تشریح سیره نبوی در سمینار زندگی اسلامی و جهان معاصر در پیشاور پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با سالروز مبعث پیامبر (ص) سمینار "سبک زندگی اسلامی و جهان معاصر" به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در «پیشاور» پاکستان و مشارکت بخش آموزش و پژوهش دانشگاه این شهر برگزار و سخنرانان بر لزوم مقابله با تهاجم فرهنگی غرب به پشتوانه سیره حضرت محمد (ص) تاکید کردند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، این سمینار با حضور «مهران اسکندریان» رئیس خانه فرهنگ ایران، دکتر «محمد رئوف» رییس بخش آموزش و پژوهش دانشگاه پیشاور، دکتر «اباسین یوسف زی» رییس بخش پشتوی دانشگاه اسلامیه کالج، «اسلم میر» عضو کمیسیون علوم عالی دولت ایالت خیبرپختونخوا و شماری از اساتید دانشگاهی و دانشجویان درسالن همایش‌های دانشگاه پیشاور برگزار گردید.

رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) و ذکر آیه شریفه "لقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَةٌ حَسَنَةٌ" در باب موضوع سمینار "سبک زندگی اسلامی و جهان معاصر" در مقاله ارایه شده خود با پرداختن به مولفه‌ها و تشریح سبک زندگی اسلامی در مواجعه با جهان معاصر، اظهار داشت: برخی گمان می‌کنند منظور از سبک زندگی همان قالب زندگی است. که اگر این گونه تنها قالب زندگی درنظر گرفته شود، فاصله زمانی و جغرافیایی با محیط زندگی پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)، ما را از پیروی سبک زندگی این بزرگواران دور می‌نماید.

وی افزود: از سوی دیگر این برداشت اشتباه، گمانه‌ای را برای الگو پذیری از غرب بوجود می‌آورد که این نگاه به قالب زندگی است. در صورتیکه تعریف سبک زندگی عبارت است از: نگاه به زندگی و عالم هستی (اندیشه، باورها و عقاید) - برنامه‌ها، روش‌ها و رفتارها- واکنش احساسی و روحی و اخلاقی مثبت یا منفی نسبت به دیگران که به مجموعه این موارد سبک زندگی گفته می‌شود.

اسکندریان، درنظر داشتن اهمیت اصول ثابت اخلاقی و انسانی برای معیار زندگی و برنامه ریزی متناسب با زمان و مکان و تنوع پدیده‌ها درجهان معاصر را بسیار کاربردی دانست و تاکید کرد: قرآن و سنت نبوی (ص) با دعوت به علم، دانش افزایی، خردورزی، اندیشیدن و کسب مهارت تاکید دارند: "فرزند زمان خود باش" و "دانش را حتی از سرزمین‌های دوردست فراگیر و بیاموز". و این بدان معناست با حفظ روح زندگی مطابق روح اسلامی و الهی می‌توان از پیشرفت‌های زمانه خود، تکنولوژی روز و صنعت و علم بهره جست. بدان معنا که در جهان معاصر با بهره مندی از ابزار و امکانات پیشرفته می‌توان زندگی را براساس اصول ثابت و محتوای اخلاق اسلامی و الهی تنظیم کرد.

وی با اشاره به زوایای مختلف در متن زندگی که همانا سبک زندگی و بخش حقیقی و اصلی آن فرهنگ و تمدن با اجزای تشکیل دهنده مانند: خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، لباس، الگوی مصرف، خوراک، آشپزی، تفریحات، خط، زبان، کسب وکار، رفتاردرمحل کار، دانشگاه، فعالیت سیاسی، ورزشی، رسانه‌ای، رفتار با پدر و مادر، همسر، فرزند، رفتار با قوانین و دولت‌ها، نظافت، طهارت، رفتار با دوستان، دشمنان، بیگانگان و ... که بخش‌های اصلی فرهنگ و تمدن درمتن زندگی انسان است افزود: به طورکلی سبک زندگی یعنی انتخاب روش و شیوه صحیح برای زندگی که ضمن تامین خواسته‌های مادی و معنوی انسان، در نهایت زمینه‌های رضایت و خشنودی خداوند متعال را نیز فراهم آورد و این مهم جز با انتخاب الگویی جامع و دارای فضایل و ارزش‌ها در زندگی محقق نخواهد شد.

رییس خانه فرهنگ ایران با برشمردن سرفصل‌های کلی سبک زندگی اسلامی از جمله: ایمان به خدا و باورهای دینی و اخلاقی، علم، آگاهی، خردورزی، دانش افزایی، کسب مهارت و آینده نگری، پرهیز از غرب گرایی، توجه به نمادهای دینی از جمله: شعائر و آیین‌ها، آداب و رسوم، سنت‌های مثبت و اصیل و پویا، توجه به ارزش‌ها و میراث فرهنگی و تاریخی، توجه به زبان ملی و بومی۷- توجه به تاریخ و تمدن، الگوگیری از پیامبرگرامی اسلام (ص) و اهل بیت (ع) و همچنین تشریح مولفه‌های سبک زندگی اسلامی درحوزه فردی، خانواده، اجتماعی، کسب و کار پرداخت.

سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) الگویی برای تمام بشریت

دکتر «حافظ انعام الله خان» استاد بخش آموزش و پژوهش دانشگاه پیشاور در بخشی از سخنرانی خود با اشاره به آیه شریفه قرآن کریم مبنی بر وجود مبارک پیامبر گرامی اسلام (ص) به عنوان رحمت للعالمین اظهار داشت: سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) الگویی برای یک گروه خاص نبوده بلکه پیامبری برای همه انسان‌ها از هر دین، نژاد، گروه و قومیتی می‌باشد. 

وی گفت: تمامی انسان‌ها می‌توانند با بهره مندی از این رحمت الهی و تاسی از سیره پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) درسبک زندگی خود در جهت سعادت و تعالی جامعه بشری تلاش کنند.

حافظ انعام الله خان افزود: پیاده نمودن سیره نبوی در سبک زندگی مسلمانان در قالب یک آیین و قانون در زندگی روزمره موجب جلوگیری از عقب ماندنگی مسلمانان در دنیای معاصر می‌گردد.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه دوری از فرهنگ، تمدن، زبان، علم، ادب و سبک زندگی اسلامی موجب شکاف بزرگی در فرهنگ جوامع اسلامی گردیده است. به عنوان مثال: زمانی زبان فارسی، زبان علم و ادب در شبه قاره بوده تا بدانجا که اکثر شعرای این سرزمین پهناور اشعار خود را به زبان فارسی می‌سرودند. و لذا دوری از زبان، فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم سبب جایگزینی فرهنگ و زبان بیگانگان شده است.

این مقام دانشگاهی پاکستان خاطرنشان کرد: تنها راه رهایی از فرهنگ زدگی غربی، بازگشت به هویت از دست رفته و قرار دادن قرآن و سیره نبی مکرم اسلام (ص) به عنوان محور و اساس سبک زندگی خود می‌باشد.

«اسلم میر» عضو کمیسیون علوم عالی دولت ایالت خیبرپختونخوا نیز در تشریح موضوع سمینار مذکور اظهار داشت: ابتدا درگام اول پیش ازپرداختن به موضوع سبک زندگی اسلامی و جهان معاصر بایستی با فهم درست از آن، دیدگاه اسلام در مواجعه با پیشرفت‌های دنیای امروز را مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: در گام بعدی با هم شکل نمودن سبک زندگی خود بر اساس سیره حضرت محمد (ص) و الگو پذیری از ایشان می‌توان برکات وجود مبارک رحمت للعالمین را در دنیای معاصر برای جامعه بشری ارایه کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =