آیا سرنوشت «بهشت» و «پاستور» هم پیوند خواهد بود؟

تهران- ایرنا- ششمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری درخرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد؛ دو انتخاباتی که متاثر از میزان مشارکت عمومی، احتمالا هر دو نتیجه یا یکی از آنها را از آن یکی از جریان‌های عمده سیاسی خواهد کرد.

آغاز ثبت نام داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراها، از روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه، انتخابات ۱۴۰۰ را وارد فاز عملیاتی کرد. ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر، روستا و عشایر  قرار است در ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار ‌شود.

اهمیت انتخابات ریاست ‌جمهوری از دید بسیاری از ناظران به اندازه‌ای است که در این دوره هم انتخابات شوراها را تحت تاثیر قرار داده است. جریان‌های سیاسی عمده کشور، این روزها در تدارک سازوکارهای انتخاباتی برای تصاحب کرسی پاستور هستند و در چنین فضایی به نظر می‌رسد انتخابات شوراها در حاشیه قرار گرفته باشد.

با این حال با توجه به  جایگاه و نقش نهادی چون پارلمان شهری در مدیریت و  پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه انتخابات شورای شهر و روستا از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

اگرچه کار ویژه‌های شورای شهر به عنوان نهادی تخصصی در مدیریت شهری تنها با استقرار اصل فن‌سالاری و تخصص‌گرایی تحقق می‌یابد، ولی غلبه رویکرد سیاسی بر فنی در انتخابات شورای شهر همواره و طی پنج دوره گذشته، انتخابات و کارکرد این نهاد را  از فضای سیاسی کشور متاثر کرده است.

نخستین شورای شهر پایتخت در نتیجه اختلافات سیاسی دوطیف اصلاح ‌طلبان به انحلال کشیده شد. نتیجه انتخابات دوره‌های سوم تا پنجم شورای شهر پایتخت و اغلب شهرهای بزرگ هم متاثر از فضای سیاسی کشور به صورت سینوسی نصیب اصولگرایان و اصلاح‌طلبان شد.  همینطور بخش مهمی از کارکرد این نهاد،طی دو دهه گذشته تحت تاثیر مسایل سیاسی بوده است.

متاثر از فضای سیاسی انگیزشی کشور در سال ۱۳۹۶ و امید ایجاد شده در جامعه برای تداوم روند تغییراتی که از سال ۹۲ و روی کار آمدن روحانی آغاز شده بود، اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات اغلب شورای شهرهای بزرگ شدند. حال پس از گذشت نزدیک به چهار سال، عملکرد نمایندگان شوراها در اغلب شهرهای بزرگ، مورد انتقاد جدی نیروهای رقیب قرار گرفته است. انتشار خبرهایی در مورد تخلف و فساد برخی نمایندگان شوراها در برخی شهرها، بهانه‌های لازم را برای این تاخت و تاز رقابتی فراهم کرده است.

اگر از وارونه‌نمایی‌ها و نادیده‌انگاری‌های عملکرد شورای شهرهای بزرگ  بگذریم،  اصولگرایان کاستی‌های عملکردی پارلمان شهری در دوره پنجم را ناشی از عملکرد اصلاح‌طلبان می‌دانند. به همین واسطه به نظر می‌رسد مدتها است اصولگرایان سیاست انتخاباتی خود برای شورای شهر ششم  را روی روش‌های انتقادی و سلبی و نه ایجابی بنا کرده باشند، چنانکه استفاده از این راهبرد برای سوار شدن بر موج نارضایتی‌ها در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم از سوی برخی اصولگرایان مبنا قرار گرفته است. به نظر می‌رسد اصولگرایان برای تصاحب کرسی پاستور و بهشت، بیشتر از آنکه روی توانایی‌های خود تمرکز کنند، روی برجسته‌سازی نقاط ضعف رقیب و کم اهمیت جلوه دادن عملکردش تکیه می‌کنند.

اصولگرایان که به واسطه نارضایتی‌های موجود در جامعه و تضعیف پایگاه رای اصلاح‌طلبان، نسبت به پیروزی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری اطمینان دارند و نسبت به بیان این اطمینان در فضای رسانه‌ای کشور هم هیچ ابایی ندارند، در مورد نتیجه انتخابات شورای شهر هم ، چنین دیدگاهی را دارند. از  نگاه آنان در این دوره دستکم در شهرهای بزرگ از جمله تهران نتیجه انتخابات شورای شهر از آن آنان خواهد بود، از این رو است که از مدتها پیش در این جریان نام گزینه‌هایی چون  «مرتضی طلایی»، «سعید محمد»، «هابیل درویش»، «رستم قاسمی» ، «مجتبی عبداللهی» و ... برای تصدی کرسی ریاست بهشت مطرح شده است.

«امیررضا واعظ آشتیانی» فعال سیاسی اصولگرا به تازگی از تقسیم کار اصولگرایان برای برنامه ریزی در مورد دو انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر و روستا  خبر داده و تاکید کرده که در مجموعه اصولگرایی برنامه ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری به عهده یک گروه گذاشته شده و گروهی دیگر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را پیگیری می کند .

از دید ناظران این در حالی است که مجموعه اصولگرایی در تعیین مصادیق انتخاباتی خود برای انتخابات شورای شهر، با همان چالش‌هایی مواجه خواهد بود که در  مورد انتخابات مجلس یازدهم و  ریاست‌جمهوری آتی با آن مواجه است. مساله چند دستگی درون‌ جریانی و سهم‌خواهی ‌ها که مانند آفتی سال ‌ها است به جان جریان اصولگرایی افتاده، جریان راست سیاسی را در انتخابات شورای شهر هم مبتلا خواهد کرد.

در این میان اصلاح‌ طلبان که این روزها مشغول تکمیل سازوکارهای اجماعی خود برای تعیین راهبردها و مصادیق انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری هستند، مشخص نیست برای انتخابات شورای شهر چه برنامه‌ای داشته باشند. این در حالی است که این جریان هم همچنان با چالش‌هایی چون تضعیف پایگاه اجتماعی و تاثیرپذیری معنادار از کاهش مشارکت عمومی مواجه هستند و می‌دانند در صورت کاهش نرخ مشارکت، قافله انتخابات را خواهند باخت. از این رو اصلاح‌طلبان بیش از آنکه به انتخابات شورای شهر بیاندیشند، بر مساله مشارکت و چگونگی جلب اعتماد عمومی در انتخابات پیش رو تمرکز کرده‌اند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha