روزانه ۶ هزار متر مکعب آب شیرین به ظرفیت تولید قشم اضافه می‌شود

قشم- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: با احداث ۲ آب شیرین‌کن جدید در قشم، روزانه ۶ هزار متر مکعب آب به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعبی این شهرستان اضافه می‌شود.

فریدون همتی روز پنج‌شنبه در آیین کلنگ زنی ۲ طرح آب شیرینکن در قشمافزود: این طرح ها با اعتباری افزون بر یک‌هزار میلیارد ریال در دو روستای رَمچاه و باسعیدو تا هفته دولت در سال ۱۴۰۰ احداث می‌شود.

وی ادامه داد: با آب‌شیرین‌کن روستای رَمچاه با ظرفیت روزانه سه هزار متر مکعب به ۱۶ هزار ساکن در هفت روستای رَمچاه، تُورگان، کابُلی، دِفاری، حُمیری، طُولا و تَلَمبو آبرسانی می‌شود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: با احداث آب‌شیرین‌کن در روستای باسعیدو در غرب جزیره قشم، روستاهای باسَعیدو، مُرادی، دُولاب، گُوران، دُوستکو، کانی، گُوری، عایشه آباد، کِنار سیاه، سَرریگ، چاهو شرقی و غربی با جمعیت ۱۵ هزار نفری از آب شیرین بهره‌مند می‌شود.

وی اظهار کرد: با هماهنگی وزارت نیرو مقرر شد در تابستان و تا زمان راه اندازی این دو طرح، روزانه سه هزار متر مکعب از ظرفیت تولیدی مپنای قشم برای استفاده روستانشینان جزیره قشم به ظرفیت فعلی آب شیرین این شهرستان اضافه شود.

همتی تاکید کرد: هزینه خرید و آب‌بهای مصرفی در استان هرمزگان به ترتیب به ازای هر متر مکعب ۱۴۰ هزار و ۱۰ هزار ریال است و دولت بابت هر متر مکعب آب شیرین ۱۳۰ هزار ریال یارانه پرداخت می‌کند، لازم است مشترکان با مصرف بهینه فشار وارده بر دولت را کاهش دهند.

مراسم کلنگ زنی دو آب‌شیرین‌کن قشم با حضور استاندار هرمزگان، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، محمد آشوری، منصور آرامی، احمد مرادی نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار قشم و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی در روستایی رمچاه قشم برگزار و از ظرفیت‌های تولید آب شرب در جزیره قشم بازدید شد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتردر میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha