جمهور با تاکید بر این که شورای پارلمانی در دبیرخانه در عملکرد مناطق آزاد اثر گذار است گفت: حفظ مشوق هایی که در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور پیش بینی شده است سبب جذب سرمایه گذاران متعددی از اقصی نقاط کشور به این مناطق خواهد شد.

مومنی تصریح کرد: در همین راستا دولت موظف است زیر ساخت های مورد نیاز مناطق آزاد کشور را فراهم کند تا فعالیت ها در این مناطق استمرار داشته باشد.

وی با بیان این که در دو دهه گذشته به مزیت های جذب سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور پرداخته نشده است اظهار داشت: با تقویت و به روز رسانی مزیت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور میزان حجم سرمایه گذاری از سوی فعالان اقتصادی در این مناطق افزایش می یابد.

مومنی خاطر نشان کرد: با تشکیل شورای حقوق بین المللی و ایجاد مرکز تولید فکر در دبیرخانه؛ مولفه های انعقاد قرارداد بین المللی در اختیار فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران قرار می گیرد.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: برای حفظ مناطق آزاد کشور باید اصلاحات و تغییرات جدی انجام شود تا به یک خرد جمعی برسیم.

حمیدرضا مومنی در خصوص تفویض اختیار مدیرعاملان مناطق آزاد که بر اساس قانون مشخص شده است افزود: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد  باید هویت و ماموریت های اصلی خود را به سرانجام برساند و با ارتقاد دادن جایگاه خود به عنوان معاون رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد در هیئت دولت از منافع مناطق آزاد ۸ گانه کشور دفاع کند.

لازم به ذکر است در این نشست فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران با ارائه گزارشی کوتاه از اقدامات ارزشمند خود در راستای توسعه و پیشرفت جزیره کیش به مشاور رئیس جمهور به تبادل اطلاعات و شناسایی راه کارهای موثر برای تسهیل و تسریع روند مطلوب اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی در کیش پرداختند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha