روسیه: فرمت آستانه منجر به آتش بس پایدار در سوریه شده است

مسکو - ایرنا - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه گفت: در نتیجه تلاش های هماهنگ شرکا در مذاکرات فرمت استانه شامل روسیه، ایران و ترکیه، در بخش عمده قلمرو سوریه آتش بس پایدار برقرار شده است.

به گزارش ایرنا، زاخارووا روز جمعه در نشست هفتگی خبری خود افزود: با این حال کانون های تنش به صورت پراکنده در منطقه ادلب حفظ شده است که در آن جبهه النصره و برخی گروه های تروریستی دیگر ریشه دوانده اند و در محدوده حضور غیرقانونی آمریکا در شرق فرات و التنف هم هنوز تنش وجود دارد.

وی تصریح کرد: از روز 15 ماه مارس ، 10 سال از آغاز ناآرامی های در سوریه سپری می شود. بخاطر مداخله های خارجی در مسائل سیاسی این کشور این اعتراضات به مناقشه مسلحانه تبدیل شد که گروه های مسلح غیرقانونی وارد صحنه شدند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: با سهم تعیین کننده روسیه گروه تروریستی داعش قلع و قمع شد و ضربات جبران ناپذیر به گروه های دیگر تروریست ها در سوریه وارد آمد.


هشدر به آمریکا در مورد استقرار موشک های جدید در خاور دور
زاخارووا در مورد استقرار موشک های جدید آمریکا در منطقه خاور دور گفت: استقرار موشک های آمریکایی زمینی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام باعث آغاز موج جدید مسابقه تسلیحاتی خواهد شد.

وی نسبت به استقرار موشک های جدید در منطقه خاور دور به آمریکا هشدار داد و اعلام کرد که این اقدام پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: ما به اخبار رسانه های ژاپنی توجه کردیم که اعلام کردند توکیو و واشنگتن بزودی در مورد استقرار موشک های آمریکایی در ژاپن مذاکره می کنند.

زاخارووا گفت: به احتمال زیاد موضوع استقرار موشک های میان برد زمینی آمریکا در ژاپن مطرح است و در این رابطه می خواهیم خاطرنشان کنیم که استقرار موشک های آمریکایی میان برد و کوتاه برد در نقاط مختلف جهان ازجمله منطقه آسیا و اقیانوس آرام تاثیرات بی ثبات کننده از نظر امنیت منطقه ای و بین المللی دارد و سبب آغاز موج جدید مسابقه تسلیحاتی با پیامدهای غیرقابل پیش بینی خواهد شد.   

 رسانه ها پیشتر از برنامه استقرار موشک های آمریکایی در ژاپن خبر داده بودند که باعث نگرانی روسیه شده که همسایه ژاپن در خاور دور شده است.

بر اساس گزارش رسانه ها، ارتش آمریکا به ژاپن اطلاع داده است که برای جلوگیری از توسعه نظامی چین در منطقه، قصد دارد موشک هایش را در اوکیناوا آرایش دهد.

نشست افغانستان در مسکو برگزار می شود

زاخارووا در ادامه نشست خبری گفت که نشست بین المللی افغانستان در مسکو برگزار خواهد شد و کشورهای شرکت کننده امکان شرکت خود در آن را تایید کرده اند.  

نشست تروئیکای افغانستان شامل روسیه، چین و آمریکا به همراه پاکستان در سطح نماینده های ویژه روز ۱۸ مارس (۲۸ اسفند ماه) در مسکو برگزار می شود و به حل و فصل مسائل افغانستان اختصاص دارد.  

 سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که در صورت درخواست شرکت کنندگان این نشست برای دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، چنین دیداری برگزار خواهد شد.

"ضمیر کابولوف" نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان و رییس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه به تازگی اعلام کرد که تدارکات برای برگزاری نشست بین المللی افغانستان در مسکو جریان دارد.

زاخارووا همچنین گفت که تصمیم گیری در مورد مساله تشکیل دولت ائتلافی افغانستان باید توسط طرف های افغانی و در جریان مذاکرات برای سازش ملی گرفته شود.

  «زلمای خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان به تازگی در نامه ای به اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان طرحی را برای حل مسائل این کشور ارسال کرد که در آن تشکیل دولت انتقالی با شرکت طالبان مطرح شده است.  

 روسیه در رقابت های سیاسی واکسن کرونا شرکت نمی کند 

 سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه این نشست گفت که روسیه در رقابت های سیاسی در سطح بین المللی در مورد واکسن کرونا شرکت نمی کند.  

وی گفت: واکسن روسی اسپوتنیک وی همچنان درجه بالای مصونیت زایی و کارایی خود را نشان می دهد و مسکو قصد ندارد این موضوع را سیاسی کرده و در رقابت های سیاسی واکسن ها شرکت کند.

به گفته زاخارووا،  اطلاعات نادرست زیادی در سطح بین المللی در مورد روسیه ازجمله واکسن اسپوتنیک وی منتشر می شود.  

واکسن اسپوتنیک وی اوت ۲۰۲۰ در وزارت بهداشت روسیه به ثبت رسید و در بسیاری از کشورها از جمله روسیه، بلاروس، آرژانتین، بولیوی، صربستان، الجزیره، فلسطین، ونزوئلا، پاراگوئه، ترکمنستان، مجارستان، امارات متحده عربی، ایران،  جمهوری گینه، تونس، ارمنستان، مکزیک، نیکاراگوئه، لبنان و میانمار مورد استفاد قرار گرفته است.

روسیه اکنون در تحویل و نیز تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی واکسن نخست این کشور علیه کووید-۱۹ با بیش از ۲۰ کشور جهان از جمله ایران همکاری می کند.

این واکسن در ۵۰ کشور جهان تایید و ثبت شده است.

روسیه با تحریم های غرب در مورد سوریه مقابله می کند

زاخارووا در ادامه سخنان خود گفت که روسیه با تلاش های غرب برای تحریم دولت سوریه در کنفرانس کشورهای شرکت کننده در کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی مقابله خواهد کرد.

وی افزود: مجموعه کشورهای غربی بطور بیشرمانه با نقض معیارهای کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی و بدون تایید شورای اجرایی این سازمان می خواهد تحریم های جدیدی در مورد دمشق وضع کند و ما با این اقدامات غیرقانونی مقابله می کنیم.  

آمریکا و متحدان غربی این کشور بارها مدعی شده اند که دولت سوریه از سلاح های شیمیایی در این کشور استفاده کرده است و از این موضوع و نیز سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای اعمال تحریم های علیه سوریه سوء استفاده می کنند.  

 وزیر خارجه اسراییل به مسکو سفر می کند 

زاخارووا در بخش دیگری نشست خبری گفت: گابی اشکنازی وزیر خارجه اسراییل روز ۱۷ ماه مارس به مسکو می آید و با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت و کو می کند.  

 وی با اشاره به این دیدار کاری وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفت: در سی امین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و اسراییل، لاوروف و اشکنازی درباره مسائل مهم دستور کار دوجانبه، ازجمله افزایش دیدارهای وزارت خارجه روسیه و اسراییل و کمیسیون دوجانبه همکاریهای اقتصادی و تجاری و تحکیم همکاریها گفت و گو می کنند.

زاخارووا گفت: دو طرف در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی با محوریت وضع امور در خاورمیانه گفت و گو می کنند. طرف روسی بر پایبندی به تلاش های گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه به منظور ازسرگیری مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطین برمبنای اصول بین المللی تاکید خواهد کرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha