رییس‌جمهوری الجزایر تاریخ انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کرد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری الجزایر اعلام کرد که انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور ماه ژوئن (خرداد) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از القدس العربی، «عبدالمجید تبون»  روز پنجشنبه با اعلام تاریخ برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی در الجزایر، گفت: این انتخابات در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) برگزار خواهد شد.

رییس جمهوری الجزایر ماه گذشته دستور انحلال پارلمان این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام را  داده بود.

در حالی رییس جمهوری الجزایر زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور را اعلام کرده که طی هفته‌های اخیر این کشور صحنه اعتراضات خیابانی علیه دولت بوده است.

الجزایر که از هفته‌های گذشته صحنه تظاهرات مردمی علیه سیاست‌های دولت حاکم و برای برکناری مقامات دولت سابق است با وجود برخی اصلاحات ظاهری رییس جمهوری همچنان بر مدار تنش و ناآرامی قرار دارد.

«تبون» رییس جمهوری الجزایر شامگاه ۳۰ بهمن/ ۱۹ فوریه دستور انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی در این کشور را داد. او در یک سخنرانی که به صورت مستقیم از رسانه‌های الجزایر پخش شد، بیان کرد: تصمیم به انحلال پارلمان گرفته و به سمت انتخاباتی که عاری از فساد باشد و درهای آن به روی جوانان باز شود قدم بر می‌داریم.

او وعده داد که حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده تغییر در کابینه دولت انجام خواهد شد؛ تبون گفت که این تغییر شامل بخش‌هایی می‌شود که در آنها عملکردها ضعیف بوده است.

«تبون» ۷۵ ساله پس از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» در پی اعتراض‌های مردمی، در انتخاباتی که برای نخستین بار در طول تاریخ دوران ریاست جمهوری الجزایر بدون حضور رئیس جمهوری مستقر برگزار شد، قدرت را در این کشور به دست گرفت. او در زمان ریاست جمهوری بوتفلیقه از ماه می ۲۰۱۷ تا پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹، نخست وزیری را برعهده داشت.

از آن زمان تاکنون الجزایر شاهد برخی ناآرامی‌ها در پی اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولت و ناکارآمدی برخی ارکان دولت این کشور بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha