همایش ادبی زبان فارسی  در کویته پاکستان برگزار شد

اسلام‌آباد - ایرنا -همزمان با فرارسیدن سالروز مبعث پیامبر اعظم (ص) همایش ادبی با عنوان «زبان فارسی و هماهنگی با دیگر زبان‌های بلوچستان» توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر «کویته» پاکستان با حضور شخصیت‌های ایرانی و اندیشمندان پاکستانی برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، برنامه همایش ادبی «فارسی و بلوچستان» در سالن همایش‌های خانه فرهنگ و همزمان با فرارسیدن عید مبارک مبعث برگزار شد.

«حسن درویش وند» سرکنسول ایران، «سید حسین واقفی» مدیر خانه فرهنگ کشورمان در کویته در کنار اساتید دانشگاهی ایالت بلوچستان، شخصیت‌های سیاسی، مذهبی و روسای آکادمی‌های مختلف زبان و ادبیات از شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

شرکت کنندگان با تاکید بر اهمیت ترویج مشترکات فرهنگی میان دو کشور همسایه، خواستار شناسایی راههای تقویت مناسبات در حوزه ادبی، فرهنگی و گام‌های موثر برای گسترش روابط میان آکادمی‌های زبان‌های مختلف میان دو استان همجوار مرزی شدند.

آنان تبادل فرهنگ و مشترکات اجتماعی، زبانی، قومی و مذهبی میان ملت‌ها به ویژه ایران و پاکستان را عاملی برای تحکیم انسجام، برادری و همدلی ملت‌های منطقه دانسته و تاکید کردند: آگاهی دادن به مردم نسبت به تهاجم فرهنگی غرب اجتناب ناپذیر است و برای این مهم، نقش اندیمشندان، اساتید ادب و فرهنگ بسیار مهم تلقی می‌شود.

شخصیت‌های پاکستانی در این برنامه از جمله اساتید بخش زبان پشتون دانشگاه بلوچستان، مسوولان و زبان شناسان بخش اردو و فارسی این دانشگاه، و هچنین مهمان ویژه این همایش «نواب لشگری رئیسانی» از شخصیت‌های ارشد سیاسی و فرهنگ شناس ایالت بلوچستان نیز بر لزوم ترویج زبان فارسی به عنوان میراث مشترک ایران و پاکستان تاکید کردند.

«سید حسین تقی زاده واقفی» رئیس خانه فرهنگ ایران در کویته نیز با استقبال از تلاش اندیشمندان بلوچستان پاکستان برای ترویج فرهنگ و آداب و رسوم و همچنین برجسته‌سازی اهمیت زبان فارسی، افزود: مشترکات فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی ایران و پاکستان مهم‌ترین عامل دوستی و یکدلی ملت‌های دو کشور به شمار می‌رود.

در حاشیه این برنامه ضمن برگزاری مولودی خوانی و مدیحه سرایی توسط مداحان پاکستانی، دو کتاب ترجمه از فارسی به زبان اردو با عناوین «سیره زیبای پیامبر ص» و «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» از داستان‌های مثنوی مولوی نیز توسط مهمانان برنامه رونمایی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =