پایان لوله‌گذاری در صعب‌العبورترین منطقه طرح خط لوله گوره-جاسک

تهران- ایرنا- دشوارترین بخش از عملیات لوله‌گذاری طرح انتقال نفت گوره- جاسک در صعب‌العبورترین منطقه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پایان رسید.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از شرکت ملی نفت ایران، قائم مقام مجری طرح ساخت خط لوله گوره- جاسک افزود: این منطقه صعب‌العبور در کیلومتر ۲۶۲ و در گستره ۲-۱ قرار دارد که از میان کوه‌های شمال بوشهر عبور کرده و به دلیل نبود جاده دسترسی، عملیات جابه‌جایی و نصب خطوط لوله را سخت کرده بود.

«علی جعفرزاده»‌بیان‌داشت: به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه و عبور از کوه‌های صعب‌العبور و همچین وجود شیب‌های تند و تعدد آب‌روها، هیچ جاده‌ای برای دسترسی و عبور تریلرهای حامل لوله و انتقال تجهیزات وجود نداشت و این منطقه به طول ۵۰ کیلومتر از میان کوه‌های بوشهر سخت‌ترین محدوده‌ای بود که موفق شدیم آن را برای نصب خط لوله آماده کنیم.

قائم مقام مجری طرح احداث خط لوله گوره- جاسک با اشاره به شرایط پیچیده انتقال تجهیزات مسیرسازی در این منطقه که از چند ماه قبل آغاز شده و به پایان رسیده بود و نیز عملیاتی همچون ریسه کردن، حفاری کانال و جوشکاری، تاکید کرد: در صورتی که انجام این عملیات مانند پروژه‌های دیگر در مدت زمان عرف و معمول انجام می‌شد، باید دست‌کم بیش از یک سال به طول می انجامید اما با همت بی‌نظیر و مدیریت دقیق مجموعه دست‌اندرکاران در مدت زمانی کوتاه و به نحو احسن محقق شده است.

به گزارش NIOC، پیشرفت فاز نخست طرح عظیم و راهبردی گوره-جاسک تاکنون بیش از ٩٠ درصد بوده است و پیش‌بینی می‌شود عملیات جوشکاری خطوط لوله این طرح تا پایان سال جاری به اتمام برسد.
طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha